• Aktualności

            • Między przedszkolny konkurs recytatorski

            • 29 listopada w Przedszkolu Gminnym w Boninie odbył się „ Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski pt. „DOOKOŁA ŚWIATA”. Do konkursu przystąpiło 14 uczestników z; Przedszkola Gminnego w Boninie, Przedszkola Gminnego w Świeszynie, Przedszkola Samorządowego w Rosnowie oraz Przedszkola Gminnego w Sianowie. Nasze przedszkole reprezentowali Stanisław Paniuk oraz Tomasz Łazuka z grupy Biedronki. Staś wyrecytował wiersz Jana Brzechwy pt. „Żuk”, a Tomek wiersz W. Broniewskiego pt. „Pali się”. Celem konkursu było: Zachęcanie do wspólnego czytania z dzieckiem literatury polskiej, w tym poezji dla dzieci. Kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego i rozwijanie zdolności recytatorskich. Uwrażliwianie na piękno otaczającego świata, przyrody, miast, zawartych utworach literackich. Nasi mali artyści  jak i pozostali uczestnicy spisali się  znakomicie. Wszyscy  okazali się być zwycięzcami, otrzymując w nagrodę książki oraz pamiątkowe dyplomy. Naszym reprezentantom  należą się wielkie brawa za chęci, odwagę i wielki wysiłek włożony w przygotowania do występu. Brawo!

                                                                                                                                    Joanna Sikorska

            • Sportowcy czytają – Motylki słuchają

            •  

              22 listopada 2023 dzieci z grupy „Motylki” odwiedzili Joanna i Marek Szczerkowscy, rodzice Michała i miłośnicy sportów i literatury. Sportowcy, w ramach przedszkolnej akcji „Rodzice czytają – dzieci słuchają” realizowanej dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa, zaprezentowali  utwór „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Humorystyczna opowieść z dreszczykiem bardzo zainteresowała dzieci. Wysłuchały jej z zapartym tchem oraz uśmiechem na twarzy. Książka „W zdrowym ciele, zdrowy duch” stała się dla „Motylków” inspiracja do sportowego działania. Dzieci, pod przywództwem sportowych gości, prezentowały swoją tężyznę fizyczna i umiejętności gimnastyczne. Spotkanie przyniosło podwójne korzyści, promowało czytelnictwo oraz zachęcało do aktywności fizycznej. Dziękujemy, Joannie i Markowi Szczerkowskim, za wspólne chwile literacko – sportowe.

               

              Renata Bąk

              Gośka Pietruk

            • Dzień Pluszowego Misia

            • 25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel maluchów i najmilsza przytulanka przy zasypianiu –Pluszowy Miś.

              Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z Was – małych i dorosłych Dzieci ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko.

              W naszym przedszkolu wszystkie grupy uczciły to święto śpiewem i różnymi zabawami związanymi z pluszowym misiem.

              Otóż pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki w których w roli głównej występują misie są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia. Przedszkolaki z tej okazji wykonały prace plastyczne rysowały, malowały, wyklejały swojego ulubionego pluszowego misia, oraz obejrzały bajkę  „ Troskliwe misie”.

              Dzieci  również słuchały historyjki obrazkowej o przygodach misia Głodomorka. Rozwiązywały matematyczne zadania misiowe- układały labirynty , składały misia z części, przeliczały ilość misiów na kostce i dobierały taką samą liczbę guzików . Łączyły w pary misia i jego cień.

              W czasie wspólnej zabawy nie zabrakło  wspólnych zabaw muzyczno – ruchowych przy piosenkach „Dwa misie”,  „Jadą misie” . Ten dzień przebiegał w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze, a uczestnikom sprawił wiele radości i dostarczył miłych wrażeń.

              Kamila Kulon

            • Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

            • Dnia 20.11.2023r w naszym przedszkolu odbyły się obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Celem Obchodów Praw Dziecka jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa na co dzień nie są respektowane. Tego dnia we wszystkich grupach zostały przeprowadzone zajęcia o prawach dziecka z wykorzystaniem ciekawych materiałów oraz odbyły się rozmowy na ten temat. Wyświetlane zostały filmy edukacyjne dla dzieci obrazujące w łatwy sposób, czym są prawa dzieci. Wykonywane były również prace plastyczne pt. „Znam swoje prawa”. Ważnym elementem wychowania przedszkolnego jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych i radzenie sobie w sytuacjach naruszania własnych praw.

               

               

            • Wycieczka do Biblioteki Publicznej w Koszalinie grupa "Biedronki"

            • Nowa galeria Wycieczka do Biblioteki Publicznej w Koszalinie grupa "Biedronki" została dodana do albumu fotograficznego

              Wycieczka do Koszalińskiej Biblioteki Publicznej

              W dniu 22.11.2023 roku grupa VI „Biedronki” uczestniczyła w wycieczce do Biblioteki Publicznej w Koszalinie. Przedszkolaki zapoznały się z działalnością biblioteki, poznały pracę bibliotekarza. Dzieci zwiedziały czytelnię, gdzie miały możliwość oglądania książek w kąciku dziecięcym. W fonotece poznały dawne nośniki muzyki, oglądały kasety wideo, magnetofonowe, płyty gramofonowe. Główną atrakcją wycieczki było zwiedzanie magazynu z książkami, gdzie miały możliwość obejrzenia ilości i różnorodności książek. Przedszkolaki odwiedziły również salę kinową. Dzieci dowiedziały się, że biblioteka to nie tylko książki ale również miejsce gdzie można miło i przyjemnie spędzać czas na czytaniu książek, słuchaniu muzyki lub oglądaniu filmów. Wycieczka ta była bardzo pouczająca gdyż głównym celem wycieczki było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie szacunku dla książek. Agnieszka Lisiewicz

            • Z książką w plecaku

            • Przedszkole Gminne w Sianowie, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, nawiązało współpracę z Dziennym Domem Seniora+ „Magnolia” oraz Środowiskowym Domem Samopomocy „Szansa” w Sianowie. Nauczycielki Monika Tomankiewicz oraz Małgorzata Pietruk, promując czytelnictwo, odwiedziły podopiecznych sianowskich instytucji. W bardzo miłej atmosferze i przedświątecznych nastrojach, zaprezentowały słuchaczom teatrzyk Kamishibai pod tytułem „Opowieść Wigilijna”. Wspólnie spędzone chwile na czytaniu i słuchaniu „Opowieści Wigilijnej” pozwoliły na wymianę doświadczeń, zbudowanie wzajemnego poczucia bliskości oraz integrację  środowiska lokalnego. Zarówno Seniorzy jak i uczestnicy „Szansy”, nie kryli zadowolenia z uczestnictwa  we wspólnej akcji, a wzajemna sympatia zaowocowała podjęciem decyzji o kontynuowaniu cyklicznych spotkań z literaturą.  Dziękujemy za wspaniale spędzony czas  oraz aktywny udział w wydarzeniu i pamiętajmy, że czytanie rozwija w nas kreatywność, pogłębia naszą wiedzę i najważniejsze, że bez względu na wiek  utrzymuje nasz umysł w aktywności.

               

              Monika Tomankiewicz

              Małgorzta Pietruk

            • TĘCZOWE ŁAMIGŁÓWKI

            • W ramach projektu "Matematycznie zakręceni" w miesiącu listopad  na  maluchy czeka mała nispodzianka przygotowana przez naszych nauczycieli. „Tęczowe łamigłówki mądrej główki” to gazetka w której znajdują się propozycje  pokonywania labiryntówy, porównywania obrazków,  krzyżówki i niedokończone rysunki. Wykonując zadania matematyczne, dzieci dobrze się bawią, a jednocześnie ćwiczą spostrzegawczość, staranność, cierpliwość, utrwalają znajomość liter i liczb.  Gazetkę wewnątrz której czeka na przedszkolaki gra planszowa z dołączoną kostką do gry będzie wręczana dzieciom przez wychowawców poszczególnych grup.; Dzieci będą jednocześnie bawić się i uczyć. Wszystkim życzymy udanej, ciekawej, radosnej zabawy w gronie najlbliższych.

               

              Kamila Kulon

              Malwina Król

            • Do hymnu- Kto ty jesteś – Polak mały

            • Podobnie jak w ubiegłym roku nasze przedszkole uczestniczyło w akcji „Szkoła do hymnu”. W czwartek 10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy Mazurek Dąbrowskiego, dając tym samym wyraz szacunku do Ojczyzny, polskiej historii i narodowych tradycji. Również na każdej z grup odbyły się warsztaty z dziećmi, podczas których dzieci w różny sposób poznawały nasz kraj oraz symbole narodowe.  Uczyły się wiersza „Katechizm polskiego dziecka”. Poznały niektóre legendy, np. o Smoku Wawelskim, o Warsie  i Sawie. Uczestniczyły w zabawach muzyczno–ruchowych, m.in. „jechały pociągiem” przy piosence „Jesteśmy Polką i Polakiem”, poznając mapę Polski, Wisłę, stolicę i niektóre większe miasta, tańczyły Krakowiaka.  Grały w memory z obrazkami charakterystycznych miejsc w Polsce, układały rytm z obrazków przedstawiających nasze symbole narodowe, puzzle przedstawiające godło, flagę z zakrętek, piłeczek, frotek i innych materiałów. Wykonywały też kotyliony. Podczas warsztatów mali patrioci udowodnili, że doskonale znają (na miarę swoich możliwości) symbole narodowe, barwy, słowa hymnu. Wiedzą, że są Polką i Polakiem.

              Grażyna Tworska

            • Przedszkolny konkurs- Matematyczny skarbiec

            • W tym roku sporo działań naszego przedszkola krąży wokół królowej nauk: matematyki. Zajęcia z edukacji matematycznej prowadzone są w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego, ale metody i formy,  jakie stosują nasi nauczyciele, są różnorodne, nowatorskie i zdecydowanie zachęcające dzieci do działania. W czasie zajęć organizowanych z całą grupą oraz  zabaw i zajęć dowolnych, nauczycielki  oferują atrakcyjne dla dzieci pomoce dydaktyczne.  W celu inspirowania dzieci do zabaw matematycznych zorganizowano międzygrupowy konkurs pt. „Matematyczny skarbiec” na  utworzenie „kącików matematycznych”. W każdej grupie taki kącik powstał i w każdej był wyjątkowy, dlatego wszystkie zajęły pierwsze miejsca. Oprócz gotowych gier i układanek matematycznych znalazły się w nich min. Dary Froebla, guziki, koraliki, kostki, pionki, mozaiki, kubeczki do kodowania, liczydła, wagi, korale matematyczne, gry planszowe, klamerki, zakrętki, gumki, patyczki, różnorodne liczmany, rzeczy służące do mierzenia, porównywania wielkości, kształtu i ciężaru oraz mnóstwo naturalnych okazów. Zgromadzone przedmioty są do dyspozycji przedszkolaków  i służą do liczenia, manipulowania, segregowania, porównywania, znajdowania różnic i wspólnych cech, rachowania itp. Zabawy w tych kącikach rozwijają zdolności logiczno- matematyczne w najlepszy z możliwych sposobów, angażując zmysł dotyku, manipulując przedmiotami.   Takie działania są wesołe i efektywne, a matematyka staje się  ciekawą zabawą.

              Grażyna Tworska

            • Motylki na plenerze malarskim- Kolory jesieni

            • Jesień zagościła na dobre w naszych stronach. Motylki, 30 października 2023 roku, udały się do Arboretum Karnieszewice. Ogród botaniczny ukazał swoją niezwykłość w pełnej krasie. Dzieci mogły podziwiać koloryt liści jesiennych. Wsłuchiwały się w szum drzew i śpiew ptaków. Odnajdowały przyrodnicze okazy rodziny grzybów, drzewne pasożyty oraz największe drzewo. Rozróżniały drzew liściaste i iglaste. Podziwiały potęgę drzew stojąc pod ich konarami. Motylki poznały wygląd domków dla ptaków oraz domki do zimowania dla owadów. Wdychały świeże, leśne powietrze. Motylki wędrówkę po arboretum zakończyły plenerem malarskim. Dzieci tworzyły obrazy, wykorzystując naturalne barwniki oraz okazy przyrodnicze. Jesienny pobyt w arboretum to wielka przyrodniczo – artystyczna przygoda.

               

              Renta Bąk

              Gośka Pietruk

               

            • Dyniowa sensoplastyka

            • Przedszkolne „Motylki” lubią jak się dzieje. Ich żywiołem są doświadczenia, eksperymenty, kreatywne zabawy. Niezwykłą okazję miały podczas sensoplastycznych zabaw. 20 października dzieci zamieniły się w niezwykłych mieszaczy. Na sali gimnastycznej  czekały na dzieci pomarańczowe niespodzianki. Wszyscy odważnie, używając wszystkich zmysłów, sprawdzali czym jest pomarańczowa mas. Okazało się, iż jest to dynia. W jaki sposób wykorzystać dynię. Pomysłów było wiele. Dzieci wymyśliły i do masy dosypały mąki ziemniaczanej. Powstała przyjemna masa w kolorze dyniowym. Motylki bawiły się dyniowa konsystencją, mieszały, ugniatały, ściskały, uklepywały, tworzyły. Efektem ich sensoplastycznych zabaw były kreatywne dynie z miąższu, mąki i przyjemnej pracy. Sensoplastyczne doznania bezcenne.

              Renata Bąk

              Goska Pietruk

               

            • Przedszkolaki w teatrze

            • W dniach 03 i 05 października przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie na  spektakl pt. „Calineczka”. Dzieci poznały tytułową bohaterkę, która wyrusza w świat i odkrywa jego piękno, ale także zagrożenia. Napotyka na miejsca przytulne i słoneczne, a także  mroczne i niesympatyczne. Spotyka istoty przyjazne i te nieprzychylne. Losy Calineczki układają się w opowieść o poszukiwaniu przyjaźni i miłości. O potrzebie niesienia pomocy potrzebującym, wzajemnym szacunku, dobroci i wrażliwości na cierpienie innych. A nauka z przedstawienia jest taka, że każdy jest wartościowy, ważny i na swój sposób piękny. Celem wycieczki było kształtowanie wrażliwości estetycznej oraz nawyków kulturalnego zachowania się podczas spektaklu.

              Dzieci pierwszy raz miały miejsca na balkonie i mogły oglądać przedstawienie z innej perspektywy. Sztuka bardzo wszystkim się podobała. Po przedstawieniu zrobiliśmy na szybko zdjęcia i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola, gdzie czekał na dzieci pyszny obiad.

              Opracowała: Grażyna Tworska