• Aktualności

          • Prostokąt- Froeblowska matematyka- warsztaty z rodzicami
            • Prostokąt- Froeblowska matematyka- warsztaty z rodzicami

            • W czerwcu odbyły się ostatnie już spotkania z rodzicami z cyklu „CAŁA RODZINA CHODZI DO PRZEDSZKOLA” . Tym razem bohaterem spotkań był prostokąt. Przypomnijmy, że w ciągu roku omawialiśmy już koło, kwadrat i  trójkąt. Nauczyciele jak zwykle przygotowali mnóstwo pomysłowych zabaw i zadań z prostokątem na czele, wplecionym w koncepcję Froebla np., wykonanie zakładki do książek;układanie prostokątów z cyferek,; konstruowanie z klocków lego, z klocków typu „cegła” i z sześciennych klocków drewnianych, plastikowych i piankowych; wycinanie prostokątów, układanie z nich robota i przyklejanie na kartkę; układanie pociągu z różnych tworzyw i wykorzystanie oczywiście darów Froebla. Nie zabrakło sportu. Gra terenowa w poszukiwaniu prostokątów rozruszała wszystkie mięśnie uczestników. Były również zabawy badawcze w piasku i robienie prostokątnych babek; barwienie wody, wlewanie jej do woreczka strunowego i tworzenie obrazka wodnego; wykonanie łódek  z łupiny od orzecha, a dla podniebienia były łódki z pieczywa „waza”, sera żółtego i wykałaczek; dzielenie czekolady na prostokątne części; wykonanie lemoniady z orzeźwiającymi kostkami lodu i pieczenie kiełbasek. Dziękujemy rodzicom za udział w tegorocznych warsztatach i zapraszamy w nowym roku szkolnym.

              Tworska Grażyna

          • "Motylki" w Klockowisku
            • "Motylki" w Klockowisku

            • Dzieci lubią wyzwania, odkrywanie nowych niezwykłych miejsc.

              „Motylki”, 10 czerwca 2019 roku, wybrały się w podróż do Kołobrzegu. Wyprawa budziła wielkie zainteresowanie, ponieważ nikt nie wiedział co kryje się pod nazwą „Klockowisko”. Na miejscu okazało się, że jest to budynek z ogromnymi salami, w których znajdują się klocki różnej wielkości i faktury. Dzieci z wiekiem entuzjazmem  projektowały, wznosiły i udoskonalały swoje monstrualne budowle. Przedszkolaki w „Klockowisku” odkryły, iż bardzo ważna jest pomysłowość, kreatywność i współpraca z innymi.

              Wyprawa do Kołobrzegu była dla wszystkich przygodą, która na długo pozostanie w pamięci każdego.

              Renata Bąk

              Gośka Pietruk

          • "Motylki" w Arboretum
            • "Motylki" w Arboretum

            • Czerwiec to czas podsumowań i spotkań pożegnalnych. Grupa „Motylków”, duzi i mali, spotkali się 10 czerwca 2019 roku, na spotkaniu integracyjnym w Arboretum Karnieszewice.  Spotkanie  rozpoczęto kołem przyjaźni i przesłaniem iskierki. Były również tanie i piosenki. Po obrzędach powitalnych motylkowe rodziny uczestniczyły w grze terenowej. Do pokonania był trudny tor przeszkód. Dzieci, mamusie i tatusiowie piłowali drewno, czołgali się w leśnych tunelach, skakali na leśnych skoczkach, biegali w workach. Na końcu toru była największa atrakcja, zaczarowana kierownica, którą uruchamiał magiczny klucz oraz koło siłacza, które wymagało siły i sprytu, aby odkręcić śruby. To zadanie wywołało wiele śmiechu i zabawy. Zmagania leśne bardzo wyczerpały wszystkich uczestników, dlatego regeneracja sił nastąpiła podczas biesiady przy ognisku.

              Taka forma aktywnego podsumowania pracy i zakończenia roku przedszkolnego bardzo podobała się wszystkim Motylkom.

              Renata Bąk

              Gośka Pietruk

          • Święto Motylka
            • Święto Motylka

            • Przedszkolną tradycją są zabawy integrujące pod hasłem „Roczek w Przedszkolu”. 

              7 czerwca 2019 roku odbyła się odbyła się ostatnia zabawa „Święto Motylka”. Z okazji swojego święta „Motylki” przygotowały wiele atrakcji. Przedszkolaki wykonały z masy solnej podobizny motyli, które ozdabiały kolorowymi elementami. Ogromne emocje wzbudziły  eksperymenty. Dzieci nakrapiały mleko farbami, a następnie za pomocą czarodziejskich pałeczek zbierały kolory.Dzieci kodowały na matach edukacyjnych. Malowały barwny świat motyli na foli. Zadania przyrodniczo plastyczne były urozmaicane licznymi tańcami i pląsami.

              Wielką niespodzianką dla świętujących było spotkanie z pracownikami Nadleśnictwa Karnieszewice. Goście opowiedzieli małym słuchaczom o niezwykłym świecie motyli. Przedszkolaki mogły obserwować owady pod mikroskopem lub podziwiać okazy motyli w albumach przyrodniczych. Uwieńczeniem „Motylkowego Święta” było wręczenie wszystkim uczestnikom okolicznościowych medali.

              Zabawy pod hasłem „Roczek w Przedszkolu” w roku szkolnym 2018/2019 zostały zakończone. Do zobaczenia w nowym roku przedszkolnym.

              Renata Bąk.

              Gośka Pietruk

          • Rajd przedszkolaków
            • Rajd przedszkolaków

            • Przedszkolaki lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. W słoneczny, czerwcowy dzień wszyscy wybrali się na pieszy podbój Chełmskiej Góry. Dzieciom towarzyszył pracownik Nadleśnictwa Karnieszewice, który podczas wyprawy opowiadał o przyrodniczych ciekawostkach. Przedszkolaki pokonały pięć kilometrów. Rozpoznawały i nazywały rośliny,  obserwowały pracowite mrówki. Podziwiały kolorowe ważki. Słuchały śpiewu ptaków. Zbierały skarby przyrody. Pokonywały leśne tory przeszkód. Dużą atrakcją wyprawy był piknik pod chmurką. Dzieci z wielkim apetytem pałaszowały smakołyki.

              Wyprawa na Górę Chełmską była niezwykłą przygodą przyrodniczą dla dzieci.

              Renata Bąk

              Gośka Pietruk

          • W ogrodzie Laury
            • W ogrodzie Laury

            • W naszym Przedszkolu dzieci nie mogą narzekać na atrakcje. Szczególnie czerwiec, kiedy już czujemy powiew lata i zbliżające się wakacje, wypełniony jest ciekawymi propozycjami różnych spotkań czy zabaw zorganizowanych dla naszych milusińskich. Pomagają nam w tym oczywiście  rodzice. W środę 5 czerwca pani Karolina, mama Laury zaprosiła cała grupę rozbrykanych „Żabek” do swojego ogrodu, który mógłby być małym przedszkolnym placem zabaw. Dzieci mogły wybrać, czy chcą poskakać na trampolinie, pobujać się na huśtawkach, robić babki z piasku, wypróbować zjeżdżalnię, pograć w piłkę czy tak, jak robiła to grupka małych „mam” zająć się wychowywaniem lalek. Gościnność pani Karoliny przełożyła się również na poczęstunek w postaci owoców, ciasteczek, chrupek  i napojów, które mali turyści pałaszowali z apetytem. W imieniu grupy „Żabek” dziękujemy za mile spędzony czas małej Laurze i oczywiście jej mamie Karolinie.

          • Cyrk "Heca"
            • Cyrk "Heca"

            • W poniedziałek, 4 czerwca do naszej placówki zawitał cyrk „ Heca ”. Artyści z Ukrainy przygotowali dla dzieci ze żłobka i przedszkola moc atrakcji.  Przedstawienie odbyło się w sali gimnastycznej  i podobało się zgromadzonym widzom dużym i małym. Dzieci omal nie „ pękły ze śmiechu ”.  Podczas występu dzieci podziwiały pokaz żonglerki, gimnastyki artystycznej, ekwilibrystyki. Z dużym zainteresowaniem i radością dzieci oglądały popisy tresowanego pudla. Szczęśliwi byli, bo mogli dotknąć i pogłaskać zdolnego pieska. Podczas występów cyrkowych nie zabrakło konkursów z udziałem dzieci i sztuczek artysty, który rozbawił całą widownię, jeżdżąc na maleńkim rowerku. Dzieci z zapartym tchem obserwowały, jak artysta utrzymuje drewniany stół na swoim czole. Publiczność z podziwem obserwowała również popisy artystki z kołami hula – hop. Zapierającą dech w piersiach chwilą była ta, gdy artysta pojawił się z wężem na rękach i wyszedł do publiczności, aby każdy mógł go dotknąć. Niektóre dzieci wykazały się dużą odwagą trzymając i głaszcząc długiego pytona. Najodważniejsi złożyli go na szyi. Wspaniały występ cyrkowy dostarczył wszystkim zebranym mnóstwo miłych wrażeń i przeżyć. Uczestnicy gromkimi brawami podziękowali akrobatom za niezwykłe widowisko.

                                           

                                                                                                                    Magdalena Nowak

          • Piknik w Przytoku
            • Piknik w Przytoku

            • Żeby tradycji stało się zadość, również w tym roku przy okazji Dnia Dziecka całe rodziny spotkały się w Przytoku na pikniku, tym razem o tematyce morskiej. Wśród atrakcji każdy znalazł coś dla siebie i każdy w jakiś sposób był zaangażowany. Spotkanie rozpoczęto wspólnym śpiewem piosenki Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są” . Następnie każda grupa prezentowała coś o tematyce morskiej, np. szanty. Rodzice z pomocą dzieci śpiewali m.in., „Monika, dziewczyna ratownika”, „Gdzie ta keja” , „Bosman”, „Hej, me bałtyckie morze”, tańczyli do muzyki „Piraci z Karaibów” oraz grupa VI przedstawiła teatrzyk w oparciu o wiersz J. Tuwima pt. „Lokomotywa”. Dla bardzo aktywnych przewidziano konkurencje sportowe, m.in.: skoki po obręczach, przejście przez  tunel, przenoszenie jajka na łyżce trzymanej w zębach, układanie obrazka z przyrządów gimnastycznych wg kodu, przeciąganie liny,  skoki w  workach, oplatanie sznurkiem.  W przerwie między konkurencjami rozstrzygnięto  konkurs plastyczno – techniczny  na temat ulubionej bajki. Konkurs był uwieńczeniem całorocznej akcji „Książeczkowa teczka przedszkolaka”.  Niektórym pewnie trudno było zdecydować, co  wybrać, gdyż oprócz prezentacji grup, zabaw i gier sportowych niekwestionowaną atrakcją były zamki dmuchane, fotobudka i malowanie twarzy. Jak na piknik przystało nie zabrakło pysznego jedzenia. Przedszkolna kuchnia oferowała zupę z soczewicy, chleb ze smalczykiem i ogórkiem małosolnym, kiełbaski z grilla lub ogniska oraz słodkie przekąski do kawy i herbaty. Pogoda również tradycyjnie dopisała. Było bardzo ciekawie, przede wszystkim rodzinnie.

              Grażyna Tworska

          • Dzień Matki
            • Dzień Matki

            • Co roku, przedszkolaki świętują Dzień Mamy i Taty, również w bieżącym roku szkolnym dzieci z wszystkich grup słowem, piosenką i tańcem wyraziły miłość i wdzięczność rodzicom za dobroć i cierpliwość, za serce, a także za mądrość i autorytet. Podczas wspaniałych występów przedszkolaków, które były popisem zdolności recytatorskich, wokalnych i tanecznych, rodzice nie kryli swojego wzruszenia oraz ogromnej dumy ze swoich pociech. Po programie artystycznym na rodziców czekała jeszcze jedna niespodzianka, dzieci wręczyły im piękne, własnoręczne upominki i zaprosiły na słodki poczęstunek. Atmosfera we wszystkich grupach była uroczysta i  radosna…

               

              Natalia Drzewińska-Bocian

          • Przedszkolny Dzień Dziecka
            • Przedszkolny Dzień Dziecka

            • W czwartek -  30 maja nasz przedszkolny plac zabaw przeobraził się w miejsce różnorodnych atrakcji prowadzonych przez barwnie ubranych klaunów i ich pomocników. To wszystko zorganizowane zostało dla naszych wychowanków z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.

              Zaraz po śniadaniu wszystkie grupy przedszkolaków udały się na plac zabaw, aby aktywnie uczestniczyć w przygotowanych dla nich konkurencjach. Każda grupa kolejno przemieszczała się z jednego stoiska do kolejnego poznając i tworząc przeróżne magiczne wytwory z kolorowych chrupek- Playmails oraz eksperymentalne doświadczenia z suchym lodem i piaskiem kinetycznym. Ciekawostką dla dzieci było także stoisko z klockami lego, z których stworzone były poruszające się roboty i pojazdy. Jednak najwięcej pozytywnych  emocji wyzwoliły w dzieciach mydlane bańki i humorystyczne sztuczki wykonywane przez prowadzących klaunów. Podczas całej zabawy okrzyków radości i zadowolenia nie brakowało nikomu, było ich bardzo wiele. 

                       A po tak pełnej wrażeń zabawie na każde dziecko czekała smaczna niespodzianka – pyszne lody o ulubionych smakach, który każdy samodzielnie mógł sobie wybrać. Ten dzień na pewno  na długo pozostanie w ich pamięci.
                                                         
                                                                                                      Zredagowała Anna Thiel

          • Wizyta Pszczelarza
            • Wizyta Pszczelarza

            • W dniu 23.05.2019 roku nasze przedszkole odwiedził Mistrz pszczelarstwa. W trakcie spotkania dzieci miały okazję zobaczyć ule, które były budowane dawniej dla pszczół i te budowane obecnie oraz poznać ich historie powstawania. Przedszkolaki poznały również życie pszczelej rodziny, rodzaje pszczół: truteń, robotnica oraz królowa. Dowiedziały się jaka jest ich rola w pszczelim królestwie i jakie zwyczaje panują w ulu. Poznały drogę pszczoły od kwiatka do ula oraz dowiedziały się z czego i w jaki sposób i gdzie jest wytwarzany miód. Pszczelarz na spotkanie z naszymi przedszkolakami przywiózł ze sobą niespodziankę „szklany ul” w którym były żywe pszczoły. Dzieci mogły zaobserwować małą namiastkę  pszczelego królestwa, obserwowały przez szybę pszczoły , budowę ula od środka i słuchały odgłosów, które wydawały pracujące pszczółki.

              Na zakończenie tego niezwykłego spotkania   przedszkolaki miały  okazje spróbować przepysznego miodu oraz własnoręcznie wykonały świeczkę z wosku pszczelego. Każde dziecko, które brało udział w spotkaniu otrzymało certyfikat udziału w pokazie.

          • "Wędrowniczki" wśród rododendronów i azalii
            • "Wędrowniczki" wśród rododendronów i azalii

            • Ulubionym miejscem przedszkolnych Wędrowniczków jest karnieszewickie Arboretu, które swoimi atrakcjami zachwyca w każdą porę roku.

              24 maja Wędrowniczki postanowiły sprawdzić, co słychać w „czarodziejskim parku” wiosną.  Wyprawę rozpoczęły od pokonania leśnego duktu. Obserwowały zieleń drzew, słuchały śpiewu ptaków.  W końcu dotarły do Arboretum. Po przekroczeniu magicznej bramy, ich oczom ukazała się paleta bar, która oblewała rododendrony i azalie. Dzieci z wielkim entuzjazmem podziwiały elegancję roślin, wdychały zapachy. Następnie Wędrowniczki pokonywały tory przeszkód, bawiły się na łonie natury, zjadły rajdowy posiłek wśród roślin i zwierząt.

              Magia miejsca zauroczyła każdego i z wielką niecierpliwością wszyscy czekają na letnie niespodzianki.

               

              Renata Bąk

                                                                                                                                                                           Gośka Pietruk

          • "Wędrowniczki" w górach
            • "Wędrowniczki" w górach

            • Piękna pogoda zachęciła „Wędrowniczki” do spakowania plecaków, nałożenia wygodnych butów i wyruszenia na szlak.

              21 maja przedszkolni piechurzy postanowili zdobyć Wysoką Górę  w Pękaninie. Pełni energii rozpoczęli mozolną wspinaczkę. Rajdowa droga wiodła pod górę, wśród pięknego drzewostanu. „Wędrowniczki” podziwiały po drodze przyrodnicze okazy, rozpoznawały rośliny i zwierzęta. Prześcigały się w pokonywaniu licznych wzniesień. Na półmetku wyprawy rajdowcy odkryli niezwykłą budowlę, którą była wież. Przedszkolakom bardzo spodobało się miejsce, gdzie założyli górską bazę i zjedli posiłek. Wędrówka zmorzyła apetyt. Smakowały wszystkie cymesiki spakowane do plecaka. Dzieci dzieliły się tym co zabrały z sobą. Po naładowaniu „akumulatorów” Wędrowniczki ruszyły w dół. Droga okazała się prosta, ale wymagała zachowania ostrożności. Ostatnim elementem górskiej eskapady było strome podejście i podziwianie okolicznej panoramy, która zachwyciła rajdowców.

              Górska wyprawa sprawiła wszystkim uczestnikom wiele radości i stała się przedsmakiem wypraw w wysokie polskie góry.

               

              Renata Bąk

              Gośka Pietruk

          • Przedszkolaki z wizytą w OSP Sianów
            • Przedszkolaki z wizytą w OSP Sianów

            • Z początkiem maja nasi najmłodsi przedszkolacy poznawali tajniki pracy strażaków. Nie zapomnieli oni także o Dniu Strażaka, które przypada na 4 maja. Z tej okazji po zrealizowanej tematyce  dzieci 3-letnie z grupy „Pszczółki” i „Misie” udały się 15 maja do OSP w Sianowie. Celem zorganizowanej wycieczki było poszerzenie wiedzy przedszkolaków na temat tego trudnego, niebezpiecznego i odpowiedzialnego zawodu.
                       Tego środowego przedpołudnia, strażak OSP w Sianowie - pan Daniel Żukowski – tata Szymona z gr. „Misie”, czekał już na maluchów przed remizą. Zaraz na początku spotkania dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną i na jakie numery alarmowe można wtedy dzwonić (998 - numer telefonu do Straży Pożarnej i 112-numer alarmowy). Później pan Daniel mówił dzieciom jak wygląda codzienna praca strażaków, jaki noszą strój i jakiego używają sprzętu. Jednocześnie przedszkolacy mogli  przymierzyć różnorodne hełmy i czapki strażackie oraz dotknąć i określić ciężar wybranego sprzętu, np. sikawki, węże czy gaśnice. Wielką atrakcją okazały się samochody strażackie, które znajdowały się w remizie OSP. Każdy maluch miał możliwość posiedzenia w kabinie wozu strażackiego, do którego bez żadnej tremy wchodził po stromych schodach. Później przedszkolacy z zaciekawieniem oglądali węże, liny, prądownice i inne elementy wyposażenia wozów, np. ogromną apteczkę lub nosze.

              Na zakończenie naszej wycieczki Szymon i Stasiu wręczyli strażakowi upominek, a pan Daniel odwzajemnił się tematycznymi kolorowankami
              i słodkim lizakiem przygotowanym specjalnie dla przybyłych do niego gości. To spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci, które mogły doświadczyć niecodziennych wrażeń. Być może niektórzy
              z uczestników tego wydarzenia, gdy osiągną odpowiedni wiek, zasilą strażackie szeregi, by nieść pomoc innym ludziom.

              Zredagowała: Anna Thiel

          • Gminna Olimpiada Ekologiczna "Przyroda w kolorach"
            • Gminna Olimpiada Ekologiczna "Przyroda w kolorach"

            • Dnia 8.05.2019r. odbyła się w naszym przedszkolu Gminna Olimpiada Wiedzy Ekologicznej pt. „ Przyroda w kolorach”. Celem Olimpiady było pobudzenie aktywności dziecka w oparciu o zagadnienia przyrodnicze, wyrobienie wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody, pogłębienie wiedzy przyrodniczej integracja dzieci 4-5-6 letnich z przedszkola i oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej nr. 1 w Sianowie.

              Pani Lilla Gurdak i Ala Dąbrowska przygotowały wiele zadań edukacyjnych dla wszystkich dzieci biorących udział w Olimpiadzie i sprawdziły w praktycznym działaniu zdobyte wiadomości i umiejętności z powyższej tematyki. Ogromną radość u dzieci wywołały m.in. konkurencje z kodowania według kształtu i koloru, układanie według podanego kodu, układanka z kolorowych kółek według podanego wzoru, układanie tangramów, liczenie płatków kwiatostanu itp. Z ogromnym zaangażowaniem dzieci podeszły do kolorowego eksperymentu z wykorzystaniem cukierków Skittels z uśmiechem na twarzy tworzyły kolorową tęczę, z przyjemnością doświadczały, eksperymentowały i porównywały.

               Na zakończenie Olimpiady zostały podliczone wszystkie punkty i zostały rozdane nagrody i dyplomy. Dziękujemy pani Lilli i Ali  za miłą i serdeczną atmosferę w trakcie Olimpiady i za pogłębienie wiedzy przyrodniczej wśród dzieci poprzez naukę i zabawę. 

                                                                                                                                                    Lilla Gurdak

            • REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA DO PRZEDSZKOLA GMINNEGO W SIANOWIE

            • 23.04. – 30.04.2019

              Rekrutacja Uzupełniająca dla dzieci trzyletnich na 11 wolnych miejsc do Przedszkola Gminnego w Sianowie.

               

              Wnioski rekrutacyjne można pobrać w sekretariacie placówki lub ze strony internetowej https://ekoskrzat.edupage.org

              Wypełnione wnioski wraz załączonymi dokumentami rodzice składają w terminie od 23.04.2019 r.do 30.04.2019 r.w Przedszkolu Gminnym w Sianowie, ul. Słowackiego 3 w godz. 7.00. – 15.00.

          • Tydzień z życia grupy "Pszczółki" wg koncepcji Froebla
            • Tydzień z życia grupy "Pszczółki" wg koncepcji Froebla

            • W dniach 1.04.2019-5.04.2019 grupa I „Pszczółki” pracowała wg koncepcji F. Froebla. Temat kompleksowy to: „Skrzydlaci przyjaciele”.  Zajęcia dydaktyczne rozpoczynały się  codziennie rano po śniadaniu tzw„Porannym kołem”. Nauczyciel organizował aktywności mające na celu budowanie wiedzy dzieci i nabywanie przez nie kompetencji językowych, rozwijanie aktywności plastycznej, matematycznej, badawczej, muzycznej, zdrowotnej czy zintegrowanej. Na zajęciach matematycznych z pomocą darów Froebla i darów naturalnych dzieci przeliczały -Ile ziaren zjedzą ptaki?, Ile jajek w gnieździe?”, odróżniały kształt kuli od kształtu jaja. Na zajęciach ruchowych ćwiczyły z wykorzystaniem miękkich piłeczek z daru 1 oraz bawiły się z  piórkami przy muzyce. Na zajęciach muzycznych rozwijały pamięć, poczucie rytmu i słuch muzyczny ucząc się piosenki „Kukułeczka”. Ilustrowały również treść piosenki wchodząc jednocześnie w role bociana, wiatru i drzewa. Na zajęciach językowo -przyrodniczych rozwiązywały zagadki o ptakach, rozpoznawały głosy niektórych ptaków: bociana, kukułki, wrony, skowronka. Obserwowały ptaki przez lornetkę. Ustalały listę zwierząt, które maja futro, a które pióra, poznawałygniazda niektórych ptaków (jaskółki, bociana, szpaka) porównały materiały i konstrukcje. Formowały z masy solnej owalne kulki w kształcie ptasich jaj i umieszczały je w gniazdach z krepiny. Konstruowały budki dla pakówwykorzystaniem różnorodnych klocków. Po zajęciach w porannym kole odbywała się praca w grupach, która ma charakter bardziej samodzielny. Nauczyciel stara się kierować poczynaniami dzieci, stwarzając im okazję do samodzielnego myślenia i wnioskowania. Praca w grupach wyglądała następująco:

              Grupa darów:

              Ptaki budują gniazda – wykonanie gniazd z obręczy i ptaszków z piłeczek z Daru 1.  Wspieranie rozwoju wyobraźni i myślenia twórczego,

              Pawie oczko- usprawnianie małej motoryki, układanie pióra pawia „pawiego oczka” z daru nr 9. Układa od największego do najmniejszego i od najmniejszego do największego

              Grupa badawcza:

              Doświadczenia z piórami - Oglądanie i porównywanie piór ptasich, badanie ich cech fizycznych w toku zabaw (dmuchanie, podrzucanie, ważenie, porównywanie z kamieniem, zatapianie itp.) Tworzenie warunków do samodzielnego poznawania rzeczywistości poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie, działanie,

              Co kryje skorupka- zabawa badawcza z czego składa się jajko. Rozbieranie ugotowanego jajka i odkrywanie kolejnych warstw (skorupka, białko, żółtko).Rozbicie jajka świeżego. Porównanie jajka ugotowanego, jego koloru i konsystencji do świeżego.

              Grupa gospodarcza:

              Ptasie mleczko - przygotowanie deseru na bazie galaretki i śmietany kremówki. Dostarczanie radości z możliwości samodzielnego wykonania potraw, wzmacnianie poczucia wartości.

              Słodkie jajka- przygotowanie słodkich jajek z wafli. Smarowanie masą czekoladową, dekorowanie według własnego pomysłu i gustów smakowych.

              Grupa twórcza:

              Rysujemy gęsim piórem – rysowanie obrazka na dowolny temat za pomocą pióra gęsiego. Rozbudzanie ekspresji twórczej w sferze plastycznej

              Kolorowe ptaki- przyklejanie kolorowych piórek na konturze ptaka, według własnego pomysłu. Kształtowanie precyzji ruchów.

              Grażyna Tworska