• Aktualności

          • Warsztaty artystyczne w "Plastyku"
            • Warsztaty artystyczne w "Plastyku"

            • Grupa „Motylki” poszukuje swoich pasji i rozwija swoje zainteresowania. Ciągle starają się uczestniczyć w nowych projektach. 25 października 2019 roku pięciolatki wybrały się do Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie na warsztaty artystyczne, przygotowane przez panią Katarzynę, mamę Liwii. Dzieci z wielkim entuzjazmem czekały na zajęcia artystyczne. Gospodyni, wraz z uczniami i nauczycielami, zorganizowała dla „Motylków” wiele atrakcji. Dzieci zwiedzały szkołę, pracownie artystyczne oraz sale zajęć. Oglądały wystawę obrazów. Wszystkimi zmysłami starały się poznać atmosferę placówki.  Uczestniczyły  w zajęciach z fotografiki. Zajmowały się projektowaniem graficznym masek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z rzeźby, podczas których dzieci wykonały arcydzieła w glinie.  

              Spotkanie ze sztuką oraz niezwykłym klimatem miejsca wywarły na „Motylkach” niezapomniane wrażenia. Dziękujemy za podróż do świata sztuki.

              Renata Bąk

              Gośka Pietruk

          • Warsztaty z rodzicami "Froebluś przyjacielem przyrody"
            • Warsztaty z rodzicami "Froebluś przyjacielem przyrody"

            • W miesiącu październiku przedszkole ogarnęło warsztatowe szaleństwo z rodzicami. Głównym bohaterem warsztatów w większości grup była dynia. Warsztaty prowadzone były według koncepcji Froebla. 

              Na warsztatach w najmłodszej grupie czyli „Żabkach”  mamy wraz z dziećmi uczestniczyły w zabawach integracyjnych, następnie obierały i kroiły dynię,  wkładały ją do słoików. Po czym słoiki zostały uzupełnione gorącą octową zalewą. Następnie dzieci dekorowały lukrem i posypką dyniowe muffinki i je zjadały. Mamy przy kawie i herbacie delektowały się dyniowym ciastem. Ponadto dzieci uczestniczyły w wyścigach taczkami z dyniami między pachołkami oraz układały DARY na sylwecie dyni.

              Dzieci, rodzice oraz dynia w roli głównej czyli warsztaty  w grupie Pszczółki.  Spotkanie rozpoczęło się zabawami na dywanie. Dzieci i rodzice bawili się wspólnie witając się piosenką, ruchami oraz uśmiechem. Następnie do zabaw dołączyła dynia, którą na warsztaty  przynieśli rodzice. Było siłowanie, przyjmowanie różnych póz, kołysanie a nawet noszenie na plecach oczywiście dyni. Kolejnym elementem warsztatów było stworzenie dyniowego stworka z wykorzystaniem darów Froebla oraz innych pomocy dydaktycznych.  Następnym zadaniem było wykonanie przez rodziców lampionu z dyni, dzieci w tym czasie pracowały jak pszczółki przy oddzielaniu pestek dyni od miąższu. . Na zakończenie spotkania dzieci wraz z rodzicami „robili” ciasto dyniowe na dywanie. Dzięki magicznym mocom i staraniom dzieci, na stole pojawiły się słodkie wypieki z dynią. Na talerzach gościły babeczki dyniowe, ciasta dyniowe, ciasteczka oraz placuszki. Więc zakończenie spotkania było naprawdę przyjemne i smaczne.

              W grupie „Misiów” również na warsztatach główną rolę pełniła dynia. Dzieci i rodzice uczestniczyli w zabawach ruchowych z wykorzystaniem dyni, były zawody, wesołe skoki, toczenie slalomem oraz taniec z dynią. Następnie były zagadki i sprawdzanie zawartości dyni. Dzieci po kolei wymieniały co znajduję się w środku i do czego może zostać użyte. Kolejnym elementem warsztatów było układanie obrazków dyniowych z wykorzystaniem Darów Froebla i pestek dyni. Zakończenie warsztatów było słodkie ponieważ dzieci oraz rodzice smakowali przepysznych i zdrowych babeczek dyniowych.

              „Motylki” obrały trochę inną formę warsztatów głównym elementem była natura.  Dzieci z grupy „Motylków” razem z rodzicami brali udział w warsztatach „Frebluś przyjacielem przyrody”. Zajęcia odbyły się w Centrum Edukacyjnym Nadleśnictwa Karnieszewice, a naszym gospodarzem była pani Dagny Nowak- Staszewska.   W czasie wspólnych zabaw rozpoznawaliśmy zwierzęta po głosie, łączyliśmy liście z owocami drzew liściastych i iglastych. Wykonywaliśmy  liściastego stworka z różnobarwnych liści zebranych w Arboretum. Spotkanie zakończyło się wspólnym pieczeniem kiełbasek. I choć pogoda nam nie dopisała to wszyscy bawili się wspaniale.

              W grupie „Biedronki”  dzieci wraz z rodzicami rozwijały ekspresję ruchowo– muzyczną podczas śpiewania piosenek o jesiennych warzywach. Kolejnym elementem spotkania były zabawy ruchowe z elementem współzawodnictwa z wykorzystaniem dyni. Następnym zadaniem było wypełnianie konturów dyni darami Froebla. Rodzice wraz z dziećmi sprawdzali co znajduje się w dyni oraz smakowali pestek dyn. Na zakończenie było ozdabianie dyniowych babeczek i oczywiście smakowita degustacja.

               W grupie „Kwiatki” podczas warsztatów  niewątpliwą gwiazdą była dynia. Dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Miały okazję obserwować odkrywanie dyniowego wnętrza. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki. Podczas warsztatów można było spróbować różne pyszne wypieki i przetwory z dyni, które przygotowane zostały specjalnie na tą okazję przez „Kwiatkowe” mamy i babcie. Na warsztatach nie zabrakło dyniowych zawodów. Na początek kręgle – maluchy przewracały kręgle za pomocą dyń, odbył się również slalom dyniowy. Następnie przystąpiliśmy do dyniowych zabaw matematycznych: klasyfikowanie dyń wg wielkości, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, przeliczanie dyń. Czas wspólnie spędzony z pewnością przyniósł wszystkim wiele niezapomnianych wrażeń.

            • Hura, hura…….. Mamy To!!!

            • Do naszego przedszkola dotarł bardzo ważny Certyfikat, który otrzymaliśmy za uruchomienie w placówce  Europejskiego Tygodnia Kodowania. Zaangażowanie nauczycieli oraz ogromna chęć działania i poszukiwania naszych przedszkolaków przyczyniło się do uzyskania tak ważnego wyróżnienia.

          • "Misie" jesienią w parku
            • "Misie" jesienią w parku

            •  „Gdy witamy się z jesienią,

              klony, buki się rumienią.

              Na spacerze, tu, zbieramy

              złote liście i kasztany.

              Gdy chcesz uciec od hałasu,

              Przyjdź do parku z lupą w ręku”.

              W październiku w naszej grupie „Misie” realizujemy tematy ,,Jesień w parku i w lesie”.Po serii zabaw dydaktycznych i badawczych przeprowadzonych w sali postanowiliśmy wyruszyć w teren, bo: „Misie przyrodę kochają  i o każdej porze roku ją chętnie obserwują”.  
                    W środę,  16 października, zabraliśmy ze sobą lupy oraz urządzenia pomiarowe w postaci ,,naszych dłoni i  ramion” i przystąpiliśmy do obserwacji pięknej jesiennej przyrody. Nasz spacer do parku pt. „Jak lepiej poznać drzewo?” miał na celu uświadomienie dzieciom możliwości wielozmysłowego poznawania świata przyrody. Najpierw dzieci własnymi oczami przyglądały się pniom drzew, skrupulatnie oglądały ich gałęzie, liście i owoce. Próbowały również mierzyć obwód pnia przy pomocy długości własnych rąk. Później przyszedł czas na kolejny nasz zmysł – słuch. Tu  przedszkolacy nadsłuchiwali szumu wiatru i opadających z drzew liści, szeleszczenia ich pod butami oraz czy słuchać odgłosy drzewa przykładając do niego ucho.  Później nasze misiowe przedszkolaki dotykały i oglądały przez lupę jak z bliska i w powiększeniu wygląda kora drzew, różne liście i ich owoce. Dzieci nawet starały się znaleźć w korze jej mieszkańców: mrówki, korniki czy inne organizmy, ale niestety chyba wszystkie szykują się już do zimowego posłania, bo nikt ich nie odnalazł. Dużo radości sprawił dzieciom nasz jesienny wietrzyk, który swoją delikatną siłą spuścił na naszych przedszkolaków „deszczyk” jesiennych listków. Okrzyków radości z takiej zabawy było co niemiara. A na zakończenie naszej wycieczki każdy „miś” zebrał swoje dary, które zanieśliśmy do przedszkola wzbogacając nasz ,,kącik przyrody”. Nie obyło się bez darów do domu – nasion buczyny kolorowych liści i szyszek. Takie spotkania na długo pozostają w dziecięcej pamięci poszerzając jednocześnie ich wiedzę na temat uroków jesiennej przyrody.

              Zredagowała Anna Thiel

          • W szuwarach jeziora Topiele
            • W szuwarach jeziora Topiele

            • „Wędrowniczki”, 23 października 2019 roku wyruszyły na kolejny rajd. Tym razem nogi zaprowadziły piechurów nad jezioro Topiele. Tam przedszkolni rajdowcy podziwiali jeziorną faunę i florę. Specjalnie dla piechurów wyszło słońce, które przepięknie ozdobiło taflę jeziora milionem skrzących brylancików. Dzieci wsłuchiwały się w odgłosy przyrody. Nieodzownym atrybutem wyprawy był piknik na łonie natury. Dzieci z wielkim apetytem pałaszowały cymesiki z plecaka. Po wspólnym biesiadowaniu „Wędrowniczki” w doskonałych humorach wróciły do przedszkola. Kolejne kilometry zaliczone. Gratulujemy.

              Renata Bąk

              Gośka Pietruk

            • Wszyscy jesteśmy tacy sami

            • 18 października 2019 grupa „Motylki” została zaproszona, przez mamę Martynki, na warsztaty do Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Koszalinie. Przedszkolaki podczas spotkania miały okazję poznać osoby niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie. Gospodarze przygotowali dla gości wiele niespodzianek. Było lepienie w glinie, wykonywanie zakładek do książek oraz dekoracji stolikowych. Dzieci uczestniczyły w zajęciach szycia w pracowni krawieckiej. Uczyły się wyplatać kosze z wikliny w pracowni technicznej. Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty kulinarne podczas, których przedszkolaki piekły rogaliki.Wszystkie przedszkolaki na zakończenie otrzymały wiele upominków. Dzieci podziękowały za spotkanie własnoręcznie wykonaną książeczką i oraz jesiennymi stroikami.

              Spotkanie integracyjno – edukacyjne  przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

              Renata Bąk

              Gośka Pietruk

            • "Motylki" w CEE w Karnieszewicach

            • Nasze zachowanie wpływa na losy przyrody. Im więcej dowiemy się jak należy postępować, tym lepiej będziemy dbać o środowisko. Dzieci z grupy „Motylki” wraz z rodzicami, 16 października 2019 roku, spotkali się w Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Karnieszewicach z ekspertem od przyrody, Dagny Nowak – Staszewską. Podczas warsztatów dzieci rozpoznawały drzewa, liście, owoce. Nazywały ptaki. „Motylki”  z rodzicami wykonały ekologicznego stworka z materiałów przyrodniczych. Wspólna praca wywołała wiele radości i entuzjazmu. Wiedza ekologiczna uczestników spotkania bardzo wzrosła. Po naukowych zmaganiach mali i duzi ekolodzy biesiadowali przy ognisku.

              Wyprawa do Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Karnieszewice była bardzo udana.

              Renata Bąk

              Gośka Pietruk

          • Kodowanie na dywanie
            • Kodowanie na dywanie

            • Październik jest miesiącem w którym wiele przedszkoli oraz szkół bierze udział w programie Europejski tydzień kodowania. W naszym przedszkolu również prowadzone są zajęcia w ramach takiego programu pt; „Przedszkolak główkuje na macie koduje”. Zabawy w kodowanie są szczególnie ważne gdyż wpływają pozytywnie na wszechstronny rozwój indywidualny i społeczny każdego dziecka. Motywują je do aktywnej i samodzielnej działalności, rozwijają ich zainteresowania i zdolności, kształtują cierpliwość  w działaniu.Nasze najmłodsze przedszkolaki z grup Żabki i Kwiatki należą do dzieci bardzo ciekawych świata i podjęli wyzwanie aktywnie uczestnicząc w takich zajęciach. Elementy kodowania związane były z poszukiwaniem dla jeżyka miejsca w którym mógłby przespać zimę. W pierwszej części dzieci wysłuchały opowiadania Heleny Bechlerowej  „Kolczatek”. Opowiadanie wprowadziło przedszkolaki w świat małego jeżyka, któremu koniecznie potrzebna była pomoc w odnalezieniu legowiska. Dzieci miały okazję sprawdzić podczas zabawy swoje umiejętności ruchowe. Naśladując ruchy jeża pomogły mu zbierać liście i przenosić na głowie woreczek-pożywienie utrzymując równowagę tak aby nie spadł z głowy. Najciekawszym etapem zajęć z kodowaniem było przeprowadzenie jeżyka na specjalnie przygotowanej macie do miejsca w którym mógłby spokojnie przespać zimę. W tym zadaniu dzieci musiały skupić uwagę, uważnie słuchać poleceń nauczyciela, który pokazywał odpowiednie strzałki mające na celu doprowadzenie jeżyka do celu. Dzieci podeszły do zajęć z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem. Choć kodowanie nie jest łatwym zadaniem do wykonania dla dzieci w wieku 3 lat, to możemy stwierdzić, że naszym przedszkolakom udało się przejść zakodowaną matę i znaleźć miejsce do spania dla małego jeżyka.

                                                                                                             Monika Tomankiewicz

          • Jesienne szlaki
            • Jesienne szlaki

            • Przedszkolna grupa turystyczno – krajoznawcza „Wędrowniczki” po wakacyjnej przerwie wraca na szlak. Do starszych piechurów dołączyła grupa nowych adeptów pieszych wypraw: Klaudia, Basia, Mati, Kuba, Błażej, Jasia, Tosia, Hania, Jula, Ala, Maciek. Serdecznie witamy w naszym kole. Inauguracja Koła „Wędrowniczek” miała miejsce 15 października 2019, podczas rajdu „Jesienne szlaki”. Przedszkolni miłośnicy pieszych wędrówek pokonali trasę Górę Chełmską - Kłos. Przedszkolaków powitały ptaki swoim trelem. Po drodze drzewa obsypywały dzieci wodospadem liści. Grzyby kłaniały się w pas. Mrówki chwytały w dłonie ostatnie promyki słońca. Jesienne klimaty bardzo podobały się dzieciom. Chętnie maszerowały po lesie, obserwowały przyrodę,  pokonywały górskie wzniesienia, wykonywały jesienne zadania. „Wędrowniczki” rzucały szyszkami, słuchały o czym mówią drzewa, rozwijały sprawność fizyczną na leśnych torach przeszkód. Przedszkolaki zjadły rajdowy posiłek na łonie przyrody. Każdy uczestnik pieszej wyprawy z apetytem pałaszował pyszne kanapki, które popijał ciepłą herbatką z termosu. Były również soczyste owoce oraz czekoladowe batoniki, które dodają energii. Podczas rajdu przeszliśmy około 4 kilometrów. Droga długa, ale „Wędrowniczki” podczas marszu nie narzekały. Z uśmiechem na twarzy, dzielnie pokonywały kolejne kilometry, by dotrzeć do celu.

              Gratulujemy wytrwałości i życzymy dalszych sukcesów na szlakach.

              Renata Bąk

              Gośka Pietruk

          • Froebluś na przedszkolnym Festiwalu ziemniaka
            • Froebluś na przedszkolnym Festiwalu ziemniaka

            • 10 października 2019 jak co roku, w naszym przedszkolu odbył się festiwal pieczonego ziemniaka. Organizatorkami spotkania były pani Róża, Pani Magda N i pani Magda G. W tym dniu impreza rozpoczęła się z udziałem najmłodszych wychowanków – żłobkowiczów. Wszystkie dzieci połączyły się w zabawie „Mój ziemniaczku …” I ziemniaczek tak urósł, że aż zabrakło miejsca w naszej największej sali. Kolejną zabawą był taniec do piosenki „Jarzynowa gimnastyka”, gdzie najmłodsi mogli wykazać się świetną sprawnością ruchową. Bez problemu poradziły sobie też z celowaniem ziemniaka do kosza. Największą frajdą jednak okazał się kącik artystyczny, gdzie każdy maluch mógł zrobić ziemniaczane pieczątki. Przedszkolaki natomiast musiały wykazać się również wiedzą. Doskonale wiedziały, co można przygotować z ziemniaka, jakie ma wartości odżywcze, jak się je uprawia i jakie są jego odmiany. Doskonale odszukały wszystkie ukryte ziemniaki wśród innych warzyw,
              i sprawnie uczestniczyły w potyczkach sportowych: wyścigi taczek i sadzenie ziemniaków. W zabawie „Gorący ziemniaczek” niektórzy stali się prawdziwymi aktorami i trudno było oprzeć się wrażeniu, że te ziemniaki naprawdę  parzą w ręce. Wszystkim konkurencjom towarzyszyła wesoła muzyka i dobry humor. Tymczasem, na przedszkolnym podwórku, na dużym grillu, pan Wiesiu piekł ziemniaki, którymi po skończonych zabawach dzieci mogły delektować się do woli.

          • Dzień Edukacji Narodowej
            • Dzień Edukacji Narodowej

            • 14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. W naszej placówce to niecodzienne święto odbyło się w piątek 11 października. Tego dnia  nasze 4-latki z grupy III „Misie” przedstawiły zaproszonym gościom wspaniały program artystyczny na tle urokliwej dekoracji. Nasze przedszkolaki– średniaki zaprezentowały się najlepiej jak umiały. W czasie występu nie zabrakło humorystycznych kwestii, wspaniałych życzeń, piosenek, tańców i rytmicznej gry na instrumentach. Te wszystkie elementy w całości stworzyły piękne podziękowanie swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za ich codzienną troskę, oddanie i serdeczność. Podczas ostatniej części występu dzieci zaprosiły wszystkie panie do wspólnego tańca w rytmie wspaniałej piosenki: Tak to jest nasza pani – nauczycielka, dla niej piosenka ta….. Za część artystyczną przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami i słodkimi lizakami.
                        Na zakończenie każdy zaproszony gość dostał mały upominek od naszych małych artystów wraz ze wzruszającymi życzeniami złożonymi przez Panią Dyrektor Renatę Bąk. Ten dzień stał się wyjątkowy dla wszystkich i upłynął w miłej i serdecznej atmosferze. Wrażenia na długo pozostaną w naszej pamięci, za co serdecznie dziękujemy naszym  milusińskim.

              Zredagowała: Anna Thiel

          • Grzybobranie
            • Grzybobranie

            • 21 września 2019 dzieci z naszego przedszkola i żłobka wraz ze swoimi rodzinami spotkali się na parkingu leśnym w Przytoku, aby wyruszyć na wspólne grzybobranie. Miłośnicy lasu ruszyli na poszukiwanie najpiękniejszych okazów. Ten rok był dla grzybiarzy bardzo szczodry i każdy wrócił z prawie pełnym koszem darów lasu. Zgromadzone jury oceniło zbiory pod kątem najmniejszego i największego grzyba, a zwycięzcy zostali nagrodzeni. Nie zabrakło też ciekawych konkurencji sportowych, które wprawiły uczestników w dobry nastrój. Na zakończenie odbył się wspólny piknik z pieczonymi kiełbaskami przy wielkim ognisku. Do zobaczenia za rok!

              Natalia Drzewińska-Bocian

          • Dzień Przedszkolaka
            • Dzień Przedszkolaka

            • „Każdy przedszkolak dobrze wie,

              że kiedy 20 września zbliża się,

              od najmłodszego, aż po starszaka,

              wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

              Dzień Przedszkolaka obchodzony jest w całej Polsce. Tego dnia w naszej placówce wychowawczynie  przygotowały dla dzieci wiele atrakcji. 

              Najpierw w  ramach tego święta po odśpiewaniu przez starsze grupy piosenki „Dzień przedszkolaka” i „Jestem sobie przedszkolaczek” przez dzieci młodsze odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka nowo przyjętych podopiecznych.

                              Następnie każda z grup po kolei odwiedzała różne krainy. W „Tajemniczym ogrodzie” dzieci musiały pomóc wróżce w posegregowaniu nasion dni, słonecznika, fasoli i grochu, które wymieszał jej wiatr. Kolejnym zadaniem było rozróżnianie za pomocą zmysłu dotyku różnych  materiałów i substancji.

              Natomiast w „Krainie dźwięków i instrumentów” mali muzycy brali udział  w ćwiczeniach rytmicznych oraz  mieli możliwość wykazania się umiejętnością gry na instrumentach, m.in. na bum bum rurkach. 

              W innej krainie, w której królowały motyle, dzieci bawiły się kolorami przy pomocy chusty animacyjnej, szablonów kolorowych motyli, a także wykazywały się doskonałą spostrzegawczością, kiedy musiały odpowiednio reagować i ustawiać się zgodnie z podanymi  schematami kolorowych stop i rąk.

              W kolejnej, „Misiowej krainie”, zadaniem małych szkrabów była pomoc  misiom w dostarczaniu wykonanych z wosku wytworów pracowitych pszczółek. Biegając slalomem, mogły się tutaj popisać sprawnością ruchową. Doskonałą zabawą było również wykonywanie babek z piasku kinetycznego.

              W „Krainie pani Nutki”  nasi solenizanci, no bo przecież było to święto każdego przedszkolaka”, mogli się wspaniale wyhasać przy różnych piosenkach ze śpiewaniem i pokazywaniem ruchów niemal wszystkich części ciała. Maluchy mogły przenieść się tutaj w przeszłość, bawiąc się przy takich zabawach jak ich babcie, czyli: „Jawor, jawor”, „Murzynek malutki”, „Praczki” itp.

              Ukoronowaniem tego niesamowitego dnia były warsztaty plastyczno – malarskie, podczas których pod czujnym okiem pań prowadzących każdy przedszkolak  własnoręcznie ozdobił swoją niepowtarzalną koszulkę.

              „Dzień Przedszkolaka” to bardzo ważny dzień, ustanowiony przez Sejm Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. W swoim zamyśle jest to popularyzacja wychowania przedszkolnego  i ukazanie, jak  ważną rolę pełnią nauczycielki wychowania przedszkolnego w rozwoju, wychowaniu  i edukacji najmłodszych dzieci. 

               

              Elżbieta Niedbała

          • Dni adaptacyjne w przedszkolu
            • Dni adaptacyjne w przedszkolu

            • Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w życiu 3-latka. Jak co roku w Gminnym Przedszkolu w Sianowie  odbyły się Dni Adaptacyjne dla nowych przedszkolaków, aby pomóc dzieciom i rodzicom zminimalizować stres i obawy pierwszych dni pobytu w przedszkolu. W tym roku dni te odbyły się 26 i 27 sierpnia. Uczestniczyli w nich rodzice wraz z dziećmi, dyrekcja i kadra nauczycielska oraz personel pomocniczy.

              Spotkania adaptacyjne mają  wiele zalet dla przedstawicieli przedszkoli, które je organizują. Najważniejsze z nich, to:

              • poznanie potrzeb i oczekiwań rodziców oraz dzieci
              • możliwość nawiązania bliższej więzi z rodzicami, która jest kluczowa dla lepszego wzajemnego zrozumienia
              • znaczne ograniczenie problemów adaptacyjnych nowych przedszkolaków.

              Pamiętamy, że pierwsze kroki dziecka w przedszkolu będą miały wpływ na całokształt jego dalszego funkcjonowania w społeczeństwie. Tym bardziej więc rodzice oraz pracownicy przedszkoli starali się o to, żeby pierwsze dni w przedszkolu dziecko wspominało jak najlepiej. Zajęcia adaptacyjne odbywały się w sali, w jakiej będą przebywać po przyjściu do przedszkola dzieci. Zorganizowano wspólne śpiewanie piosenek, tańczenie, zajęcia plastyczne oraz spontaniczną zabawę  z wykorzystaniem dostępnych w przedszkolu zabawek Maluchy zaznajomiły się  z nowym miejscem i innymi dziećmi oraz paniami. Dzieci miały okazję poznać nowy rytm przedszkolny.

              Opracowała :Lilla Gurdak

            • Niezbędnik żłobkowicza

            • Każdy żłobkowicz powinien być wyposażony w:

              • aktualne zaświadczenie lekarskie ( lekarz rodzinny);
              • przybory toaletowe (szczoteczka do mycia zębów, pasta);
              • pampersy;
              • chusteczki nawilżane (raz w miesiącu);
              • chusteczki higieniczne w pudełku- 100 szt. (raz w miesiącu);
              • dwa worki- jeden z piżamą, drugi z ubrankami na zmianę, tj. skarpety, rajstopy, spodenki, majteczki, T-shirt, bluza itp;
              • woreczki jednorazowe (na zabrudzoną bieliznę);
              • krem pielęgnacyjny;
              • krem przeciw odparzeniom;
              • śliniak ceratowy;
              • kapcie na zmianę;
              • kubek nie kapek;
              • smoczek z zatyczką (jeżeli dziecko używa);


              PROSIMY, ABY WSZYSTKIE RZECZY BYŁY PODPISANE IMIENIEM I NAZWISKIEM DZIECKA

            • ZAPROSZENIE

            • Serdecznie zapraszamy rodziców wraz z dziećmi, przyjętymi do przedszkola oraz żłobka, na spotkania adaptacyjne, które odbędą się w dniach 26-27.08.2019 roku w godzinach od 9.00 do 11.00.

          • Pożegnanie żłobka
            • Pożegnanie żłobka

            • Pożegnanie to czas niezwykły i niezapomniany zarówno dla dzieci, rodziców a także dla dyrektora, opiekunek i wszystkich pracowników żłobka. Dnia 19.06.2019r. Dzieci z grupy Jagódek i Muchomorków słowami wierszy i piosenek pożegnały żłobek,  oraz swoje wszystkie „ciocie”. Dzieci, które niedawno przekroczyły progi żłobka, dziś żegnają się, by po wakacjach rozpocząć nowy etap w przedszkolu. Wszystko co Was tu kochane dzieci w żłobku spotkało, spotkało Was po raz pierwszy w życiu, a wszystko co pierwsze i ważne przeżywa się najgłębiej właśnie w wieku dzieciństwa. Ze wzruszeniem, ale i poczuciem dumy żegnaliśmy naszych tegorocznych absolwentów. Nasza wspólna podróż dobiegła końca  Jesteśmy dumne ,że mogłyśmy w niej uczestniczyć.
              Życzymy Wam Moi Drodzy aby Wasze dzieciństwo było jak najlepsze i trwało jak najdłużej, niech Wasz świat będzie najpiękniejszą  bajką... Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy okazali nam zaufanie powierzając naszej opiece swoje dzieci oraz życzymy im licznych powodów do satysfakcji z rozwoju i postępów ich dzieci.

          • Piknik żłobkowiczów
            • Piknik żłobkowiczów

            • Dnia 14 czerwca o godzinie 16.00 w Kłosie, odbyło się pożegnanie żłobkowiczów. Obydwie grupy- Jagódki i Muchomorki, zaprosiły rodziców na wspólną i niestety ostatnią wspólną zabawę z dziećmi. Rodzice wraz ze swoimi pociechami piekli kiełbaski, grali w piłkę i bawili się ze swoimi kolegami i koleżankami na placu zabaw. Mamy nadzieję, że nasze Muchomorki i Jagódki spędzili ze swoimi rodzicami i opiekunkami wspaniały i niezapomniany czas. 

          • Wizyta czekoladowego autobusu
            • Wizyta czekoladowego autobusu

            • Edukacja i zabawa w jednym – czy to możliwe? Tak! Najlepszym dowodem na to były umazane czekoladą, uśmiechnięte buźki dzieci, które uczestniczyły w czekoladowych warsztatach. Wszystko to za sprawą czekoladowego autobusu, który gościł w naszym przedszkolu.

              Kolorowy pojazd zaparkował w naszej placówce w piątek 14 czerwca. W wyjątkowym autobusie przez 6 godzin trwały czekoladowe warsztaty, w których wzięła udział ponad setka przedszkolaków. Każda z sześciu przedszkolnych grup uczestniczyła w godzinnych zajęciach. Było bardzo wesoło i smacznie. Uśmiechy dzieci, które wychodziły z autobusu świadczyły o świetnie spędzonym czasie. Gdy dzieci wychodziły z zajęć, przypomniał mi się cytat ,, Kiedy dziecko się śmieje, śmieje się cały świat ”. Czekoladowy autobus to jedyny autobus który jeździ po Polsce odwiedzając na warsztaty małe i duże miejscowości. Mieliśmy ten zaszczyt, że zawitał właśnie do naszego przedszkola. Dzieci przeniosły się w nim się do krainy płynącej i pachnącej czekoladą. Warsztaty czekoladowe były sposobem na wspaniałą zabawę, edukację i czekoladową integrację. Dzieci miały także możliwość zrobić sobie czekoladową pamiątkę, którą w ładnym opakowaniu zabierały do domu pokazać rodzicom i poczęstować. Otrzymały również dyplom mistrza czekolady. Wszystko odbywało się w formie zabawy. Prowadzący warsztaty potrafili przekazać wiedzę i zainteresować nią dzieci, które mogły wszystkiego dotknąć, a to dla nich bardzo ważne. Mogły dotknąć czekolady płynnej i w stanie stałym. Zobaczyły, ile czasu potrzeba, aby czekolada zmieniła swój stan. Umazane czekoladą buźki i uśmiechy dzieci były najlepszym dowodem na to, ze warsztaty bardzo się wszystkim podobały. W międzyczasie dzieci poznały historię czekolady. Zajęcia upłynęły w bardzo przyjemnej atmosferze. Dopełnieniem wszystkiego był piękny fartuch i czepek na głowie młodych, jakże zacnych mistrzów cukierników. Udział w warsztatach dostarczył dzieciom mnóstwo radości, mogły one poszerzyć swoją wiedzę i sprawności manualne.

                                                                                                                  Magdalena Nowak