• Jak spędzić z dziećmi wspólnie wolny czas ?

Dzieci w naszym życiu

Dzieci  nadają sens naszemu życiu. Jednak to nie dzieci są dla nas, ale my dla dzieci. To nie kolejne zabawki w naszych rękach jak samochód, mebel, czy wieża. To obowiązek. Obowiązek wychowania na prawych i szlachetnych ludzi.

Wychowanie dzieci

Wychowanie dzieci nie ma polegać na zmuszaniu dziecka do realizacji naszych planów, niezrealizowanych marzeń czy zainteresowań. Wychowanie to realizacja planów dziecka. Musimy bacznie obserwować nasze dzieci i chwalić zachowania godne, korygować (pozytywnie) zachowania wadliwe, rozwijać zainteresowania które nasze dzieci objawiają.

Zabawa i wolny czas z dziećmi

Najlepiej jest wychowywać nasze dzieci bawiąc się i spędzając z dziećmi wolny czas. Zabawa jest światem w pigułce. Dzieci stają wówczas wobec sytuacji, których doświadczą w przyszłości. Znajdują się wobec wyborów takich jak: sukces czy uczciwość, honor czy zwycięstwo, zespół czy ja. Obserwując je masz szansę podpowiadać, doradzać. Uczestnicząc w zabawie możesz dzieciom dać przykład - pokazać swoje wartości. Nie ma lepszego wychowania niż przykład, wspólna zabawa, praca.

Dobry pomysł na wspólną zabawę

Jest mnóstwo pomysłów, jak spędzić wolny czas ze swoimi dziećmi, co robić w czasie weekendu, wolnego dnia czy wakacji. Wykorzystaj je by poznać swoje dzieci, dowiedzieć się, co je interesuje, by wychować na szlachetnych ludzi.

1. SESJA FOTOGRAFICZNA

Chyba wszystkie dzieci bez wyjątku uwielbiają się przebierać. Szczególnie jak mama i tata nie patrzą, zakradają się do szaf i mierzą szpilki, krawaty, błyszczące sukienki…Pozwólcie jednego dnia zaszaleć maluchom, udostępnijcie im kilka rzeczy z własnej garderoby (mogą to być ubrania i akcesoria, których już nie zakładacie, albo planowaliście się ich pozbyć). Niech to będzie kapelusz, szal, sukienka, szelki. Dzieci będą w raju 😉 Niech same stworzą po 3 zestawy na różne okazje. Po wystrojeniu się zróbcie im zabawną sesję zdjęciową! Przy okazji będzie można kilka zdjęć wydrukować i rozdać np. dziadkom 😉

2. WSPÓLNA GIMNASTYKA

Przyjemne z pożytecznym. Zachęćcie dzieci i siebie do ćwiczeń. Włączcie ulubioną muzykę, przygotujcie dzieci na 3 sesje ćwiczeń w ciągu dnia. Narysujcie na kartce duży zegar, zaznaczcie, o której godzinie zaczyna się każdy trening – niech dzieci pilnują czasu! Będą przejęte, że powierzyliście im tak ważne zadanie 😉

3. ZABAWA W POZNAWANIE PRZEDMIOTÓW DOMOWEGO UŻYTKU

Wykorzystajcie do tego np.: kuchnię – pokażcie dzieciom jak działa wyciskarka do soków, gdzie można przechowywać chleb, która gąbka służy do mycia naczyń, czym kroicie pizzę, a czym wyciskacie czosnek. Dzieci uwielbiają wiedzieć! Taka zabawa to wspólnie spędzone pół dnia na poszerzaniu wiedzy.

4. WSPÓLNE GOTOWANIE/PIECZENIE CIASTA

Dzieci są urodzonymi „pomagierami” 😉 Ustalcie menu na cały dzień, przygotujcie wspólnie produkty. Pozwólcie dziecku umyć warzywa, podać garnuszek. Wymieszajcie wspólnie składniki na ciasto. Niech będzie wesoło.

5. MALOWANIE

Obowiązkowa pozycja na liście pomysłów – bez dwóch zdań malowanie pobudza kreatywność i rozwija funkcje manualne u dzieci. Możecie zaproponować dzieciom malowanie kamieni, starych poszewek na poduszki, butelek po napojach.

6. BUDOWANIE ZAMKU (”BAZY”) Z KARTONÓW

Został Wam karton po odkurzaczu/pieluszkach? Świetnie! Przypomnijcie sobie Wasze dzieciństwo i do dzieła! Każda mała księżniczka marzy o własnym zamku, tak jak każdy mały wojownik chce mieć swoją bazę. Zabawa na kilka dni.

7.  WSPÓLNE GOTOWANIE.

Gdy dziecko ma dwa lata, pozwól mu mieszać składniki na ciasto. Duża drewniana łyżka i odpowiednio większa i głęboka miska pozwolą na zatrzymanie składników wewnątrz, a dziecko poczuje się potrzebne w kuchni. Ciekawym zajęciem może być dla takiego dwulatka także dekorowanie pierniczków czy innych wypieków, a także kanapek. Starszaki mogą pomóc kroić warzywa (pod Twoim nadzorem!).

8. MOŻE COŚ ZE STARYCH SKARPET?

Masz w domu stare skarpety? Wystarczy odrobina włóczki, kilka guzików i resztki materiałów. Do tego igła i odrobina kreatywności. Pacynki gotowe. Dziecko może pomagać dobierać poszczególne elementy, próbować tworzyć własną kompozycję. Z tak przygotowanymi pacynkami możecie pobawić się w teatrzyk. Pozwól dziecku odgrywać role.

9. JEŻYKI LUB INNE ZWIERZĄTKA.

Stary korek, odrobina plasteliny, wykałaczki i ziarnka grochu – pokaż , jak przygotować jeżyka i pozwól powtórzyć czynność. Z tak przygotowanymi jeżykami możecie pobawić się np. w wyścigi.

11. MASA SOLNA,  PLASTELINA LUB CIASTOLINA.

Wszystkie dostępne w każdym sklepie papierniczym czy dziecięcym. Z takiego tworzywa można zrobić dosłownie wszystko.

12. POBAWM SI Ę W RECYKLING!

Jak to zrobić? Spróbujcie stworzyć niepowtarzalne zabawki ze zużytych rolek po papierze toaletowym, starych opakowań po jogurtach czy korków od napojów. Tak stworzona lokomotywa czy domek dla lalek, może być niepowtarzalną rozrywką.

To, jak zarządzisz swoim czasem z dzieckiem, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. W każdej zabawie liczy się kreatywność i to, że wchodzisz w to na sto procent. Bawiąc się z dzieckiem, rozwijasz jego świat i dbasz o bliskość, jakiej dziecko nigdy nie zapomni.

Opracowała:

Elżbieta Mundziel