• Aktualności

          • Święto Muchomorka w żłobku
            • Święto Muchomorka w żłobku

            • Dziś 26 października w żłobku szczególny dzień. Wszystkie dzieci wzięły udział w zabawach z cyklu Roczek w żłobku. Tym razem żłobkowe maluszki bawiły się na święcie muchomorka. Zajęcia, tańce i zabawy odbywały się w tym temacie a dzieci ubrane w biało-czerwone stroje jeszcze bardziej zaakcentowały muchomorkowy dzień. Oczywiście nie zabrakło też poważnych rozmów na temat leśnych muchomorów i ich szkodliwego działania. Mimo wszystko humory wszystkim dzieciom dopisywały i zabawa się udała.
                    „ Pan muchomor w lesie stoi, coś go bardzo niepokoi.
                     Nikt go nie chce zerwać wcale, a wygląda tak wspaniale.
                     Jaki piękny ma kapelusz, duży i czerwony i do tego w białe kropki  cały ozdobiony.”

              Joanna P.

          • Bal Biedronek
            • Bal Biedronek

            • Dzień 26października był dniem wyjątkowym. Zostały bowiem zorganizowane w przedszkolu zabawy z cyklu Roczek w przedszkolu: „Dobra zabawa – z przyrodą jest ciekawa”:„ Święto Biedronki”.
               Wszystkie dzieci z przedszkola w tym dniu ubrane były w piękne biedronkowe stroje. Zabawy byłyzwieńczeniem całego tygodnia, który był poświęcony poznawaniu życia biedronek.  Rozpoczęły się one od przywitania dzieci, następnie przy piosence „Biedronka bez ogonka” każdy prezentował swoje umiejętności taneczne, rozwijając intencję twórczą poprzez improwizację ruchową. Podczaspląsów i zabaw na przedszkolaków czekało kilka zadań do wykonania. Dzieci rozwiązywały zagadki słowne o biedronkach,utrwalając kolor czerwony i wygląd tego małego owada. Na podłodze układały biedronkowe puzzle, kształtując umiejętność współdziałania w zespole. Nie zabrakło również zadań sprawnościowych czyli toru przeszkód, który wszystkie biedronki musiały pokonać. Kolejnym zadaniem było szukanie zagubionych przez biedronki kropek i naklejanie ich na sylwety.Na zakończenie wspólnej zabawy dzieci otrzymały pamiątkową naklejkę biedronki. Dzień ten upłynął w miłej i  radosnej atmosferze, wszystkim dopisywał uśmiech i dobry humor.

                                                                                Elżbieta Mundziel

          • "Roztańczone Gracje czytają przedszkolakom"
            • "Roztańczone Gracje czytają przedszkolakom"

            • Pasja dodaje urokużyciu. W przedszkolu dbamy o rozwijanie zainteresowań dziecięcych. Prezentujemy osobowości, które zaszczepiają w dzieciach ciekawość, aktywność w odkrywaniu pasji.

              24 października 2018 roku odwiedziły przedszkolaki roztańczone „Gracje”. Sześć utalentowanych pań rozpoczęło spotkanie akcentem literacko – patriotycznym. Gracje przeczytały dzieciom wiersze o Polsce. Zachęcały do wspólnej zabawy słownej. Dzieci musiały odpowiadać na pytania dotyczące naszej ojczyzny. Po zabawach literacki nadszedł czas na niespodziankę przygotowaną przez gości. Panie w zjawiskowych czarno-białych kreacjach tańczyły w rytmie cygańskich melodii. Taniec został nagrodzony gromkimi brawami. Muzyka i figury taneczne tak zachwyciły przedszkolaków, że porwały je do tańca. Dzieci wspólnie z „Gracjami” pląsały po parkiecie. Na zakończenie spotkania Zespół „Gracja” otrzymał Dyplom – Podziękowanie i „Guzik pasjonata literatury”.

              Literacko – taneczne pasje zostały zaszczepione w umysłach i sercach małych przedszkolaków.

              Gośka Pietruk

              Renata Bąk

          • „Wędrowniczki” na jesiennym szlaku"
            • „Wędrowniczki” na jesiennym szlaku"

            • 18 października 2018 roku „Wędrowniczki” wyruszyły w nieznane. Drogowskazy do wędrówki wyznaczała Pani Jesień. Malowała kolorami liście, zrzucała z drzew kasztan i żołędzie,  upiększała czerwienią korale jarzębin, machała na pożegnanie kluczą gęsi. Przedszkolni wędrowcy wykorzystali wszystkie wskazówki, dzięki którym dotarli do Arboretum Karnieszewice. Park powitałdzieci kaskadą jesiennych liści. Dzieci podziwiały piękno lasu, wdychały jesienne powietrze, pokonywały jesienne tory przeszkód, uczestniczyły w liściowej kąpieli, mierzyły jesienne daglezje, poznawały nowe okazy drzew. Po wędrowniczych atrakcjach wspólnie zjedli posiłek na łonie przyrody.

              Wędrówki jesiennymi szlakami bardzo spodobały się przedszkolnym „Wędrowniczką”. Z wielką niecierpliwością  oczekują kolejnych rajdowych przygód.


              Gośka Pietruk

              Renata Bąk

            • Obchody Światowego Tygodnia Zwierząt

            • Obchody Światowego Tygodnia Zwierząt na stałe wpisały się w akcje organizowane w naszej placówce, których celem  jest zmiana zachowania i stosunku ludzi do zwierząt i uświadomienia, że zwierzę to istota żywa, czująca, która także ma swoje prawa. Jak, co roku w październiku, który jest miesiącem dobroci dla zwierząt  w ramach zajęć dzieci opowiadały o swoich zwierzątkach i sposobie dbania oraz opiekowania się nimi. Dzieci kolorowały, lepiły, wycinały i sklejały różne zwierzątka. Zastanawiając się, w jaki sposób mali ekolodzy z naszego przedszkola mogą pomóc biednym, poszkodowanym przez los zwierzakom doszliśmy do wniosku, iż należy zgromadzić karmę, ciepłe koce, miski i inne akcesoria niezbędne do przetrwania przez nich zimy. Po nagłośnieniu akcji dzieci wspólnie z rodzicami chętnie przynosili do przedszkola puszki i paczki z jedzeniem. Ich ilość przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Ten dar serca został przekazany do Referatu Ochrony Środowiska w Sianowie, gdyż na terenie naszej gminy jest wiele bezpańskich, oczekujących naszej pomocy zwierząt. Dzięki takim działaniom możemy uczyć naszych wychowanków przyjaznego stosunku do innych stworzeń i tego, jak wiele zależy od naszej dobrej woli.

              Zorganizowany Światowy Tydzień Zwierząt miał na celu przede wszystkim uświadomienie dzieciom, że człowiek powinien o zwierzęta dbać przez cały rok.

              Elżbieta Niedbała

          • Przedszkolaki na wykopkach
            • Przedszkolaki na wykopkach

            • W naszym przedszkolu dzieci nie mogą narzekać na nudę. Jedną z jesiennych atrakcji w grupie „Żabek”  i "Motylków" były wykopki ziemniaków. Wspólnie ze swoimi rodzicami dzieci zaopatrzone w kalosze, wiaderka lub koszyki udały się 12 października w piątek po zajęciach do Wierciszewa. Rodzice Antosia Grabarka postanowili zaprosić cała grupę do swojego gospodarstwa. Dzieci miały okazję zobaczyć maszyny rolnicze, zwierzęta hodowlane i oczywiście,  jak wykopuje się ziemniaki, a największą atrakcją było ich zbieranie i wspólne zabawy w polu. Zapał i zaangażowanie dzieci w pracę zaskoczył nas wszystkich. Dzieci prześcigały się w szybkim napełnianiu swoich koszyczków ,  a potem worków. Widać było ,że praca, może być też wspaniałą zabawą i sposobem na integrowania się dzieci i ich rodziców. Na zakończenie spotkania było wspólne ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski i zebrane ziemniaki. Mogliśmy również pobawić się na placu zabaw i posilić się herbatą ze wspaniałym ciastem. Na dworze już dobrze zapadł zmrok , gdy brudni , lekko zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni wróciliśmy do swoich domów.

              Cieszymy się, że mamy tak zaangażowanych rodziców . Gorąco dziękujemy Państwu Grabarkom za tak ciekawy dzień i  przygotowanie wielu atrakcji.

              Elżbieta Niedbała

          • "Wędrowniczki nad jeziorem Topiele"
            • "Wędrowniczki nad jeziorem Topiele"

            • Nowy sezon Koła turystycznego „Wędrowniczek” rozpoczęty. Kandydaci na przedszkolnych piechurów, 12 października, wyruszyły w swój pierwszy rajd „Jesienny rajd nad jezioro Topiele”. Podczas wędrówki wędrowcy byli poddawani licznym turystycznym próbą. Musieli przejść pięć kilometrów, recytować rajdowy wierszyk, pokonywać górki, śpiewać piosenki, rozpoznawać rośliny i zwierzęta. Po trudach wędrówki zmęczone przedszkolaki dotarły do jeziora, które powitało ich delikatną bryzą i lśnieniem tafli wody. W tej bajkowej scenerii  „Wędrowniczki” zjadły swój pierwszy posiłek. Kanapki znikał w mgnieniu oka, owoce i słodkości były pysznym deserkiem. Po odpoczynku rajdowcy pożegnali się z jeziorem i przyrodą. Wypoczętym krokiem, z uśmiechem na ustach powrócili do przedszkola.

              Każdy kandydat został przyjęty w poczet przedszkolnych piechurów, ponieważ wypełnił turystyczne zadania. Gratulujemy.

              Gośka Pietruk

              Renata Bąk

          • Przedszkolny Festiwal Ziemniaka
            • Przedszkolny Festiwal Ziemniaka

            • W dniu 10.10.2018 dzieci wzięły udział w zabawach i grach na świeżym powietrzu w ramach obchodów „Przedszkolnego Festiwalu Ziemniaka ”. Pogoda tego dnia dopisała, słoneczko ogrzewało wszystkich uczestników zabawy. Nauczycielki przybliżyły dzieciom specyfikę pracy rolnika, opowiedziały o wykopkach.

              Dzieci uczestniczyły min. w wyścigach, w których przewoziły ziemniaki na taczkach, omijając pachołki. Dużo radości sprawiło zbieranie ziemniaków do worków, rzut kartoflem do wiadra.Na rozwiniętych arkuszach tapet dzieci wykonywały pieczątki z ziemniaków. Powstały kolorowe obrazy, które cieszyły oczy uczestników festiwalu.Dużym zainteresowaniem cieszył się kącik fotograficzny, w którym każde dziecko miało możliwość  pozowania na „ ziemniaczanym ” tle. Po ukończeniu sportowych i plastycznych działań, na dzieci czekał smaczny i pożywny poczęstunek przygotowany dzięki uprzejmości rodziców Gabrysi K. - ziemniak pieczony w folii. Podczas zabaw nie zabrakło radosnej muzyki, która wyzwalała we wszystkich uczestnikach radosny  nastrój. Wszyscy wzięli udział w gimnastyce z elementami aerobiku.

              Dzięki organizacji tego typu imprez, propagowana jest postawa proekologiczna oraz kultywowane są tradycje rolnicze. Młode pokolenie ma okazję usłyszeć, jak trudna jest praca rolników.

              Magdalena Nowak

          • „Grzybobranie. Powitanie Jesieni”
            • „Grzybobranie. Powitanie Jesieni”

            • 22 września 2018 roku przedszkolna rodzina spotkała się na „Grzybobraniu. Powitanie jesieni”. Każdy duży i mały członek rodziny stawił się w Przytoku wyposażony w  kalosze, kosz oraz piknikowe łakocie. Przed wyruszeniem do lasu na poszukiwanie borowików, podgrzybków i pieprzników jadalnych, grzybiarze wysłuchali grzybowych wskazówek udzielonych przez Dagny Nowak – Staszewską, pracownika Nadleśnictwa Karnieszewice.

              Po krótkiej pogadance i ogłoszeniu konkursu grzybowego, wszyscy wyruszyli do lasu. Rywalizacja była ogromna, ponieważ każdy chciał zostać zwycięzcą. Miłośnicy grzybów przeczesywali las, by znaleźć wspaniałe okazy, którymi mogliby zachwycić grzybową komisję. Okazało się, że przedszkolni tropiciele znaleźli wiele grzybów. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie. Musieli wybrać największego, najmniejszego grzyba oraz znaleźć posiadacza największej ilości grzybów. Po długich obradach wyłoniono zwycięzców. Małym i dużym grzybiarzom gratulujemy.

              Po konkursowych zmaganiach odbyło się pasowanie na przedszkolnego „Tropiciela Przyrody”. Pani Dyrektor każdego malucha zamieniła przyrodniczym berłem w ekologicznego strażnika.

              Jesienne grzybobranie zakończyło się wspólna biesiadą. Były pieczone kiełbaski, integracyjne tańce i zabawy, sportowe zmagania na świeżym powietrzu. Każda przedszkolna rodzina aktywnie uczestniczyła w piknikowych atrakcjach. Wszystkim dopisywały znakomite humory.

              Dziękujemy za wspólnie spędzone chwile.

               

              Gośka Pietruk