• Aktualności

            • Dzień bombki

            • W dniach 14.12 – 18.12.2020 na każdej grupie przedszkolnej w ramach zabaw z cyklu: ROCZEK W PRZEDSZKOLU odbyły  się warsztaty i zabawy z dziećmi pt.: .

              Uczestnictwo dzieci w warsztatach bombkowych było wspaniałą okazją, by poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

              Wychowawczynie dwoiły się i troiły, aby zapoznać przedszkolaków z wybranymi technikami zdobienia bombek przygotowanych z różnych materiałów.  Dzieci podjęły się zdobienia bombek papierowych, tekturowych, z masy solnej i z masy porcelanowej,  styropianowych, czy z innych materiałów przyrodniczych, jak choćby z szyszek.  Mogły także wykazać się układaniem i ozdabianiem szablonów bombek ( doskonale do tego nadawały się poduchy do ćwiczeń )  darami Froebla.  

              Do ozdoby tych różnorodnych bombek dzieci wykorzystały: cekiny, świąteczne scrapki, kolorowe pompony, brokat, kolorowe paseczki do przeplatania wycinanek. Każda bombka była jedyna i niepowtarzalna.

              Warsztaty znakomicie spełniły swoja rolę, rozwijając wyobraźnię i kreatywność dziecięcą,  co najważniejsze  dostarczyły dzieciom wiele uśmiechu,  radości z samodzielnie wykonanej pracy i przede wszystkim świetnej zabawy.

              Zabawy z bombkami nie kończyły się tylko na zajęciach plastyczno – technicznych. Bombki były głównym elementem zabaw matematycznych, muzyczno – ruchowych.  

              Często uwieńczeniem tych zabaw było samodzielne dostrajanie choinek grupowych. Własnoręcznie wykonane bombki stały się także prezentami dla rodziców  i z pewnością zawisły także na domowych choinkach, przez co święta stały się jeszcze bardziej magiczne i rodzinne.

              Elżbieta Niedbała

            • Mikołajki

            •  

              Siwa broda i spodnie na szelkach,

              ciepłe buty i czapka czerwona.

              Już zaczyna pakować prezenty

              i za chwilę przyjedzie tu do nas…

               

              tak tak…nas również odwiedził. 7 grudnia dzieci z naszego przedszkola i żłobka przyjęły upragnionego gościa, Świętego Mikołaja. Ten  długo wyczekiwany przez maluchów dzień urozmaiciły liczne zabawy i atrakcje o tematyce świątecznej. W każdej Sali rozbrzmiewały wesołe melodie. Magia Świąt ujawniła się w cudownej atmosferze jaka panowała dookoła. Hokus pokus i  pod choinką pojawiły się prezenty i  upominki dla każdego dziecka, ponieważ w naszym przedszkolu i żłobku są wyłącznie grzeczne dzieci. Spotkanie umiliły zdjęcia z naszym wyjątkowym gościem, Świętym Mikołajem. To był dzień pełen pozytywnych emocji i radości.

               

                                                                                                                                                      Natalia Drzewińska-Bocian

            • Bawimy się- doświadczając

            • Grupa „Motylki” lubi doświadczać nowych rzeczy. Badają, eksperymentują, porównują, przesypują. Poznając nieznane są w swoim żywiole. W poniedziałek, 16 listopada, dzieci uczestniczyły w niezwykłych zajęciach sensoplastycznych. „Motylki” przebrane w stroje do brudzenia, zeszły na salę gimnastyczną, gdzie czekało na nie wiele niespodzianek. Kolorowe miski z białym proszkiem oraz szklanki wypełnione żółtym płynem. Dzieci z pewną nieśmiałością przystąpiły do badania substancji. Zanurzały dłonie w sypkiej substancji, przesypywały przez palce. Słuchały dźwięków wydawanych przez proszek. Przedszkolaki rozwiązały zagadkę. Ustaliły, iż biały proszek to mąka ziemniaczana. Dzieci połączyły mąkę z olejem. Z wielkim entuzjazmem zabrały się za wyrabianie masy. W misce powstał piasek kinetyczny. „Motylki” z niezwykłej masy tworzyły za pomocą foremek kreatywne obrazki. Zabawy z piaskiem kinetycznym bardzo podobały się dzieciom. Dzieci ubrudzone, ale szczęśliwe zakończyły zabawy z własnoręcznie wykonanym piaskiem.

              Renata Bąk

              Gośka Pietruk

            • Dzień kredki w przedszkolu i żłobku

            • 23 listopada w naszym przedszkolu i żłobku wszystkie kredki miały swoje święto. Ci kolorowi przyjaciele codziennie towarzyszą dzieciom. Pomagają im wyrażać myśli i uczucia. Wyzwalają radość jednocześnie rozwijając wyobraźnię i kreatywność. Podczas wspólnych zabaw kredki z naszych pudełeczek zostały wykorzystane nie tylko do kolorowania. Dzieci miały możliwość kodowania kredek z wykorzystaniem sprzętu gimnastycznego – lasek a także z przygotowanych wzorów i schematów. Przeniosły się wirtualnie do fabryki kredek aby poznać etapy ich powstawania. Samodzielnie mieszały kolory pochodne zaznajamiając się ze sposobem powstawania nowych kolorów. Umiejętność mieszania kolorów  pozwoliła na ożywienie  wiecznie białego królestwa. Odnalezienie odpowiedniego domu czarownicy nie byłoby możliwe bez doprowadzenia do niego drogi z kolorowych kredek. Przedszkolaki brały udział w wielu ciekawych zabawach w których kredki były rozpoznawane po kolorach, a także przeliczane, segregowane i klasyfikowane. Głowy pełne ciekawych pomysłów naszych przedszkolaków  pozwoliły na wykorzystanie kredek  do konstruowania, układania i budowania. Prowadzenie obserwacji z użyciem kredek też jest ciekawą formą zabawy. Dlaczego z worka pełnego wody po przebiciu kredką nie wypłynęła nawet kropla? Maluchy już to wiedzą- a Wy? Warto w domu poeksperymentować.

              Dzieci wiedzą, że bez kolorów świat byłby smutny, ponury i mało ciekawy…

               

              Monika Tomankiewicz

            • Uwaga Rodzice!!!

            • UCHWAŁA NR XXV/187/2020 RADY MIEJSKIEJ W SIANOWIE Z DNIA 29 PAŹDZIERNIKA 2020 W SPRAWIE USTALENIA WYSOKOŚCI OPŁATY ZA POBYT DZIECKA W ŻŁOBKU GMINNYM "SKRZAT" W SIANOWIE.

              Uchwala.pdf

            • Dzień Niepodległości w żłobku

            • 11 Listopada jest bardzo ważną datą w dziejach historii Polski. Tego dnia 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po długich latach niewoli. Dla żłobkowicza data ta nie jest tak ważna jak dla nas- dorosłych. Gdy zbliża się ten dzień, staramy się poprzez zabawy, opowieści, eksperymenty chociaż w małym stopniu przybliżyć dzieciom czym jest ojczyzna, jak nazywa się nasz kraj. Z tej okazji każda grupa przygotowała kącik patriotyczny, który przez cały tydzień dumnie prezentował się na sali Jagódek i Muchomorków. Nie zabrakło w nim biało- czerwonej flagi, pięknie prezentującego się na białym tle orła czy chociażby mapy Polski wykonanej małymi rączkami dzieci. W ciągu całego tygodnia dzieci zapoznały się z hymnem, poznały symbole narodowe. Poprzez ciekawe opowieści i wysłuchane legendy każdy żłobkowicz poznał historię swojej ojczyzny.

              Magdalena T.

            • Galeria zdjęć

            • Szanowni Rodzice !

              Zmiana w organizacji strony internetowej przedszkola. Aktualne galerie zdjęć poszczególnych grup znajdują się w folderach grup na stronie głównej przy miesięcznych zamierzeniach pracy.

            • Dzień Kundelka

            • Choć nie mają rodowodów są dla swoich właścicieli najwspanialszymi przyjaciółmi. Wszak nie od dziś wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jak co roku 25 października kundelki obchodzą swoje nieformalne święto. Czarne, kakaowe lub śnieżnobiałe. Z krótką i długą sierścią. Z oklapłymi uszkami i sterczącym, wesoło merdającym ogonkiem. Kochamy je wszystkie bardzo mocno.

              Z tej okazji panie z naszego przedszkola przygotowały specjalnie dla swoich podopiecznych zajęcia na temat naszych wielorasowych przyjaciół. Dzieci miały okazję posłuchać piosenek i utworów, których bohaterami były pieski, obejrzeć teatrzyk, ilustracje i zdjęcia. Zachęcano dzieci do niesienia pomocy potrzebującym zwierzętom. Wychowankom przedstawione zostały również prezentacje z ich pupilami, których zdjęcia wcześniej przesłali rodzice. Mogły wcielić się także w ich role i w zabawach muzyczno-ruchowych naśladować wesołe i smutne pieski, wyjść na spacer, czy poszukać psiej budy. Rozmawiały również o zwyczajach piesków, o ich traktowaniu i pielęgnacji. Poznały obowiązki, jakie spoczywają na właścicielach czworonogów. Dzieci były również na spacerze, podczas którego mogły zobaczyć pieska na podwórku. Przedszkolaki mogły wykazać się swoimi zdolnościami: składały origami, robiły głowę pieska z papierowych talerzyków, kolorowały kontury kundelków i samodzielnie rysowały zwierzaki.

              Dzieci dowiedziały się jak należy opiekować się zwierzęciem. Pies to przecież nie zabawka! Nie można się nim pobawić i odstawić na półkę, gdy się znudzi, a tym bardziej wyrzucić za drzwi. Pies to żywa istota, która ma uczucia. Pies to obowiązek, gdyż ma on swoje potrzeby, którym trzeba sprostać. Przedszkolaki wiedzą, że każdy pies - kundelek czy rasowiec - zasługuje na uwagę i miłość!  

              Elżbieta M.

              25 października również w żłobku obchodziliśmy - Dzień Kundelka, który stał się okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale również zgłębienia wiadomości dzieci na temat: życia oraz zwyczajów psa, jego nieocenionej pomocy względem człowieka, a także rozwinęło opiekuńczy i serdeczny stosunek do zwierząt. Podczas zajęć dzieci poznały wiele ciekawostek z życia psów. Słuchały ważnych informacji na temat zwierząt, dowiedziały się, jak należy opiekować się zwierzęciem. Obejrzały krótki film animowany pt. ,, Pip,,. Pies to przecież nie zabawkal Nie można się nim pobawić i odstawić na połkę, gdy się znudzi, a tym bardziej wyrzucić za drzwi. Pies to żywa istota, która ma uczucia. Pies to obowiązek, gdyż ma on swoje potrzeby, którym trzeba sprostać, bo przecież wszyscy wiemy, że pies to prawdzwy przyjacel czkowieka.

              Anna W.

            • „CodeWeek- Europejski Tydzień Kodowania”

            • W dniu 15.10.2020 roku w naszym przedszkolu odbył się dzień kodowania. Dzieci z  młodszych  grup uczyły się kodowania a starsze grupy szkoliły swoje umiejętności. Zabawy w kodowanie w łagodny i przyjazny sposób wprowadzają dzieci w świat, który uczy logicznego myślenia, obserwacji i dedukcji. Uczy  znajomość podstawowych pojęć matematycznych i zdolność koncentracji. Zabawy w kodowanie kształtują  wyobraźnię i kreatywność dzieci. Rozwijają również kompetencje społeczne poprzez działania w grupie. Dzień ten odbył się pod znakiem zabaw i gier. Kodowanie w przedszkolu zaczyna się od prostych zabaw, które uczą dzieci nowych kompetencji, uczą nowych zwrotów i pojęć. Dzieci uczyły się odczytywać proste polecenia i interpretować je. Segregowały różnego rodzaju przedmioty, układały historyjki obrazkowe w logiczny ciąg. W trakcie zabaw dzieci stały się konstruktorami wież budując je z kolorowych kubków plastikowych według kodu, tworzyły sekwencje rytmiczne powtarzających się kolorów. Kolejnym zadaniem do wykonania były zmagania z kolorami i kształtami. Dzieci otrzymały kolorowe przedmioty i musiały dopasować ich kształt i kolor do wzoru podanego na macie edukacyjnej. Tworzyły różnego rodzaju prace plastyczne według podanych wzorów, starały się odczytywać i odwzorowywać. Przedszkolaki w trakcie zabaw uczyły się poruszania w różnych kierunkach, do przodu, tyłu, w bok, lewo, prawo. Wskazywały części ciała. Bawiły się również w kodowanie klockami Froebla na siatce. Nie zabrakło również zabaw i zadań, które pozwoliły na własną inwencję twórczą i nieograniczona wyobraźnię dzieci. Podczas zabaw używane były różnego rodzaju pomoce dydaktyczne takie jak kolorowe klocki, korale, figurki, patyczki, klamerki, materiały naturalne nawiązujące do aktualnej pory roku. Nauka przez zabawę sprawiła naszym milusińskim dużo radości i satysfakcji z kodowania.

            • FREBLUŚ NA PRZEDSZKOLNYM FESTIWALU PIECZONEGO ZIEMNIAKA

            • W dniu 09.10.2020 r. wszystkie przedszkolaki świętowały w przedszkolu Dzień Pieczonego Ziemniaka. Powodem do uhonorowania tego warzywa jest jego kulinarna popularność, możliwość przypomnienia tradycji ludowych odbywających się podczas jesiennych zbiorów ziemniaków, a przede wszystkim wywołanie radości ze wspólnej zabawy oraz udziału w konkurencjach, których bohaterem jest...  ziemniak. W tym dniu dzieci i panie przyniosły ze sobą dobry humor i uśmiech. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. „ O ziemniaku w kilku słowach ” , krótkiej bajki o ziemniaku,  były zagadki oraz zabawy muzyczne i pląsy. „Gorący kartofelek ” wywołał śmiech na twarzach wszystkich. Przedszkolaki miały tego dnia okazję do zbadania właściwości bohatera dnia zmysłami. Dzieci wykazały się doskonałą wiedzą na temat  potraw wykonywanych z  ziemniaków  ochoczo je wymieniając. Wiele radości sprawiły dzieciom konkurencje sportowe min. rzucanie ziemniakiem do celu, spacer z warzywem umieszczonym na krążku, sadzenie i zbieranie ziemniaków. Odbył się ziemniaczany slalom, turlanie oraz taniec z ziemniakiem i sznurówką. Ręce przedszkolaków były tego dnia bardzo zajęte… Dzieci wykazały się twórczością i fantazją:  powstały kolorowe prace wykonane stemplami, ziemniaczane jeżyki, dzieła z wykorzystaniem sznurka, ziemniaczane buźki, pan bulwa czy też ziemniaczany król…

              Zgodnie z tradycją odbyła się także degustacja pieczonych ziemniaków. Zabawy bardzo podobały się dzieciom, wywołując na ich twarzach szerokie uśmiechy.

            • Dzień Ziemniaka w Żłobku "Skrzat"

            • W miesiącu październiku grupa Jagódek i Muchomorków świętowała w żłobku

              Dzień Pieczonego Ziemniaka. Powodem do uhonorowania tego warzywa jest jego kulinarna popularność, możliwość przypomnienia tradycji ludowych odbywających się podczas jesiennych zbiorów ziemniaków, a przede wszystkim wywołanie radości ze wspólnej zabawy oraz udziału w konkurencjach, których bohaterem jest... ziemniak. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od lekcji ciszy oraz wysłuchania krótkiej bajki o ziemniaku, następnie były zabawy ruchowe: szukanie ziemniaków wśród kolorowych piłeczek, oraz zabawy muzyczne.
              Dzieci wykazały się doskonałą wiedzą na temat potraw wykonywanych z ziemniaków ochoczo je wymieniając.
              Wiele radości sprawiły dzieciom konkurencje sportowe min. rzucanie do celu ziemniakiem, wyścigi  taczkami pełnymi ziemniaków. Dzieci miały robione również pamiątkowe zdjęcie w „pyrkowej budce”. W tym dniu nie mogło zabraknąć pieczonych ziemniaków przygotowanych przez Panie kucharki .

              Zwieńczeniem zajęć było wykonanie prac plastycznych. Jagódki jak i Muchomorki   wykazały się własną twórczością oraz fantazją.

                                                                                                             Kamila Tokarczyk

            • Ogólnopolska akcja edukacyjna "Dzieci uczą rodziców"

            • Szanowni Państwo!

              W ramach podsumowania ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" kontaktuję się z Państwem, by przekazać wstępne informacje podsumowujące. Na wstępie gorąco zachęcam do lektury wywiadu z konsultantem psychologicznym akcji Beatą Liwowską. Link do rozmowy znajdziecie Państwo poniżej. Gorąco zachęcamy do śledzenia profilu pani psycholog na Facebooku, bowiem wspólnie szykujemy dla Państwa szereg interesujących materiałów edukacyjnych. 

              Przechodząc do ankiety, o wypełnienie której prosiliśmy w minionym tygodniu z wielką radością przyjęliśmy Państwa ocenę ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców". Ponad 78% z Państwa wystawiło najwyższe oceny wszystkim aspektom, o które pytaliśmy w ankiecie. Zdecydowanie największym zainteresowaniem z Państwa strony cieszyły się lekcje o pomaganiu i bezpieczeństwie. Wśród tematów, które najchętniej wskazujecie Państwo na kolejny rok szkolny są: szacunek do drugiego człowieka, bezpieczeństwo w internecie oraz zdrowy i aktywny tryb życia.  Szczegółowe wyniki ankiety przyślemy w nadchodzących dniach.  

              Z poważaniem,

              Janusz Bieńkowski

              Prezes Centrum Rozwoju Lokalnego

               

              O naszych akcjach...

               

              Dzieci uczą rodziców

              To ogólnopolska akcja edukacyjna, objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, w której uczestniczy ponad 250 000 dzieci z 4073 placówek z całej Polski..

              CZYTAJ WIĘCEJ...

               

              Dzieci uczą rodziców w domu

              To darmowe materiały do pobrania i nauki w domu, które są udostępniane w każdą środę i każdy piątek. To ponad 300 zadań, które na Was czekają...

              CZYTAJ WIĘCEJ...

               

              Film "Wychowanie dzieci – 10 porad psychologa"

              Psycholog, niczym przewodnik, podpowiada jak wychować dziecko. Jakich błędów się wystrzegać i co możemy zmienić w swojej relacji z naszą pociechą..

              ZOBACZ FILM...

               

              Film "Bezpieczeństwo dzieci – 10 porad policjanta"

              Wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Zawierciu przygotowaliśmy film, w którym mówimy rodzicom, jak dbać o bezpieczeństwo swoich pociech. W ciągu czternastu minut policjantka udziela dziesięciu praktycznych porad, które powinien znać i stosować każdy rodzic.

              ZOBACZ FILM...

               

              Zapraszamy do odwiedzenia naszych profiliw mediach społecznościowych

              Centrum Rozwoju Lokalnego

              ul. Zaparkowa 23

              42-400 Zawiercie

              e-mail: crl@crl.org.plStrona internetowa: www.crl.org.pl 

               

            • Potrzebna pomoc!!!

            • APEL O POMOC

              POTRZEBNA KREW ORAZ PŁYTKI KRWI

              Tata jednego z naszych podopiecznych niespodziewanie zachorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Przebywa on teraz na oddziale hematologii Szpitala Klinicznego w Szczecinie, gdzie trafił w stanie zagrożenia życia.  Występuje u niego małopłytkowość, przez co musi mieć przetaczaną krew oraz płytki krwi.

              Więc kierujemy do Państwa apel o

              pomoc w zbiórce krwi AB Rh+ lub 0 Rh-/+

              Jeśli tylko możesz to zgłoś się do : Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Koszalinie przy ulicy Chałubińskiego 7 i oddaj krew.

              Jeśli już kiedykolwiek oddawałeś krew, a chciałbyś oddać płytki krwi któreniezbędne do leczenia Wojtka prosimy o kontakt pod numerem 791 198 871

               

              ODDAJ_PLYTKI.pdf

            • Okres wakacyjny

            • Szanowni Państwo!

              Od 29 czerwca 2020 r. rozpoczyna się okres wakacyjny w związku z tym zapisy dzieci odbywają się poprzez kartę wakacyjną.

            • Informacja

            • Drodzy Rodzice! W miesiącu sierpniu w naszym przedszkolu i żłobku odbędzie się przerwa urlopowa dyżur pełni szkoła podstawowa nr 1, w miesiącu lipcu zajęcia będą odbywały się na zasadach pandemii. W celu zgłoszenia dziecka do objęcia opieką w naszej placówce prosimy o wypełnienie i złożenie wniosku w dniach od 10 czerwca do 24 czerwca 2020 r. drogą mailową lub poprzez skrzynkę podawczą przy przedszkolu. W razie wątpliwości zapraszmy do kontaktu telefonicznego w godzinach 7.00 - 15.00.

              Karta_na_wakacje_PRZEDSZKOLE.doc

              Karta_na_wakacje_ZLOBEK.doc​​​​​​​