• Dlaczego warto czytać dzieciom książki?

Dlaczego powinniśmy czytać książki naszym pociechom? Wszyscy wiedzą, że czytanie bajek dzieciom ma mnóstwo zalet. Nie tylko pozytywnie wpływa to na rozwój maluszków, lecz także pomaga im lepiej zrozumieć otaczający je świat, buduje silną więź między nimi a rodzicami,

a ponadto na całe życie kształtuje nawyk czytania.

Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Podczas czytania jesteśmy blisko, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas. W zrozumiały dla niego sposób rodzic swoim zachowaniem przekazuje mu:„Kocham Cię i jesteś dla mnie bardzo ważny”. To właśnie dzięki poczuciu, że jest ważne

i kochane, dziecko rozkwita, zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne.

Kilka słów o zaletach głośnego czytania dzieciom w wieku przedszkolnym

Wiek przedszkolny to szczególny okres budowania u dzieci trwałych nawyków, kształtowania procesów uczuciowych i umysłowych. Czas ten rodzice i nauczyciele mogą poświęcić zarówno na organizowanie wspólnych zabaw jak i na czytanie bajek, baśni, opowiadań. Czytanie na głos dziecku wpływa na rozwój jego mózgu oraz wpływa na tworzenie trwałych skojarzeń czytania

z poczuciem bezpieczeństwa, więzi, przyjemności.

Przeprowadzone badania pokazują, że czytanie dzieciom przez rodziców na głos:

• zaspokaja ich potrzeby w sferze emocjonalnej;

• tworzy silną więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem;

• wpływa na poczucie własnej wartości;

• wzbogaca słownik dziecka;

• rozwija wyobraźnię;

• uczy myślenia: logicznego, przyczynowo- skutkowego, krytycznego i refleksyjnego;

• poszerza wiedzę ogólną i rozwija zainteresowania;

• rozwija zainteresowanie czytaniem.

• wspiera rozwój psychiczny dziecka.

• kształtuje poprawne wzorce językowe, rozwija zasób słownictwa, daje swobodę w mówieniu.

• ćwiczy pamięć.

• uczy samodzielnego, krytycznego myślenia.

• poprawia koncentrację.

• uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną.

• jest znakomitą rozrywką.

• rozwija poczucie humoru.

• zapobiega uzależnieniom od komputera, telewizji i innych gadżetów elektronicznych.

• chroni dziecko przed zagrożeniami kultury masowej.

• jest zdrową ucieczką od nudy i niepowodzeń.

• przeciwdziała demoralizacji i przemocy.

• daje dostęp do informacji na temat życia, myśli i dzieł największych ludzi różnych epok.

• kształtuje na całe życie nawyk czytania

Książka powinna być dobrana zgodnie z wiekiem, czyli możliwościami intelektualnymi i psychicznymi. Kiedy zacząć czytać dziecku? Warto już od pierwszych dni jego życia. Już wtedy uczy się ono języka, jednocześnie kojarząc czytanie z przyjemnością oraz poczuciem bezpieczeństwa. Książeczka powinna być ładnie ilustrowana, bo kształty i barwy są dla małego dziecka tak samo ważne jak słowa. W ten sposób rozbudza się miłość do książki: stopniowo, ale systematycznie, poprzez codzienny rytuał głośnego czytania. Ten czas nie może kojarzyć się z przymusem, ale powinien stać się chwilą wspólnego przeżywania uczuć, odkrywania ciekawych tajemnic świata i ludzi, powinien być porą, której dziecko nie może się doczekać.

W jaki sposób przekonać dzieci do czytania?

• Pamiętajmy, że pierwszą „szkołą” dziecka jest dom rodzinny. Jeżeli chcemy wypracować określone zachowania u dziecka, musimy zacząć od samych siebie – dotyczy to także czytania. Gdy dziecko będzie regularnie widywało nas „z nosem w książce”, istnieje duże prawdopodobieństwo, że samo będzie sięgało po literaturę.

• Czytajmy razem z dzieckiem. Zanim dziecko nauczy się czytać, czytajmy mu codziennie, aby przyzwyczaić je do obcowania z literaturą. Przyjmuje się, że wystarczy 20 minut dziennie. Starszym dzieciom warto podsuwać lektury, które znamy sami. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze pociechy nie zapoznają się z treściami dla nich nieodpowiednimi, a ponadto będzie stwarzało to okazje do wspólnych rozmów, podejmowania dyskusji na poruszane w nich tematy.

• Zabierajmy dziecko do biblioteki. Pomimo ogromnej dostępności literatury w formie elektronicznej warto zapoznać dziecko z szeroką ofertą bibliotek. Kolorowe okładki książek na pewno będą stanowiły wartość dodaną, dzięki której dziecko zainteresuje się książką.

• Starajmy się, aby dzieci zamiast korzystać z ekranów, sięgały po książkę. Współczesny człowiek coraz większą część swojego życia przenosi do sieci. Wielu z nas uważa, iż dziecko powinno kształtować „cyfrowe kompetencje” jak najwcześniej. Czy wielu z nas nie patrzy z podziwem na dzieci, które jeszcze nie potrafią mówić, a już przy pomocy smartfona włączają sobie bajki? Zjawisko to może mieć katastrofalne skutki dla kształtującego się mózgu. Dając dziecku książkę, możemy być pewni, że nie wpłynie to negatywnie na jego rozwój. A czy to właśnie nie na dobru dziecka zależy nam najbardziej?

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób- czytaj dzieciom na głos. Jeśli chcemy żyć w kraju mądrych, uczciwych i kulturalnych ludzi, zadbajmy o to, by codzienne głośne czytanie stało się priorytetem w naszym domu oraz w przedszkolu i w szkole naszego dziecka. Przedszkole może i powinno uzupełniać domowe czytanie, a tam, gdzie całkiem go brak, dać zaniedbanym dzieciom szansę codziennego kontaktu ze słowem pisanym. Nawyki umysłowe, przekonania i system wartości powstają w dzieciństwie. Dlatego CZYTAJMY!

Magdalena Tkaczyk

Źródło:

1. I. Koźmińska, E. Olszewska., Wychowanie przez czytanie,

2. 20 powodów, dlaczego warto czytać dzieciom (dziecisawazne.pl)