• Aktualności

            • Motylkowe zabawy z odżywką do włosów.

            • Każda kobieta i mała i duża marzy o pięknym wyglądzie. Dziewczynki chętnie upiększają się, stosują różne triki i kosmetyki, aby pięknie wyglądać. 24 listopada, dziewczynki wciągnęły w chłopców kosmetyczną intrygę i w czasie zabaw sesoplastycznych postanowiły wykorzystać jeden z najpopularniejszych kosmetyków jakim jest odżywka do włosów. Dzieci, na sali gimnastycznej, zorganizowały sensoryczny salon piękności. Do misek wlewały odzywki do włosów i zabarwiały je barwnikiem spożywczym. I w tym momencie rozpoczęła się prawdziwa kosmetyczna przygoda. Zadaniem dzieci było mieszanie substancji, co sprawiło wiele radości. Następnie do kosmetycznej mazi dzieci dodały mąkę ziemniaczaną. Konsystencja, która powstała otworzyła dzieciom pole do popisu. Rozpoczęło się wielkie tworzenie kosmetycznych postaci. Dzieci ulepiły piękne misie, które ozdabiały ekologicznymi elementami. Efekty kosmetycznych działań były zachwycające, a zabawa sensoplastyczna masą wywarła na dzieciach niezapomniane wrażenia.

               

              Renata Bąk

              Gośka Pietruk

               

            • Motylki świętują „Dzień Jeża” w Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Karnieszewice

            •  

               

              Jeż jest kolczastym mieszkańcem lasów. Prowadzi nocny tryb życia. Jest wielką, przyrodnicza zagadką dla przedszkolaków. Motylki postanowiły poznać leśnego zwierza w dniu jego święta. 19 listopada wybrały się do Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Karnieszewice. Podczas zajęć ekologicznych dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania jeża oraz innych leśnych mieszkańców. Stworzyły „Leśną Mapę”. Na ogromnym plakacie umieszczały zwierzęta. Poznawały ich upodobania, przyzwyczajenia. Spotkanie ekologiczne było bardzo udane. Dzieci otrzymały maskotki zwierząt i z wielkimi uśmiechami powróciły do przedszkola.

               

              Renata Bąk

              Gośka Pietruk

            • Kwiatki przygotowały "Kartki z iskierkami emocji"

            •  

               

              Dzieci z grupy Kwiatki realizują projekt Emocja. Tym razem za zadanie miały wykonać kartkę świąteczną dla dzieci z innego przedszkola. Naszym partnerem w wymianie iskierkowych kartek emocji zostały dzieci z oddziału przedszkolnego w Woli Rafałowskiej z województwa podkarpackiego. Tworzenie kartek sprawiło przedszkolakom mnóstwo radości. Teraz wyczekują życzeń, które zostały wykonane dla nich.

               

              Monika Tomankiewicz

               

            • Tydzień z polskim autorem literatury dziecięcej

            • We współczesnej dobie wszechobecnej telewizji i komputeryzacji książka została odsunięta na plan dalszy. Chociaż wydawać by się mogło, że książka przeżywa swój kryzys to jednak nadal jest najważniejszym środkiem w dziedzinie przekazywania wiedzy. Czytanie jest zależne od indywidualnych zainteresowań i potrzeb, rozwija nie tylko sferę poznawczo-intelektualną ale wzbogaca również sferę moralno-społeczną dziecka.

              Miesiąc listopad upływa w naszym przedszkolu na propagowaniu czytelnictwa wśród przedszkolaków. W każdej grupie wiekowej dzieci poznawały utwory innego pisarza- autora literatury dziecięcej. Na początku został stworzony wykaz utworów i utworzony „Grupowy  kącik książki”, gdzie zgromadzono najbardziej atrakcyjne pozycje książkowe: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Lucyny Krzemienieckiej, Czesława Janczarskiego i wielu innych polskich autorów, a także ustalone zostały zasady korzystania z pozycji literackich. Codzienne działania dotyczyły również systematycznego czytania utworów wybranych przez dzieci i proponowanych przez nauczyciela.

              W tym czasie na dzieci czekało wiele atrakcji: oglądały teatrzyk  ilustracji kamishibai, opracowany w oparciu o wybrane utwory polskich autorów, oglądały przedstawienie „Teatr cieni”, układały historyjki obrazkowe według kolejności wydarzeń, kolorowały obrazki z wybranych bajek, rozpoznawały bajki na podstawie rekwizytów, piosenek, postaci w nich występujących, słuchały piosenek powstałych na podstawie tekstów literackich, oglądały prezentacje dotyczące autorów oraz uczyły się wartości moralnych, takich jak uczciwość, szacunek, odpowiedzialność, życzliwość, rozum, odwaga, sprawiedliwość, które występują w większości utworów literackich dla dzieci.

              Podsumowaniem akcji czytelniczej były quizy oraz konkursy sprawdzające znajomość utworów poznawanego autora oraz atrakcyjne nagrody: książki i „Paszporty do literatury” zachęcające do kontynuowania codziennego obcowania z literaturą dziecięcą.

                                                                              Opracowała: Alicja Dąbrowska

            • "Siła bajek" i realizacja II modułu projektu Emocja podczas zabaw z Piotrusiem Panem w grupie Kwiatki

            • W czwartek 18 listopada dzieci z grupy Kwiatki odwiedził dzielny Pirat. Przedszkolaki odnalazły list z mapą w butelce. Maluchy rozwiązywały zadania, które doprowadziły je do wyspy Nibylandii i ukrytego skarbu. Dzieci dzielnie pokonywały kolejne zadania choć nie były one  łatwe.. Na początek przedszkolaki musiały przejść test wiedzy z bajki o Piotrusiu Panu...były tylko poprawne odpowiedzi.  Tor przeszkód, przeciąganie liny, czy łowienie rybek, papugowanie i wspólne tańce na morzu towarzyszyły w kolejnych zadaniach.  Podczas podróży do wymarzonej wyspy dzieci musiały także wykonać zadanie twórcze. Ozdabianie  kartonów, które wykorzystane zostały  do budowania Nibylandii wyzwoliło w nich wiele kreatywności. 

              Jednak najciekawszym punktem wspólnych zabaw było odnalezienie ukrytego w morzu klucza i skarbu..

              Czas spędzony z Piratem i Piotrusiem Panem przyniósł małym podróżnikom wiele radości, o czym świadczyły nieznikające z ich twarzy uśmiechy.

               

                                                                                                                                 Monika Tomankiewicz

               

               

               

               

               

            • Święto Niepodległości w przedszkolu i żłobku.

            • W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości nasze przedszkole włączyło się w ogólnopolską akcję pt. „Szkoła do hymnu”,  10 listopada 2021 r. o godz. 11:11 dzieci z wszystkich grup wraz z pracownikami przedszkola uroczyście odśpiewały w swoich salach hymn państwowy. Inicjatorem akcji jest Ministerstwo Edukacji i Nauki, które zaprosiło szkoły, przedszkola, placówki oświatowe, a także szkoły polonijne do odśpiewania w środę o symbolicznej godzinie hymnu narodowego.  Jej celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych. Już najmłodsze przedszkolaki znają godło, flagę i hymn naszego kraju. W tym tygodniu dzieci przygotowywały się do obchodów Święta Niepodległości i podczas zajęć poznawały symbole narodowe, a także zapoznały się z historią swojego kraju. Wykonały również piękne prace plastyczne związane z Polską.

               

              Monika Tomankiewicz

            • Drodzy Rodzice!

            • Przedszkole Gminne w Sianowie przystąpiło do „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025” Priorytet 3. W związku z realizacją projektu w placówce będą realizowane zadania propagujące czytelnictwo wśród dzieci. Zaplanowano wiele inicjatyw miedzy innymi: „Skrzacikowi kącik książki przechodniej”, „Książkowa teczka przedszkolaka”, „Znani czytają dzieciom”, „Czas na bajkę”, „Paszport do literatury”, „Tydzień z polskim autorem literatury dziecięcej”, „Rodzice – dzieciom”, „Teatrzyk kamishibai”, „Kubusiowy zakątek”. Istotnym elementem realizacji programu jest nawiązanie współpracy ze środowiskiem lokalnym: „Przedszkolak w bibliotece”, współpraca ze Szkołami Podstawowymi z terenu Miasta i Gminy Sianów oraz Dziennym Domem Senior + „Magnolia”.

              Działania realizowane w przedszkolu nie będą efektywne bez współpracy z Państwem. Zachęcamy Państwa do udziału w konkursach kierowanych do dzieci i rodziców. Są to:

              • „Skrzacikowy kącik książki przechodniej” – zaprojektowanie i wykonanie logo promującego akcję,

              Regulamin_konkursu_logo_.pdf

              • „Entliczek – pentliczek” – wykonanie pracy plastycznej inspirowanej wierszami Jana Brzechwy,

              Regulamin_konkursu_ENTLICZEK-PENTLICZEK.pdf

              • „Książka moim przyjacielem” – konkurs plastyczno – literacki, wykonanie książeczki o dowolnej tematyce.

              Regulamin_konkursu_na_ksiazke.pdf

              Zachęcamy Państwa do wsparcia naszych inicjatyw, aktywnego udziały w proponowanych działaniach. Liczymy na Państwa życzliwość i zaangażowanie. Dziękujemy.

              KONKURSY

               

               

            • Kwiatki podczas realizacji projektu Emocja, Moduł I - Kreatywność

            • Dzieci z grupy Kwiatki wraz ze swoimi wychowawcami uczestniczą w realizacji projektu Emocja, którego celem jest wspieranie rozwoju emocjonalnego i społecznego dzieci i młodzieży. Wspólnymi zabawami z Kopciuszkiem został zakończony Moduł I „Kreatywność”. Bajki wszyscy znamy i uwielbiamy. Lubimy je słuchać i oglądać . Nasze przedszkolaki miały niecodzienne spotkanie z bajką o Kopciuszku – była to bajka opowiadana cieniem. Losy dziewczynki, dla której macocha i przyrodnie siostry  nie były serdeczne zaciekawiły dzieci. Mali widzowie oglądali ją w skupieniu a na zakończenie swą radość okazali głośnymi brawami. Przeprowadzony wśród maluchów Quiz wiedzy na temat bajki potwierdził, że dzieci oglądali i słuchali uważnie. Po przedstawieniu przedszkolaki chętnie naśladowały czynności, które codziennie wykonywał Kopciuszek. Bardzo sprawnie poszło dzieciom oddzielanie zmieszanych ziaren fasoli, grochu i słonecznika. Nasi milusińscy mieli możliwość zaprojektować suknię na bal dla Kopciuszka. Z naturalnych materiałów przyrodniczych i różnych kolorowych dodatków powstały piękne, barwne, bajkowe stroje. Jeśli bajka o Kopciuszku, to także zagubiony pantofelek. U nas również nie obyło się bez poszukiwania właścicielki bucika….. Wspólna zabawa dała wszystkim mnóstwo radości.

              Monika Tomankiewicz

               

            • Frebluś na Przedszkolnym Festiwalu Pieczonego Ziemniaka w Kwiatkach

            • Nowa galeria Frabluś na Przedszkolnym Festiwalu Pieczonego Ziemniaka w Kwiatkach została dodana do albumu fotograficznego

               

              26.10.2021  w naszym przedszkolu obchodzony był dzień pod hasłem

              "Frebluś na Przedszkolnym Festiwalu Pieczonego Ziemniaka"

              Było mnóstwo ciekawych zabaw, w czasie, których najważniejszym bohaterem był Ziemniak... W naszej grupie dzieci przygotowały Króla Ziemniaka z papierowej torby i umieściły Go na tronie w honorowym miejscu sali. Przedszkolaki podzielone na grupy zbierały ziemniaki i klasyfikowały je odpowiednio według wspólnych cech. Każde dziecko stworzyło własnego ziemniaczanego stworka...

              Chętne dzieci założyły kubraczek kartoflany i pozowały do zdjęcia z Królem Ziemniakiem.

              Dzień ten nie mógł obejść się bez posmakowania chrupiącego, upieczonego ziemniaka w ognisku.

               

              Monika Tomankiewicz

               

            • Jesienny plener Motylki

            • Jesienny plener „Motylków”

               

              Jesień jest najpiękniejszą porą roku. Upiększa świat barwami. Piękno jesiennych dni stało się inspiracją dla przedszkolnych „Motylków”. 18 października wyruszyły do karnieszewickiego Arboretum by uczestniczyć w jesiennym plenerze malarskim. Dzieci spacerowały po jesiennym lesie. Obserwowały przyrodę, podziwiały koloryt. Następnie swoje odczucia, inspirowane jesiennymi kolorami, przelewały na papier. „Motylki” malowały drzewa, krzewy i krzewiny. Upiększały rośliny stosując mieszaniny jesiennych barw. Obrazy, które namalowały „Motylki” można nazwać przedszkolnymi arcydziełami. Dzieci tworząc swoje dzieła wkładały w pracę dużo energii, zaangażowania oraz kreatywności. „Motylkowe” obrazy są tak piękne, że na pewno rozweselą jesienny świat.

               

              Renata Bąk

              Gośka Pietruk

               

            • Czytanie Online w grupie „Żabek”

            •  

               


              Dziś w naszej Żabkowej grupie gościliśmy online panią Jolantę Nartowską, autorkę książki dla dzieci pt. „Bajki pomagajki”. To dwie bajeczki, które pomagają dzieciom w lepszym radzeniu sobie z problemami. Jedną z nich, bajkę o słoniku Bartusiu i jego krótszej nóżce pani Jola przeczytała nam osobiście. Dzieci z uwagą słuchały, a później opowiadały o przygodach słonika. Autorka pokazała nam też, jakie buciki trzeba nosić, kiedy ma się krótszą nóżkę. Bardzo dziękujemy Pani Joli za przemiłe spotkanie.
              Już wkrótce święta, może i u Was w domu zagoszczą „Bajki pomagajki” i ich bohaterowie: słonik Bartuś i miś Chrapcio? 
              U nas w przedszkolu już są, dostaliśmy nawet specjalną dedykację.


              Serdecznie polecamy!

              Róża Gruchot-Mural

            • Święto Drzewa - dla przyrody

            • 11 października z okazji Święta Drzewa - dla przyrody. Przedszkolaki i Żłobkowicze więły udział w akcji sadzenia dzrzew i bylin. Każda grupa miała za zadanie posadzić krzew w predszkonym ogrodzie oraz zasadzić cebulki kwatów. Krzewy będą zachwycać nas przez cały rok a wiosną będziemy mogli podziwiać kwiaty. Dzięki temu nasze otoczenie będzie przyjemniejsze i ekologiczne. Wspólne sadzenie roślinności dało dzieciom oprócz lekcji dbania o naturę wiele radości. Oprócz tego z okazji Święta Drzewa - dla przyrody, Przedszkolny Klub Wolontariatu "Uśmiech dla Każdego" zorganizował zbiórkę żołędzi, które posłużą do zasadzenia nowych drzew.

              Natalia Drzewińska-Bocian

            • Przedszkolny Klub Wolontariatu "Uśmiech dla każdego"we współpracy ze Stowarzyszeniem " My 3 Koty i Psy"

            •  

              Na początku września Przedszkolny Klub Wolontariatu "Uśmiech dla każdego" wsparł Stowarzyszenie "My 3 Koty i Psy" Darłowo, działające lokalnie na terenie miasta i gminy Darłowo. Przedszkolaki i Żobkowicze wraz z rodzicami przyłączyły się do akcji zbierania karmy i najpotrzebniejszych przedmiotów dla potrzebujących zwierząt. Pokazały tym samym, że mają wielkie serca i nie są obojetni na krzywdę bezbronnych zwierząt. Empatia rozwijana od najmłodszych lat będzie procentować, czyniąc z naszych milusińskich jeszcze lepszych ludzi. DZIĘKUJEMY!!!

              Natalia Drzewińska-Bocian

            • Sensoplastyka R - Misie

            • Sensoplastyka R aktywność rozwijąca inwencję twórczą u dzieci często gości na zajęciach w grupie Misie. Przedszkolaki uwielbiają swobodę i możliwości rozwijania swojej kreatywności. Tematem ostatnich zajęć było "Malowanie pianą", kolorowa woda wydmuchiwana za pomocą słomek dawała moc wrażeń polisensorycznych i była żródłem zabawy. Pomysłowość Misiów przeszła jak zwykle najśmielsze oczekiwania. Zajęcia w tej formie to wspaniałe urozmaicenie codzienności. 

               

              Natalia Drzewińska-Bocian

            • Ogłoszenie!

            • Od 1 października 2021 roku istnieje możliwość dokonywania wpłat w kasie placówki.  Opłata, za pobyt dziecka w przedszkolu i żłobku, jest możliwa tylko kartą płatniczą. Godziny otwarcia kasy: poniedziałek, wtorek, środa, piątek 7.30. – 15.30, czwartek 8.00. – 16.00.

              Prosimy podczas dokonywania wpłat o zachowanie zasady: dystans, maseczka, dezynfekcja.

            • Motylki i Misie na wykopkach

            • Mamy już jesień. A wraz z jej początkiem w przyrodzie dzieje się wiele różnorodnych przeobrażeń. Nasze przedszkolaki bardzo lubią obserwować zmiany dokonujące się w przyrodzie, a także  bezpośrednio doświadczać jej przemian. Jedną z jesiennych atrakcji, którą doświadczyły dzieci z grupy „Motylki” i „Misie” były wykopki.  W ich zorganizowaniu pomogła pani Karolina Gardziejewska – mama Maksa z grupy Misiów. W środę,
              6 października, przed południem, nasze czterolatki z obu grup wraz
              z opiekunami, udały się do gospodarstwa rolnego państwa Gurazdów w Sianowie.
                       Po dotarciu na miejsce przedszkolaki powitała babcia i dziadek Maksa na traktorze. Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska traktor i maszynę wykopującą ziemniaki. Później zaopatrzone w kalosze od razu wyruszyły na pole. Zapał
              i zaangażowanie naszych czterolatków w pracę zaskoczył nas wszystkich. Dzieci prześcigały się w szybkim napełnianiu koszyków. Ich brudne rączki, ale uśmiechnięte i wesołe buzie były najlepszym dowodem na to, że nie była to tylko praca, ale też świetna zabawa. Nasze Czterolatki dały radę i pozbierały „w mig” wszystkie ziemniaki z pola. Wśród pozbieranych ziemniaków znalazły się bardzo duże okazy, ale też i te najmniejsze, takie tyci, tyci.
                       Po ciężkiej pracy na dzieci czekała smaczna niespodzianka przygotowana przez pana Wieśka – pieczone ziemniaczki. Mniam, mniam, mniam. Nasze przedszkolaki z apetytem jadły pieczone ziemniaki i delektowały się słodkościami ze swoich plecaków. Dzieci były bardzo szczęśliwe. Nikt nie był ani smutny ani głodny. A przy okazji lepiej poznały pracę rolnika na roli.
                       Lekko zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. Wspomnienia z tego dnia pozostaną z dziećmi na pewno na baaaardzo długo. Gorąco dziękujemy P. Karolinie i dziadkom Maksa – Państwu Gurazdom za mile spędzony dzień i niezapomniane przeżycia.
                                                                                   
                                                                                  DZIĘKUJEMY!!!
                                                                                            
              Zredagowała Anna Thiel

            • Zaczarowane malowanie pianą

            • „Motylki” to bardzo aktywna grupa. Lubią poznawać i doświadczać nowych rzeczy. Chętnie wykonują zadania, które wymagają dużego zaangażowanie. Takim wyzwaniem dla „Motylków” są zajęcia Sensoryczne. 5 października dzieci tworzyły bańkowe obrazy. Propozycja edukacyjna była niezwykle kreatywna. Dzieci otrzymały kubeczki z magiczną cieczą, czyli wodę z płynem do naczyń i barwnikiem. Zadaniem dzieci było mocne dmuchanie, tworzenie dużej ilości kolorowej piany, której powstawały zaczarowane obrazy. „Motylki” tworzyły bardzo fantazyjne postacie, wzory. Dzieci prześcigały się w wymyślaniu nazw dla artystycznych tworów. Zabawa Sensoplastyczne dała dzieciom wiele radości, rozbudziła ich kreatywność, zainspirowała do dalszej działalności artystycznej.

               

              Renata Bąk

              Gośka Pieytruk

            • „Motylki” w Krainie Fantazji

            • Przedszkolne „Motylki” bardzo lubią poznawać nowe miejsca i przeżywać niezwykłe przygody.  7 października wybrały się do Krainy Fantazji w Sierakowie Sławieńskim. Dzieci powitała Dobra Czarownica, opiekunka krainy i zaprosiła je do wspólnej zabawy. Drużyna „Motylków” otrzymała mapę, proporzec, zaczarowane pieczątki oraz drogocenny woreczek z magiczną mocą. Przedmioty otrzymane od Czarownicy miały pomagać podczas drogi i chronić przed złem. „Motylki” wyposażone w amulety, wyruszyły na spotkanie przygody.W zaczarowanym lesie spotkały Królową Uśmiechu, która zaprezentowała różne rodzaje śmiechów. Obdarowała dzieci dobrą energią, która pomaga w wykonaniu zadań. Dalsza wędrówka była bardzo ekscytująca. Dzieci poruszając się zgodniez mapą i znakami, odnajdowały i rozwiązywały zagadki. Spotkały Drzewca, który przedstawił leśne grzyby. Dużo emocji wywołało spotkanie z leśnym Pająkiem, który chciał zatrzymać je w lesie, jednak „Motylki” okazały się bardzo sprytne i udało im się uciec. Leśny Wilk przygotował sylabowe zagadki, które zostały bezbłędnie rozwiązane. Baba Jaga przepuszczała w dalszą drogę po zaśpiewaniu piosenki. To zadanie „Motylki” również wykonały perfekcyjnie. Leśna przygoda w Krainie Fantazji okazała się niezwykłym wydarzeniem w życiu „Motylków”. Po powrocie do wioski Fantazji na dzieci czekało wiele atrakcji. Motylki wykonywałymiotełki, piekły podpłomyki, zwiedzały fantazyjne budowle. Oczywiście nieodzownym elementem wyprawy było wspólne biesiadowanie. Dzień spędzony w Karanie Fantazjito niezapomniana przygoda, którą „Motylki” będą długo wspominać.

               

              Renata Bąk

              Gośka Pietruk

               

               

               

               

            • Certyfikat „Freblowskie Przedszkole”

            • Grupy przedszkolne realizują Program wychowania przedszkolnego „Dary Zabawy” oparty na koncepcji pedagogicznej F. Froebla. Praca z programem pozwoliła placówce przystąpić do procesu certyfikacyjnego. Grupy spełniły wszystkie wymogi certyfikacyjne. Komisja w Lublinie przyznała Przedszkolu certyfikat i od 1 września 2021 roku do 31 sierpnia 2023 możemy z dumą nosić miano „Freblowskie Przedszkole”. Wszystkim  dzieciom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.