• Warto czytać dzieciom- terapeutyczny wpływ literatury na rozwój dzieci

• „Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość.”

Jim Trelease

Ważna funkcja literatury to funkcja terapeutyczna. Wiadomo że żyjemy w czasach dużego przyspieszenia w różnych dziedzinach życia, w czasach w których przeobrażeniom uległa hierarchia podstawowych wartości, normy społeczne, a także rodzina. Dziecko musi stawiać czoła nowym zadaniom, dostosować się do tempa i wymogów życia, wypracować skuteczne metody radzenia sobie z trudnościami. Nie zawsze małemu człowiekowi daje się to osiągnąć. Konsekwencją tego są stresy, lęki a co za tym idzie, ogromna samotność dziecka. To właśnie dla dziecka pedagodzy odkryli nowa wartość literatury.

Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi żaden komputer ani telewizja. Podczas czytania jest obecna bliskość, przytulamy dziecko, poświęcamy mu czas. W zrozumiały dla niego sposób rodzic swoim zachowaniem przekazuje mu: „Kocham Cię i jesteś dla mnie bardzo ważny”. To właśnie dzięki poczuciu, że jest ważne i kochane, dziecko buduje wiarę w siebie, życzliwość, empatię i umiejętności społeczne.

Zdobywa też istotne kompetencje intelektualne: uczy się języka oraz myślenia. Język to jest podstawowe narzędzie myślenia, poszerzania wiedzy, komunikacji i udziału w kulturze. Dobrze dobrane książki wpływają n rozwój słownictwa, wiedzy i przyswajanie  wartości. Czytając dziecku – poszerzamy tematykę jego zainteresowań, posługujemy się językiem literackim: poprawnymi bogatym, dajemy dziecku dostęp do treści, których nie dostarczy mu własne doświadczenie, rozwijamy jego wyobraźnię, wiedzę i wrażliwość moralną.

Literatura dostarcza wielu głębokich przeżyć, pełni rolę terapeutyczną. Z jej pomocą zmniejsza się strach, lęk, osamotnienie, przynosi ona uśmiech i radość.

Literatura dziecięca jest ważnym elementem wychowania przez sztukę. To ona ma wpływać na kształcenie estetycznej wrażliwości, rozwijanie sfery intelektualnej, moralno- społecznej oraz kształtowanie wyobraźni i postawy twórczej.

Utwory literackie kształtują cechy społeczne dziecka, jego umiejętność życia w grupie rówieśniczej oraz wśród dorosłych. Książka może pomóc w przedstawianiu przykładów właściwego zachowania, likwidowania konfliktów, pomaganiu słabszym, poczucia odpowiedzialności za pracę oraz przywiązania, szacunku dla dorosłych.

Literatura wykorzystywana jest w terapii w celu przekazania wiedzy, wzbogacenia doświadczenia, ukazania innych wzorów myślenia, odczuwania i działania, co prowadzi do pogłębiania samoobserwacji, a co za tym idzie, świadomego kierowania sobą. To daje dziecku poczucie kontroli nad sytuacją , ukazuje sposoby radzenia sobie, wzmacnia poczucie własnej wartości. Literatura dostarcza dzieciom wzorców osobistych. To dzięki nim dziecko uczy się , jakie cele wybrać i jak je realizować.

Książka może służyć terapii także w innym aspekcie – daje wsparcie poprze akceptacje, szczególnie wtedy, gdy dziecko jest w takiej samej sytuacji jak bohater. Szczęśliwe zakończenie daje dziecku nadzieję, wiarę w sukces, buduje optymizm.

20 powodów, dlaczego warto czytać dzieciom

Dlaczego nie wystarczy, żeby rozmawiali z dziećmi, włączali im filmy czy nawet audiobooki?

Dlaczego dzieci potrzebują wspólnego, głośnego czytania?

Poniżej 20 powodów, dlaczego warto czytać dzieciom.

20 powodów na to, jak ważną rolę pełni głośne czytanie dzieciom.

Głośne czytanie dziecku:

1. buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,
              2. zaspokaja potrzeby emocjonalne,
              3. wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości,
              4. uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu,
              5. przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania,
              6. uczy myślenia,
              7. rozwija wyobraźnię,
              8. poprawia koncentrację,
              9. ćwiczy pamięć,
              10. przynosi wiedzę ogólną,
              11. ułatwia naukę,
              12. uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną,
              13. rozwija poczucie humoru,
              14. jest znakomitą rozrywką,
              15. zapobiega uzależnieniu od mediów,
              16. chroni przed kwestionowanymi wpływami ze strony otoczenia i kultury masowej,
              17. pomaga w rozwiązywaniu problemów,
              18. jest zdrową ucieczką od nudy,
              19. jest profilaktyką działań aspołecznych,
              20. kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

Opracowała: Natalia Drzewińska-Bocian