- Czujność nasza siła. Zrozumieć emocje dziecka.
- Jak mądrze chwalić dziecko?
- Konflikty wśród dzieci w wieku przedszkolnym
- Dlaczego warto rozwijać sprawność manualną u dziecka?
- Nuda u dzieci- problem czy szansa na rozwój. Rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
- Jak od najmłodszych lat wspierać mowę dziecka
- JAK POMÓC DZIECKU WYRAŻAĆ ZŁOŚĆ?
- Pozwól dziecku – samodzielny przedszkolak
- Wpływ aktywności ruchowej na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym
- Warto czytać dzieciom- terapeutyczny wpływ literatury na rozwój dzieci
- Jak mówić , aby dziecko nas słuchało?
- Bunt trzylatka: przyczyny i objawy. Jak reagować?
- Telewizja a rozwój dzieci – jak telewizja wpływa na dziecko?
- Gest wskazywania palcem u dziecka – dlaczego jest tak ważny?
- JAK MĄDRZE CHWALIĆ DZIECKO?
- Jak spędzić z dziećmi wspólnie wolny czas ?
- Dzieci potrzebują się smucić.
- Zabawy paluszkowe- przygotowanie do pisania
- Rola książki w kształtowaniu osobowości dziecka.
- Rozwijanie samodzielności u dzieci
- Jak być asertywnym w stosunku do dziecka
- Logopedyczne zalecenia na wakacje
- Moc, jaka dają bajki
- Dziecko nieśmiałe w przedszkolu
- Jak wspierać samodzielność u przedszkolaka
- Wpływ czytelnictwa na rozwój człowieka
- Jak pomóc dziecku wyrażać złość
- Kreatywność- dlaczego warto rozwijać ją u dzieci
- Dlaczego warto czytać dzieciom książki?
Jak wspierać samodzielność u przedszkolaka
Jak wspierać samodzielność u przedszkolaka.
Jednym z najważniejszych zadań, które stawiają sobie rodzice jest wychowanie dziecka na zaradnego, samodzielnego, oraz potrafiącego radzić sobie w różnych sytuacjach życiowych człowieka. Podstawową potrzebą małego dziecka jest samodzielność dająca wolność, która jest niezbędna do rozwoju i poznawania świata. Jeśli jesteśmy zależni od drugiej osoby nie mamy możliwości na naukę nowych rzeczy. Dlatego rodzice powinni pozwolić swoim dzieciom na działanie i podejmowanie własnych decyzji. Ta otwarta furtka daje szansę na zdobycie doświadczeń oraz przeżyć, które pozwolą dziecku na ukształtowanie wiedzy o sobie, na poznanie mocnych i słabych stron, oraz wiedzy o otaczającym je świecie.
Niestety pomimo dobrych chęci, rodzice nie pozwalają dzieciom na samodzielne działanie oraz ograniczają ich autonomię.
Obecnie tempo naszego życia jest bardzo szybkie czego konsekwencją jest pośpiech co skutkuje wyręczaniem dzieci i wykonywaniem za nie większość czynności samoobsługowych (np. zakładanie butów, ubieraniem, karmieniem), co nie sprzyja samodzielności. Nadopiekuńczość jest kolejną rzeczą, która hamuje rozwój samodzielności dziecka. Rodzice chcą zrobić wszystko, aby ochronić dzieci przed trudnymi sytuacjami, porażkami oraz przykrymi emocjami. Efektem tego jest kształtowanie u nich poczucia bezradności i zależności od osób dorosłych. Rodzice często również wyręczają dziecko w różnych sytuacjach ponieważ uważają, że zrobią to lepiej i szybciej. Dlatego powinniśmy dać im szansę na naukę.
Dzieci uczą się samodzielności poprzez działanie, doświadczanie, eksperymentowanie. Musimy jednak pamiętać, że nauka ta nie powinna polegać na zostawieniu dziecka samemu sobie. Zdobywanie doświadczeń oraz kształtowanie niezależności musi odbywać się w bezpiecznych warunkach i pod kontrolą dorosłych. Ważną rzeczą jest również, aby dziecko znało i stosowało obowiązujące powszechnie normy i zasady życia społecznego. Pamiętajmy o tym, że każde dziecko jest inne, rozwija się we własnym indywidualnym tempie, nie należy ich porównywać do siebie. Naukę samodzielności należy zacząć od obserwacji dziecka, aby we właściwym momencie dostosować ją do aktualnych możliwości rozwojowych dziecka. Musimy pamiętać i uświadomić sobie kilka rzeczy :
- Motywujmy dzieci do codziennych czynności samoobsługowych oraz obowiązków domowych, nie wyręczajmy ich.
- Zachęcajmy i motywujmy do nauki samodzielności, ale nie zmuszajmy. Przymus zazwyczaj zniechęca do działania oraz blokuje proces uczenia się. Pamiętaj, że dziecko, które jest notorycznie karcone, traci entuzjazm oraz chęć do samodzielnego działania. Każde dziecko uczy się w swoim tempie, jeśli czegoś nie jest w stanie pojąć poczekajmy, dajmy mu czas.
- Nie wyręczajmy dziecka, dajmy mu możliwość na wykazanie się. Tłumaczmy dziecku, że nie zawsze wszystko się udaje od razu, uczmy cierpliwości. Chwalmy za starania, a nie za ostateczny efekt.
- Pozwólmy na to, aby dziecko mogło popełniać błędy. Naszym zadaniem jest wspierać dziecko w samodzielnych działaniach. Samodzielne podejmowanie decyzji buduje w nim świadomość własnych potrzeb oraz poczucie sprawstwa.
- Pozwólmy dziecku na propozycje i pomysły, nie narzucajmy własnego zdania. Chwalmy za to, że stara być się samodzielny.
- Starajmy się być cierpliwi. Nie poganiajmy dziecka, ani nie wyręczajmy żeby było szybciej, poczekajmy, aż samo poprosi o pomoc.
Okres dzieciństwa jest to etap, w którym dziecko uczy zachowań i umiejętności, które są niezbędne w dorosłym życiu. Starajmy się nie ograniczać, bądźmy zaangażowani w naukę samodzielności dziecka, wspierajmy je, dzięki temu damy mu możliwość na to, że w dorosłym życiu będzie niezależny i zaradny.