- Czujność nasza siła. Zrozumieć emocje dziecka.
- Jak mądrze chwalić dziecko?
- Konflikty wśród dzieci w wieku przedszkolnym
- Dlaczego warto rozwijać sprawność manualną u dziecka?
- Nuda u dzieci- problem czy szansa na rozwój. Rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
- Jak od najmłodszych lat wspierać mowę dziecka
- JAK POMÓC DZIECKU WYRAŻAĆ ZŁOŚĆ?
- Pozwól dziecku – samodzielny przedszkolak
- Wpływ aktywności ruchowej na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym
- Warto czytać dzieciom- terapeutyczny wpływ literatury na rozwój dzieci
- Jak mówić , aby dziecko nas słuchało?
- Bunt trzylatka: przyczyny i objawy. Jak reagować?
- Telewizja a rozwój dzieci – jak telewizja wpływa na dziecko?
- Gest wskazywania palcem u dziecka – dlaczego jest tak ważny?
- JAK MĄDRZE CHWALIĆ DZIECKO?
- Jak spędzić z dziećmi wspólnie wolny czas ?
- Dzieci potrzebują się smucić.
- Zabawy paluszkowe- przygotowanie do pisania
- Rola książki w kształtowaniu osobowości dziecka.
- Rozwijanie samodzielności u dzieci
- Jak być asertywnym w stosunku do dziecka
- Logopedyczne zalecenia na wakacje
- Moc, jaka dają bajki
- Dziecko nieśmiałe w przedszkolu
- Jak wspierać samodzielność u przedszkolaka
- Wpływ czytelnictwa na rozwój człowieka
- Jak pomóc dziecku wyrażać złość
- Kreatywność- dlaczego warto rozwijać ją u dzieci
- Dlaczego warto czytać dzieciom książki?
Jak pomóc dziecku wyrażać złość.
Złość jest emocją, która towarzyszy każdemu z nas. Nie jest ani dobrym, ani złym uczuciem, po prostu jest i to jest naturalne. Emocja ta zazwyczaj łączy się z innymi trudnymi emocjami, takimi jak lęk, wstyd, zazdrość, poczucie winy, także może być spowodowana niezaspokojoną potrzebą. Złość należy do uczuć bardzo trudnych w przeżywaniu, jest nieprzyjemna i męcząca, ale jednocześnie jest ogromnym zastrzykiem energii, której nie musimy uwydatniać czy tłamsić, a możemy czerpać z niej siłę i motywację do działania. W życiu każdego z nas (dorosłego i dziecka) przychodzi taki moment, w którym musi zmierzyć się z tematem złości. Zwłaszcza dzieci mają problem ze zrozumieniem i okazaniem oraz opanowaniem tej emocji. Częstą reakcją na złość jest krzyk, płacz, bicie, kopanie, niszczenie rzeczy, przykre słowa, rzucanie się na podłogę. Ataki złości u dziecka mogą związane być z niedojrzałością jego umysłu. Należy uczyć dziecko radzenia sobie z gniewem, gdyż tłumiony w sobie może wyrządzić wiele krzywdy.
Jak pomóc dziecku wyrażać złość:
- Poproś, aby dziecko starało się mówić o tym co czuje. Często bywa tak, że dzieci reagują agresją fizyczną, gdyż nie potrafią wyrazić swojej złości słowami. Starajmy się kształtować m wypowiedzi dziecka, które będą odzwierciedlać jego emocje słowami: „Rozumiem, że jesteś zły”. „ Zamiast bić, możesz ze mną porozmawiać.”
- Aby opanować złość dziecka, nie ukrywaj swoich emocji.
- Nazywaj trudne emocje, pytaj, co dziecko czuje. Staraj się rozmawiać z dzieckiem na temat złości, sytuacji, które ją wzbudzają i sposobów na poradzenie sobie z nią, np: „Co możesz zrobić, kiedy jesteś zły ?”
- Rozmawiaj z dzieckiem o swoich uczuciach np.: „Jestem zły, ponieważ…” , „Boję się gdyż…”. Dziecko zrozumie, że my też mamy takie odczucia.
- Po ataku złości, gdy dziecko będzie już spokojne porozmawiaj o tym, co się z nim działo.
- Porozmawiaj
- z dzieckiem temat tego jak jego zachowanie może skrzywdzić innych. Powiedz czego nie wolno robić i jakie mogą być tego skutki.
- Staraj się jak najczęściej rozmawiać z dzieckiem na temat złości, sytuacji które ją wzbudzają i sposobach jak może sobie z nią radzić np.: „Co możesz zrobić, kiedy ogarnie cię złość?”, „Czy jest jakieś miejsce, w którym często ogarniają cię nieprzyjemne uczucia?”;
- Zachęć dziecko aby namalował swoje uczucia, które w danej chwili czuje, gdy traci nad sobą panowanie. Rozmawiaj z nim w trakcie pracy o jego uczuciach.
- Zaobserwuj jak twoje zachowanie wpływa na stan emocjonalny dziecka. Pamiętaj, że dziecko uczy się od nas różnych zachowań, także sposobów przeżywania emocji. Jeśli dziecko jest świadkiem jak w złości krzyczysz, trzaskasz drzwiami, rzucasz gazetą, możesz być pewien, że będzie cię naśladować. Staraj się , aby być dobrym przykładem jak może radzić sobie ze złością.
- Zwróć uwagę na to, jak twoje zachowanie wpływa na emocje dziecka. Pamiętaj, że dziecko uczy się od nas różnych zachowań, także sposobów przeżywania emocji. Jeśli dziecko widzi, jak w chwilach złości krzyczysz, trzaskasz drzwiami, rzucasz rzeczami bądź pewien, że będzie cię naśladować, dając sobie prawo do podobnego postępowania. Bądź pozytywnym przykładem dla dziecka, jak może radzić sobie ze złością.
- Pozwól dziecku na napady złości, ale niech stara się je okazywać w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu. Stwórz w mieszkaniu miejsce, tzw. „kącik złości”, w którym dziecko będzie mogło wyładować swoją złość. Możesz umieścić tam rzeczy na których będzie mogło wyładować swoją złość np. gazety do pogniecenia lub podarcia, plastelinę do ugniatania, folię bąbelkową, gniotka.
- Doceniaj i chwal starania dziecka za każdym razem, gdy uda mu się w konstruktywny sposób poradzić ze złością;
- Czytaj dziecku bajki terapeutyczne, których bohaterami są postacie zmagające się z uczuciem złości i znajdujące sposoby na radzenie sobie z nią.
- Agnieszka Lisiewicz