• Oferta edukacyjna

        • KONKURSY

        •  

           

           

        •  „Wędrowniczek” Koło turystyczno – krajoznawcze

        • „Nie bądźcie niemądrzy – odpowiedzieli starzy mędrcy, uśmiechając się najdobrotliwszym z uśmiechów. 

          – Nie uczymy łapania ryb po to, żeby łapać ryby; chodzi o rozwijanie ogólnej zręczności, której się nigdy nie da rozwinąć poprzez  samo ćwiczenie.

          Nie uczymy ogłuszania koni, żeby ogłuszać konie;  chodzi o rozwinięcie ogólnej siły ucznia, której nigdy nie zyska poprzez coś tak prozaicznego  i wyspecjalizowanego jak zakładanie pułapek na antylopy.

          Nie uczymy odstraszania tygrysów, żeby odstraszać tygrysy – mamy na celu danie uczniowi tej szlachetnej odwagi, która dotyczy wszystkich dziedzin życia i która nigdy nie rozwinie się przy tak pospolitym zajęciu jak zabijanie niedźwiedzi…

          Kwintesencją edukacji bowiem jest jej ponadczasowość. To coś trwa mimo zmieniających się warunków niczym solidna szkoła stojąca mocno pośród rwącego potoku.”                                                                                                  

          H. Benjamin

          Idea napisania programu rozwijającego zainteresowania turystyczno - krajoznawcze dzieci zrodziła się na bazie własnych doświadczeń oraz zamiłowania do podróży i górskich wspinaczek.

          Wędrownicza dewiza brzmi: wyjdź w świat, pomyśl, pomóż czyli działaj. Być wędrownikiem to niemała sztuka, dostępna tylko dla tych, którzy posiadają odwagę. Wędrownikowi nie wystarcza znajomość miejsca  za­mieszkania, wędrownika ciekawi świat, wędrownik, patrząc w swą przyszłość, pragnie odnaleźć własną ścieżkę. Wędrowanie to znacznie więcej niż przemierzanie kilometrów czy wytrwałość fi­zyczna. To sztuka wchłaniania życia, które nas otacza, to oczy i uszy otwarte, to taje­mnica współodczuwania przyrody i człowieka. Wędrówką nie będzie przyspieszony tupot nóg, nadmiar krzykliwego humoru, lecz właśnie cisza wśród ciszy lasu, skupie­nie wobec wschodów czy zachodów słońca. To wyczucie wędrownik łatwo odszuka w sobie. Wędrownik jest zawsze gotów nieść pomoc. Wędrownik bardziej niż jakikolwiek inny człowiek jest przyjacielem całego świa­ta. Wędrownika ciągnie siła nieprzeparta w dal na coraz to nowe, nieznane szlaki, nie pozwala zastygnąć mu w wygodnym, osiadłym życiu, toczącym się zbyt wolno. Dzięki  wędrówką człowiek poznaje siebie oraz swoje możliwości. Uczy się wytrwałości w osiąganiu wyznaczonych celów, zręczności, siły pomocy drugiemu człowiekowi, szlachetnej odwagi, które są najcenniejszymi wartościami w życiu człowieka. Jest to bardzo istotny fakt we współczesnym świecie, w którym człowiek przestał zabiegać o dobra duchowe, skłaniając się do dóbr materialnych.

          Rozbudzenie zainteresowań podróżniczych dzieci przedszkolnych ma na celu uaktywnić je, spowodować aby od najmłodszych lat rozpoczęły poszukiwanie własnej ścieżki życiowej.

                      Podjęte działania zmierzają do stworzenia z małych wędrowników, dorosłych pasjonatów i znawców otaczającego świata.

          Gośka Pietruk

          Renata Bąk

           

        • Koło instrumentalne "Dźwiękograjki"

        • Muzykowanie na instrumentach jest jedną z najbliższych dziecku form aktywnego obcowania z dźwiękiem. Dzieci interesują się już samym wydobywaniem dźwięku, lubią głośno mówić, pokrzykiwać, tupać, uderzać jednym przedmiotem o drugi; wypełniając swój świat specyficznym hałasem.

          Porządkując ten hałas zmienia się go w prostą, lecz już skoordynowaną i autentyczną muzykę. Piosenki dziecięce, opracowane z prostym akompaniamentem instrumentów perkusyjnych, przybierają ciekawszy, bardziej atrakcyjny dla dziecka kształt brzmieniowy. Stają się muzyką. Muzyką, która jednocześnie uczy i bawi, rozwija i cieszy.

          Ćwiczenia i zabawy rytmiczne zaspokajają wrodzoną dziecku potrzebę ruchu, wyrabiając jednocześnie szereg dyspozycji psychofizycznych, takich jak: spostrzegawczość, pamięć, uwagę, szybką reakcję itp. Ćwiczenia rytmiczne aktywizują umysł, ciało dziecka, mobilizują do działania i wyrabiają dyscyplinę wewnętrzną, wnoszą do zajęć muzycznych element ruchu i zabawy.

          Na zajęciach głównie ćwiczymy poczucie rytmu poprzez różnorodne zabawy, oraz tworzymy akompaniament do utworów muzycznych instrumentalnych z gatunku klasyki, ludowych, tańców różnych narodów, utworów dziecięcych i innych „wpadających w ucho”. Wprowadzamy również elementy gry na instrumentach melodycznych, np., dzwonkach sztabkowych, ręcznych, czy  bum- bum- rurkach. Swoim muzykowaniem uświetniamy różne uroczystości przedszkolne.

          Grażyna Tworska

          Anna Thiel

        • Koło sportowe "Trampuś"

        • Zabawa, muzyka, ruch – to podstawowe rodzaje działalności dziecka w wieku przedszkolnym. Dlatego też , poprzez Koło Sportowe chcemy, aby każde dziecko mogło doskonalić swoją inwencję twórczą i pomysłowość.

          Zabawy gimnastyczne  są z powodzeniem stosowane od wielu lat w pracy z dziećmi. Dają one wiele radości i okazji do spontanicznej aktywności, rozładowania nadmiaru energii, a także prowadzą do wyciszenia nagromadzonych emocji. Ruch jest podstawowym bodźcem rozwojowym. Wpływa stymulująco na rozwój dziecka. Okres pobytu dziecka w przedszkolu jest szczególnie znaczący dla kształtowania jego motoryki. W tym okresie dziecko nabywa pewne umiejętności, które w dalszych etapach życia jedynie doskonali.

          Na zajęciach koła sportowego przedszkolaki uczą się zasad współdziałania w zespole, umiejętnego rozciągania się i relaksowania po wysiłku fizycznym, poznają i nabywają umiejętności ruchowe umożliwiające udział w zabawach i grach zespołowych. Zabawy mają na celu uczenie dzieci aktywnego i zdrowego stylu życia oraz wyrobienie dobrej koordynacji ruchowej. Ćwiczenia te urozmaicone są zabawą, grami ruchowymi, ekspresją. Całość przygotowuje dzieci do świadomego treningu własnego ciała oraz wyrabia w nich nawyk aktywności ruchowej.

          Alicja Dąbrowska

        • Koło taneczne "Bąbelki"

        • W tym roku na zajęcia taneczne zapisała się bardzo liczna grupa - 29 dzieci.  Mogłyśmy przyjąć wszystkie chętne osoby ze względu na to, że od tego roku koło taneczne prowadzone jest przez dwie nauczycielki: Monikę Tomankiewicz i Magdalenę Golubską. W zajęciach biorą udział dziewczynki z trzech grup przedszkolnych „Misiów”, „Pszczółek” i „Motylków”. 

          Podczas cotygodniowych spotkań  ćwiczymy   koncentrację uwagi, koordynację wzrokowo- ruchowa, precyzje ruchów oraz orientacje przestrzenną. Zabawowa forma zajęć sprzyja odprężeniu psychicznemu, pozwala zmniejszyć napięcie i zlikwidować stres. Dzieci  uczą się integracji muzyki, ruchu i słowa. Przygotowujemy  różne formy  ruchu - od relaksacji po ćwiczenia fitnesowe. Poznają nie tylko nowoczesne tańce i różne gatunki muzyki, ale także uczą się współpracować w grupie, rozwijać poczucie rytmu i umiejętnie wyrażać muzykę.

          Rozwijamy sprawność ruchowa i umiejętność zapamiętywania poszczególnych sekwencji kroków w układach tanecznych. Uczymy prawidłowej postawy ciała, gdyż estetyka i elegancja ruchów wymagana w tańcu narzuca konieczność „prostych pleców”, ściągnięcia łopatek i podniesienia głowy.

          A przy okazji dobrze się bawimy!!!

          Z TANECZNYM POZDROWIENIEM

          MAGDA i MONIKA

        • Koło plastyczne "Pędzelek"

        • Z początkiem października 2019 roku Koło plastyczne „Pędzelek” rozpoczęło swoją działalność. Spotkania plastyczne prowadzone  są w dwóch grupach wiekowych: dzieci młodszych prowadzonych przez p. Natalię Drzewińską-Bocian i dzieci starszych prowadzonych przez p. Anię Thiel. Grupa starsza liczy 7 osób.  To dzieci 4-5-letnie z grupy Biedronek i Motylków. Grupa młodsza to tylko dzieci 4-letnie,  których jest ośmioro i są z grupy Misie i Pszczółki.  Zajęcia plastyczne ze względu na utworzone zespoły odbywać się będą raz w  tygodniu na przemian: co drugi czwartek (od 11.00 do 11.30) spotykać się będą dzieci starsze, natomiast co drugą środę ( od 11.00 do 11.30) w zajęciach uczestniczyć będą dzieci młodsze. Podczas tych spotkań dzieci będą miały możliwość wykonywać prace różnymi technikami plastycznymi, co niewątpliwie wpłynie na rozwój ich zdolności, wrażliwości, wyobraźni i twórczego myślenia.

          Natalia Drzewińska-Bocian

        • Koło miłośników gier planszowych

        • Istnienie tego koła jest odpowiedzią na zainteresowania dzieci i troską o ich wszechstronny rozwój. Spotkania uczestników koła odbywają się pod okiem Pani Elżbiety Niedbała i pani Elżbiety Mundziel w dwóch grupach systematycznie raz w tygodniu. Członkami koła jest 8 dzieci z grupy IV – Żabki” i 8 dzieci z grupy III „Biedronki”. W I półroczu dzieci poznały zasady gry:  w „Piotrusia”, „Bierki”,  „Domino Obrazkowe” i  „Młynek” . Podczas zajęć mali myśliciele mieli okazję  swobodnie bawić się rekwizytami do gier, uczyć się cierpliwości w oczekiwaniu na swoją kolejkę i rozwijać swoją koncentrację i zręczność.Realizacja zajęć w tym kole przyczynia się do rozwoju zdolności i indywidualności dziecka a także przeżywania przez niego szczęścia i radości. Widząc, z jaką niecierpliwością dzieci czekają na następne spotkania planujemy zapoznawać je z innymi ciekawymi grami oraz zachęcać rodziców do podobnych działań w warunkach domowych.

          Elżbieta Niedbała

        • Rytmika


        • Koncerty


        • Język angielski

        • Dominującą formą aktywności dziecka w wieku przedszkolnym jest zabawa, dlatego działania organizowane przeze mnie na zajęciach z języka angielskiego mają taki właśnie charakter. Wprowadzając dzieci w świat języka angielskiego stwarzam warunki umożliwiające dzieciom osłuchanie się z językiem obcym w różnych sytuacjach życia codziennego. Realizuję to zadanie m.in. poprzez kierowanie do dzieci prostych poleceń w języku obcym, wspólną lekturę historyjek, włączenie do zajęć kart obrazkowych, prezentację prostych wierszyków, aktywne śpiewanie piosenek czy wykorzystywanie materiałów audiowizualnych w języku obcym. Moim celem jest rozbudzanie u dzieci świadomości językowej i wrażliwości kulturowej oraz budowanie pozytywnej motywacji do nauki języków obcych na dalszych etapach edukacyjnych. Do aktywnej nauki pobudza dzieci wykorzystywany w czasie zajęć pluszowy pies o imieniu Patch. Program nauczania języka angielskiego realizowany jest na zajęciach 15, 20 oraz 30-minutowych 2 razy w tygodniu.

          Have a nice day.

          Nauczyciel języka angielskiego: Beata Dorębska

        • Gimnastyka korekcyjna

        • Ćwiczenia odbywają się w dwóch grupach – dzieci młodsze ( 8 dzieci  z gr. IV i III)  i dzieci starsze (  7 dzieci z gr. V i VI) po dwa razy w tygodniu.

          Podczas zajęć dzieci zostały  uświadomione w zakresie ich wad,  zapoznane  z podstawowymi pozycjami wyjściowymi do ćwiczeń,   z ćwiczeniami i zabawami korygującymi ich wady, z koniecznością  utrzymania prawidłowej postawy oraz ze sposobem prawidłowego oddechu podczas ćwiczeń. Wyrabiano również w nich odporność na niepowodzenia i systematyczność w wykonywaniu ćwiczeń, także w warunkach domowych.  Mocnymi stronami podjętych działań okazała się znaczna poprawa nad prawidłowym  oddychaniem dzieci podczas wykonywania ćwiczeń ruchowych.  Dzieci mają odpowiednią  motywację  i pracują nad korygowaniem swoich wad. Zwracają także większą  uwagę  na prawidłową postawę we wszystkich sytuacjach dnia codziennego oraz starają się przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas gier, zabaw i ćwiczeń korekcyjnych. Widząc jak wielu przedszkolakom takie ćwiczenia pomagają w pełni uzasadniona jest  konieczność organizowania takichzajęć.  Wiemy także, iż należy w dalszym ciągu pracować z dziećmi nad korygowaniem u nich wad .Należy również uświadamiać rodziców o potrzebie wizyt kontrolnych u lekarza, a rodziców innych dzieci o konieczności badań profilaktycznych i potrzebie ewentualnego uczestnictwa ich dzieci w podobnych zajęciach.

          Elżbieta Niedbała

        • Koło matematyczne "Mały Pitagoras"

        • W tym roku przedszkolnym oprócz zabaw z wykorzystaniem metody edukacji matematycznej prof. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej i E. Zielińskiej, wykorzystujemy również elementy metody pedagogiki freblowskiej „Dar Zabawy”.
          Przedszkolaki poznały Dary Froebla (kolorowe piłeczki, sześcienne drewniane klocki, mozaikę geometryczną, pierścienie i półkola, przewlekanki itd.),  miały okazję nimi manipulować, segregować, klasyfikować  i  układać różnorodne kompozycje.
          Do zajęć, oprócz kolorowych liczmanów, guzików i nakrętek wykorzystane zostały także naturalne przedmioty, takie jak: kasztany, kamienie czy patyczki. Niektóre z tych przedmiotów używaliśmy min. do kodowania na planszach stolikowych.
          Podczas wspólnych zabaw kolorowa kostką utrwalaliśmy znajomość figur geometrycznych i poznaliśmy nowe (trapez, romb i sześciokąt). 
          Na każdym spotkaniu doskonalimy umiejętność przeliczania, rozwiązujemy proste zadania z dodawaniem i odejmowaniem. Jak zabawa – to także śpiewanie piosenek, powtarzanie matematycznych wierszyków i rymowanek, jak również ulubione przez dzieci zabawy ruchowe. 
          Jedną z takich aktywności była zabawa z kolorowymi woreczkami. Dzieci swobodnie biegały przy muzyce, na pauzę odszukiwały na rozrzuconych po sali woreczkach odpowiednie cyferki, przeliczały ilość kropek i klasyfikowały według określonych cech.
          Mali matematycy chętnie uczęszczają na zajęcia, są zaciekawieni i aktywni. Jeszcze kilka miesięcy dobrej zabawy, a przed nami min.: „matematyka na ulicy”, gry w klasy, pomiar długości, objętość naczyń, i utrwalanie tego, co już potrafimy 
                                                              

          Róża Mural
           

        • Przedszkolny Klub Wolontariatu "Uśmiech dla każdego"

        • Od bieżącego roku w naszym przedszkolu powołany został klub wolontariatu „Uśmiech dla każdego”. Należą do niego dzieci z najstarszej grupy – Motylki. Ma ono na celu promowanie wśród przedszkolaków bezinteresownego zaangażowania do wszelakich działań na rzecz potrzebujących. Uczy postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Założeniem działalności klubu jest pobudzanie dzieci do świadomego uczestnictwa w życiu społecznym. Ukazanie czym jest uprzejmość i tolerancja, na czym polega sprawiedliwe postępowanie, niesienie bezinteresownej pomocy innym. Ważnym zadaniem programu jest kształtowanie wśród dzieci postawy wrażliwości na krzywdę ludzi i zwierząt.

                                                              Natalia Drzewiańska- Bocian