Aktualności
"Kwiatki" na wycieczce w zoo
Dzień Kwiatka
"Wędrowniczki" wśród rododendronów i azalii
Ulubionym miejscem przedszkolnych Wędrowniczków jest karnieszewickie Arboretu, które swoimi atrakcjami zachwyca w każdą porę roku.
24 maja Wędrowniczki postanowiły sprawdzić, co słychać w „czarodziejskim parku” wiosną. Wyprawę rozpoczęły od pokonania leśnego duktu. Obserwowały zieleń drzew, słuchały śpiewu ptaków. W końcu dotarły do Arboretum. Po przekroczeniu magicznej bramy, ich oczom ukazała się paleta bar, która oblewała rododendrony i azalie. Dzieci z wielkim entuzjazmem podziwiały elegancję roślin, wdychały zapachy. Następnie Wędrowniczki pokonywały tory przeszkód, bawiły się na łonie natury, zjadły rajdowy posiłek wśród roślin i zwierząt.
Magia miejsca zauroczyła każdego i z wielką niecierpliwością wszyscy czekają na letnie niespodzianki.
Renata Bąk
Gośka Pietruk
"Wędrowniczki" w górach
Piękna pogoda zachęciła „Wędrowniczki” do spakowania plecaków, nałożenia wygodnych butów i wyruszenia na szlak.
21 maja przedszkolni piechurzy postanowili zdobyć Wysoką Górę w Pękaninie. Pełni energii rozpoczęli mozolną wspinaczkę. Rajdowa droga wiodła pod górę, wśród pięknego drzewostanu. „Wędrowniczki” podziwiały po drodze przyrodnicze okazy, rozpoznawały rośliny i zwierzęta. Prześcigały się w pokonywaniu licznych wzniesień. Na półmetku wyprawy rajdowcy odkryli niezwykłą budowlę, którą była wież. Przedszkolakom bardzo spodobało się miejsce, gdzie założyli górską bazę i zjedli posiłek. Wędrówka zmorzyła apetyt. Smakowały wszystkie cymesiki spakowane do plecaka. Dzieci dzieliły się tym co zabrały z sobą. Po naładowaniu „akumulatorów” Wędrowniczki ruszyły w dół. Droga okazała się prosta, ale wymagała zachowania ostrożności. Ostatnim elementem górskiej eskapady było strome podejście i podziwianie okolicznej panoramy, która zachwyciła rajdowców.
Górska wyprawa sprawiła wszystkim uczestnikom wiele radości i stała się przedsmakiem wypraw w wysokie polskie góry.
Renata Bąk
Gośka Pietruk
Przedszkolaki z wizytą w OSP Sianów
Z początkiem maja nasi najmłodsi przedszkolacy poznawali tajniki pracy strażaków. Nie zapomnieli oni także o Dniu Strażaka, które przypada na 4 maja. Z tej okazji po zrealizowanej tematyce dzieci 3-letnie z grupy „Pszczółki” i „Misie” udały się 15 maja do OSP w Sianowie. Celem zorganizowanej wycieczki było poszerzenie wiedzy przedszkolaków na temat tego trudnego, niebezpiecznego i odpowiedzialnego zawodu.
Tego środowego przedpołudnia, strażak OSP w Sianowie - pan Daniel Żukowski – tata Szymona z gr. „Misie”, czekał już na maluchów przed remizą. Zaraz na początku spotkania dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną i na jakie numery alarmowe można wtedy dzwonić (998 - numer telefonu do Straży Pożarnej i 112-numer alarmowy). Później pan Daniel mówił dzieciom jak wygląda codzienna praca strażaków, jaki noszą strój i jakiego używają sprzętu. Jednocześnie przedszkolacy mogli przymierzyć różnorodne hełmy i czapki strażackie oraz dotknąć i określić ciężar wybranego sprzętu, np. sikawki, węże czy gaśnice. Wielką atrakcją okazały się samochody strażackie, które znajdowały się w remizie OSP. Każdy maluch miał możliwość posiedzenia w kabinie wozu strażackiego, do którego bez żadnej tremy wchodził po stromych schodach. Później przedszkolacy z zaciekawieniem oglądali węże, liny, prądownice i inne elementy wyposażenia wozów, np. ogromną apteczkę lub nosze.Na zakończenie naszej wycieczki Szymon i Stasiu wręczyli strażakowi upominek, a pan Daniel odwzajemnił się tematycznymi kolorowankami
i słodkim lizakiem przygotowanym specjalnie dla przybyłych do niego gości. To spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci, które mogły doświadczyć niecodziennych wrażeń. Być może niektórzy
z uczestników tego wydarzenia, gdy osiągną odpowiedni wiek, zasilą strażackie szeregi, by nieść pomoc innym ludziom.Zredagowała: Anna Thiel
Gminna Olimpiada Ekologiczna "Przyroda w kolorach"
Dnia 8.05.2019r. odbyła się w naszym przedszkolu Gminna Olimpiada Wiedzy Ekologicznej pt. „ Przyroda w kolorach”. Celem Olimpiady było pobudzenie aktywności dziecka w oparciu o zagadnienia przyrodnicze, wyrobienie wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody, pogłębienie wiedzy przyrodniczej integracja dzieci 4-5-6 letnich z przedszkola i oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej nr. 1 w Sianowie.
Pani Lilla Gurdak i Ala Dąbrowska przygotowały wiele zadań edukacyjnych dla wszystkich dzieci biorących udział w Olimpiadzie i sprawdziły w praktycznym działaniu zdobyte wiadomości i umiejętności z powyższej tematyki. Ogromną radość u dzieci wywołały m.in. konkurencje z kodowania według kształtu i koloru, układanie według podanego kodu, układanka z kolorowych kółek według podanego wzoru, układanie tangramów, liczenie płatków kwiatostanu itp. Z ogromnym zaangażowaniem dzieci podeszły do kolorowego eksperymentu z wykorzystaniem cukierków Skittels z uśmiechem na twarzy tworzyły kolorową tęczę, z przyjemnością doświadczały, eksperymentowały i porównywały.
Na zakończenie Olimpiady zostały podliczone wszystkie punkty i zostały rozdane nagrody i dyplomy. Dziękujemy pani Lilli i Ali za miłą i serdeczną atmosferę w trakcie Olimpiady i za pogłębienie wiedzy przyrodniczej wśród dzieci poprzez naukę i zabawę.
Lilla Gurdak
REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA DO PRZEDSZKOLA GMINNEGO W SIANOWIE
23.04. – 30.04.2019
Rekrutacja Uzupełniająca dla dzieci trzyletnich na 11 wolnych miejsc do Przedszkola Gminnego w Sianowie.
Wnioski rekrutacyjne można pobrać w sekretariacie placówki lub ze strony internetowej https://ekoskrzat.edupage.org
Wypełnione wnioski wraz załączonymi dokumentami rodzice składają w terminie od 23.04.2019 r.do 30.04.2019 r.w Przedszkolu Gminnym w Sianowie, ul. Słowackiego 3 w godz. 7.00. – 15.00.
Tydzień z życia grupy "Pszczółki" wg koncepcji Froebla
W dniach 1.04.2019-5.04.2019 grupa I „Pszczółki” pracowała wg koncepcji F. Froebla. Temat kompleksowy to: „Skrzydlaci przyjaciele”. Zajęcia dydaktyczne rozpoczynały się codziennie rano po śniadaniu tzw„Porannym kołem”. Nauczyciel organizował aktywności mające na celu budowanie wiedzy dzieci i nabywanie przez nie kompetencji językowych, rozwijanie aktywności plastycznej, matematycznej, badawczej, muzycznej, zdrowotnej czy zintegrowanej. Na zajęciach matematycznych z pomocą darów Froebla i darów naturalnych dzieci przeliczały -Ile ziaren zjedzą ptaki?, Ile jajek w gnieździe?”, odróżniały kształt kuli od kształtu jaja. Na zajęciach ruchowych ćwiczyły z wykorzystaniem miękkich piłeczek z daru 1 oraz bawiły się z piórkami przy muzyce. Na zajęciach muzycznych rozwijały pamięć, poczucie rytmu i słuch muzyczny ucząc się piosenki „Kukułeczka”. Ilustrowały również treść piosenki wchodząc jednocześnie w role bociana, wiatru i drzewa. Na zajęciach językowo -przyrodniczych rozwiązywały zagadki o ptakach, rozpoznawały głosy niektórych ptaków: bociana, kukułki, wrony, skowronka. Obserwowały ptaki przez lornetkę. Ustalały listę zwierząt, które maja futro, a które pióra, poznawałygniazda niektórych ptaków (jaskółki, bociana, szpaka) porównały materiały i konstrukcje. Formowały z masy solnej owalne kulki w kształcie ptasich jaj i umieszczały je w gniazdach z krepiny. Konstruowały budki dla pakówwykorzystaniem różnorodnych klocków. Po zajęciach w porannym kole odbywała się praca w grupach, która ma charakter bardziej samodzielny. Nauczyciel stara się kierować poczynaniami dzieci, stwarzając im okazję do samodzielnego myślenia i wnioskowania. Praca w grupach wyglądała następująco:
Grupa darów:
Ptaki budują gniazda – wykonanie gniazd z obręczy i ptaszków z piłeczek z Daru 1. Wspieranie rozwoju wyobraźni i myślenia twórczego,
Pawie oczko- usprawnianie małej motoryki, układanie pióra pawia „pawiego oczka” z daru nr 9. Układa od największego do najmniejszego i od najmniejszego do największego
Grupa badawcza:
Doświadczenia z piórami - Oglądanie i porównywanie piór ptasich, badanie ich cech fizycznych w toku zabaw (dmuchanie, podrzucanie, ważenie, porównywanie z kamieniem, zatapianie itp.) Tworzenie warunków do samodzielnego poznawania rzeczywistości poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie, działanie,
Co kryje skorupka- zabawa badawcza z czego składa się jajko. Rozbieranie ugotowanego jajka i odkrywanie kolejnych warstw (skorupka, białko, żółtko).Rozbicie jajka świeżego. Porównanie jajka ugotowanego, jego koloru i konsystencji do świeżego.
Grupa gospodarcza:
Ptasie mleczko - przygotowanie deseru na bazie galaretki i śmietany kremówki. Dostarczanie radości z możliwości samodzielnego wykonania potraw, wzmacnianie poczucia wartości.
Słodkie jajka- przygotowanie słodkich jajek z wafli. Smarowanie masą czekoladową, dekorowanie według własnego pomysłu i gustów smakowych.
Grupa twórcza:
Rysujemy gęsim piórem – rysowanie obrazka na dowolny temat za pomocą pióra gęsiego. Rozbudzanie ekspresji twórczej w sferze plastycznej
Kolorowe ptaki- przyklejanie kolorowych piórek na konturze ptaka, według własnego pomysłu. Kształtowanie precyzji ruchów.
Grażyna Tworska
Wiosenne spacery i wycieczki
Wiosna budzi do życia! Coraz chętniej wychodzimy na spacer do parku czy lasu. Obserwujemy budzącą się do życia przyrodę i cieszymy słońcem. Coraz częściej słyszymy śpiew ptaków, a trawa staje się bardziej zielona. Jednym ze zwiastunów wiosny są pojawiające się kwiaty – krokusy i przebiśniegi. Kwitnące rośliny cieszą zarówno oczy jak i nosy. Również przedszkolacy zwiększyli swoją aktywność obserwacyjno- badawczą w odniesieniu do przyrody. Powitaliśmy wiosnę w CEE w Karnieszewicach, gdzie jednocześnie utopiliśmy Marzannę symbolizującą zimę. Pierwsze oznaki wiosny zauważaliśmy na pobliskich drzewach, krzewach, czy osiedlowych skwerkach. Szukaliśmy pierwszych kwiatów, nazywaliśmy je i liczyliśmy ile ich zakwitło (teraz już nie dalibyśmy rady ich policzyć). Dostrzegaliśmy rozwijający się wszędzie kolor zielony i jego odcienie. Szukaliśmy wiosny na łące, w parku, w ogródkach działkowych, oraz na przedszkolnej rabatce. W obserwacjach posiłkowaliśmy się lupami i lornetkami. Obserwowaliśmy ptaki, owady i rośliny. Dostrzegaliśmy ich piękno i zalety. Nasze przedszkolaki poprzez częsty kontakt z przyrodą uczą się o nią dbać i ją szanować.
Grażyna Tworska
Święto Żabki
29 marca kolejna z grup przedszkolnych miała swoje święto. Ten dzień został poświęcony żabom, żabkom i innym mniejszym lub większym ropuszkom.
Panie Róża i Ela zaprosiły dzieci ze żłobka i przedszkola na zabawy muzyczno-ruchowo-edukacyjne do sali gimnastycznej. Przez cały tydzień wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w zabawach i zajęciach dotyczących żab na swoich grupach, dlatego nie miały większych problemów z policzeniem żabich rodzin i ułożeniem historyjki z przebiegiem cyklu rozwojowego żaby oraz żabich puzzli – dla młodszych dzieci 4-elementowych po bardziej skomplikowane dla dzieci starszych. Zabawom towarzyszyła muzyka i piosenki, oczywiście o żabkach, i przy okazji mali przedszkolni przyrodnicy nauczyli się piosenki-pokazywanki: „Jam jest żabka, tyś jest żabka…”. Małe żabki, czyli nasze dzielne przedszkolaki, musiały wykazać się również sprawnością manualną, łapiąc za pomocą żabki-klamerki smaczne owady, oraz sprawnością fizyczną podczas pokonywania rzeki po „kamieniach”, czy ucieczki przed bocianami, w które wcieliła się pani Róża i Tymon z grupy „Motylków”. Trzeba było jeszcze nakarmić głodną ropuszkę, czyli wcelować woreczkiem w szeroko otwartą „buźkę” naszej uroczej żabki, która później dla chętnych przedszkolaków posłużyła jako fotobudka. Takie zabawy są miłym elementem życia przedszkolnego, a zarazem możliwością popularyzowania wiedzy o płazach żyjących w Polsce, ich roli w środowisku naturalnym i sposobach ich ochrony.
Elżbieta Niedbała
Powitanie wiosny
Idzie do nas wiosna, wesoła i radosna!- z wiosennym pozdrowieniem witamy wiosnę!
W dniu 21.03.2019 roku wszystkie przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę do Nadleśnictwa Karnieszewice. Cel wycieczki był oczywisty wszyscy szukaliśmy tak wyczekiwanej wiosny. Po dotarciu, na miejscu czekali już na nasze przedszkolaki pracownicy Nadleśnictwa, którzy towarzyszyli nam w kolorowym korowodzie. Każda grupa miała przygotowaną Marzannę. W trakcie przemarszu towarzyszyły nam okrzyki żegnające zimę. Po dotarciu korowodu na miejsce panie z każdej grupy symbolicznie wrzuciły przygotowane przez dzieci Marzanny do wody. W tym szczególnym dniu pracownicy Nadleśnictwa pozwolili na głośne wołanie wiosny w lesie. Oczywiście jak zawsze dzieci nie zawiodły i na pewno wiosna usłyszała okrzyki dzieci i szybko do nas zawita. Na zakończenie wycieczki dzięki uprzejmości pracowników Nadleśnictwa przemaszerowaliśmy drogami leśnymi do autokarów, w trakcie marszu dzieci obserwowały pierwsze oznaki wiosny w lesie. Pani Wiosna chyba była przygotowana już na nasz przyjazd ponieważ pogoda, która nam towarzyszyła była naprawdę cudowna.
Agnieszka Lisiewicz
Spartakiada Rodzinna "Sportowe zabawy z mamą i tatą"
„Sport to życie”
Arystoteles
Słowa mistrza stały się inspiracją do mobilizacji fizycznej dla dzieci, rodziców, wychowawców Przedszkola Gminnego oraz Żłobka Gminnego „Skrzat” w Sianowie. Dzieci do prawidłowego rozwoju najbardziej potrzebują kochających rodziców, aktywności ruchowej oraz pomysłowej zabawy.
Wszystkie te elementy zostały zrealizowane podczas VI Spartakiady Rodzinnej „Sportowe zabawy z mamą i tatą”. 9 marca 2019 roku na linii startu pojawiły się przedszkolne i żłobkow rodziny, aby zademonstrować swoje umiejętności sportowe. Sportowcy byli mocno wspierani i dopingowani przez gości: Marcina Posmyka – wiceburmistrza Gminy i Miasta Sianów, Ireneusz Megiela – dyrektora ZAOO w Sianowie, Katarzynę Budnik – dyrektora SP 2 w Sianowie, Agnieszkę Żukowicz – wicedyrektora SP 2 w Sianowie.
Mali i duzi sportowcy złożyli uroczyste ślubowanie. Przyrzekli wykonywać zadania dokładnie, do końca i z uśmiechem. Spartakiada rozpoczęła się od wspólnej rozgrzewki, podczas której przygotowano każdy mięsień niezbędny do zmagań sportowych. Zawodnicy podczas turnieju musieli nakładać i zdejmować ringo, turlać się po materacach, grać w łapki, przenosić się z materacowej wyspy na wyspę, odwrócić zaczarowany dywan. Były również konkurencje z uśmiechem: Okularnicy, Fryzjerzy, Ktosie – Łosie. Na zakończenie turnieju zawodnicy otrzymali mistrzowskie złote medale.
Zmagania sportowe były okraszone licznymi niespodziankami. „Motylki” zatańczyły energetyczny taniec z obręczami. „Pszczółki” przeniosły wszystkich do krainy fantazji tańcem z chustami. „Misie” podczas swojego tańca skakały do góry, do dołu, do przodu i do tyły. „Jagódki” i „Muchomorki” zamieniły się w śpiąco – tańczące niedźwiedzie. Największy entuzjazm wywołał występ „Kwiatkowej” trupy cyrkowej, w której zaprezentowali się klauni, magicy, żonglerzy, linoskoczkowie, treser tygrysów, jeżdżące słonie.
Spartakiada Rodzinna to niezwykłe wydarzenie, ponieważ aktywizuje rodziny, integruje grupy, stymuluje do działania, zapewnia zdrowe życie.
Gośka Pietruk
Renata Bąk
Foto.: Waldemar Kosowski
Konkurs wokalny "Matematyka zaczarowana w piosence"
28 lutego 2019 roku w Przedszkolu Gminnym w Sianowie odbył się między przedszkolny konkurs wokalny „Matematyka zaczarowana w piosence”. W konkursie wzięły udział dzieci z trzech oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sianowie, Szkoły Podstawowej nr 2 w Sianowie, Przedszkola Gminnego w Sianowie.Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali członkowie komisji w składzie : Anna Walińska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr.1; Katarzyna Budnik – dyrektor Szkoły Podstawowej nr.2, Renata Bąk- dyrektor Przedszkola Gminnego. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali piosenki w których królowała matematyka. Dzieci w trakcie występów na scenie wykazały się talentem wokalnym, dużą odwagą oraz profesjonalizmem. Uczestnicyzaśpiewali piosenki do których przygotowane mieli oryginalne rekwizyty oraz stroje, występom towarzyszyły układy taneczne.W trakcie konkursu nie zabrakło także wesołych tańców. Po występach dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek w trakcie którego trwały narady komisji. W konkursie zostały wyłonione tylko I i II miejsca ze względu na wysoki poziom prezentowany przez uczestników. I miejsca otrzymali: Wiktoria S., Maria W. z oddziału przedszkolnego przy SP nr 1, Oliver K., Adam W. z oddziału przedszkolnego przy SP nr 2, Pola P., Oksana W. z Przedszkola Gminnego. II miejsca otrzymali: Wiktoria W., Anna K., Agata Ch., Angelika K. z oddziału przedszkolnego przy SP nr1, Laura P., Aurelia S., Karolina Ł. z oddziału przedszkolnego przy SP nr 2, Aleksandra H., Nadia S., Zuzanna B., Julia T. z Przedszkola Gminnego. Następnie zostały wręczone dzieciom nagrody rzeczowe oraz dyplomy, wychowawczynie otrzymały podziękowania za tak wspaniałe przygotowanie dzieci do konkursu.
Warsztaty z rodzicami- "Froeblowska matematyka- kwadrat"
W dniach 18-27 lutego na wszystkich grupach przedszkolnych odbyły się spotkania z rodzicami z cyklu „Froeblowska matematyka”. „Bohaterem” spotkania był kwadrat.
Rodzice wraz z dziećmi mieli kolejną okazję do wspólnej, wspaniałej zabawy z Darami Froebla. Dary te, to nic innego jak drewniane klocki o różnych kształtach i kolorach, sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi dziecka. Tak proste, a jakże ciekawe, i inne od zabawek dostępnych dzieciom na co dzień.
Dużą popularnością cieszyły się kolorowe piłeczki, które witały zgromadzonych w salach gości. Panie z grupy Misiów przygotowały patyczki - Dar 8, z których powstały kwadraty różnej wielkości, korale z Daru 1.1. do układania sekwencji rytmicznych, i kwadratowe chustki, z których rodzice z dziećmi stworzyli większe kwadraty.
W grupie Biedronek rodzice i dzieci układali kwadratowe kompozycje z tangramu, uzupełniali mandale figurami geometrycznymi, formowali kwadraty z wełny, i korzystając z Daru 1.2 tworzyli na planszy kwadraty za pomocą kolorowych sznurków.
U Motylków był teatrzyk stolikowy „ O czterech kotach”, który nawiązywał do czterech kątów w kwadracie i kwadratowe trony z Daru 8. W grupach zadaniowych: gospodarczej – przygotowane zostały pyszne kwadratowe kanapki; twórczej – sześciany z wykałaczek i plasteliny, badawczej – dzieci porównywały wielkość kwadratów i układały od najmniejszego do największego i odwrotnie, a w grupie darów układano obrazki z kwadratów różnej wielkości.
Żabki wysłuchały wiersza o kłótni darów, miały okazję manipulować kulą, sześcianem i walem – Dar 2. Następnie wraz z rodzicami nawlekały na sznurek po kolei korale według instrukcji. Podczas zabaw ruchowych dzieci i rodzice dobierali się w pary: mały sześcian z małym, duży z dużym i układali wspólnie wysokie wieże.
W grupach zadaniowych było kodowanie na planszach stolikowych z wykorzystaniem Daru 10, doświadczenie pt. „bańka w kwadracie”, koreczki z kul – pomidorków, sześcianów – kostek żółtego sera i walców – kabanosów, oraz oklejanie styropianowych sześcianów kwadratowymi kawałkami materiału i tektury falistej.
U Pszczółek było stemplowanie kwadratami na kwadratowym materiale, układanie z Darów 3,4 i 5 budowli do opowiadania, segregowanie według kształtu i smarowanie czekoladą kwadratowych wafli.
Kwiatki rozpoznawały za pomocą dotyku figury po kształcie ( Zaczarowany worek figur), wysłuchały treści wiersza pt. „W Figurolandii”, składały wzory z kwadratowych kartek metodą orgiami i układały wzory z figur.
Na zakończenie dzieci z pomocą rodziców posprzątały w kącikach i uporządkowały Dary, które z niecierpliwością będą czekały na kolejne spotkanie.
Róża M
Matematyk czyta dzieciom
20 lutego 2019 roku dzieci odwiedziła Katarzyna Budnik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Sianowie, matematyk, pasjonat literatury. Gość przygotował wzruszającą opowieść Hansa Christiana Andersena „Brzydkie kaczątko”. Przedszkolaki z wypiekami na policzkach słuchały o przygodach szarego ptaka, który zamienił się w pięknego łabędzia. Baśni nauczyła małych słuchaczy tolerancji wobec inności. Pani Kasia zachęcała do czytania, ale także zadawała zadania matematyczne, które dzieci chętnie rozwiązywały.
Dziękujemy za literacko – matematyczne spotkanie.
Gośka Pietruk
Renata Bąk
Gminna Olimpiada Przedszkolaka „W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH, RAZEM Z KOTEM IDĘ W RUCH”
18 lutego 2019 roku w sali gimnastycznej Gimnazjum Gminnego w Sianowie odbyły się między przedszkolne zawody sportowe z okazji Światowego Dnia Kota.W sportowej zabawie wzięły udział trzy oddziały przedszkolne ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sianowie „Pszczółki”, „Żabki” i „Biedronki”, ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sianowie „Misie”; „Jeżyki”; „Piraci”, a także „Kwiatki” z Przedszkola Gminnego w Sianowie. Nie zabrakło także małych kibiców ze wszystkich startujących placówek.
Nad prawidłowym przebiegiem sportowych zmagań czuwali członkowie jury w składzie : Wiceburmistrz Gminy i Miasta w Sianowie- Marcin Posmyk, Anna Walińska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr.1; Katarzyna Budnik – dyrektor Szkoły Podstawowej nr.2, Renata Bąk- dyrektor Przedszkola Gminnego, Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się w uroczystym przemarszu oraz przedstawili okrzyki i stroje odzwierciedlające „kocie święto”. Dzieci uczestniczyły w kilku konkurencjach, między innymi toczyły piłką do bramki i wracały biegiem, skakały w workach gimnastycznych, rzucały woreczkami do koła zdobywając punkty. Nie zabrakło także wesołych tańców i zabaw. Wszystkie grupy okazały się wygrane i zajęły pierwsze miejsca, gdyż w tym dniu nie chodziło o rywalizację tylko o dobrą i sportową zabawę. Na zakończenie zawodów każda grupa otrzymała dyplomy, a także drobne upominki. Dziękujemy dzieciom za wspaniała zabawę.
Janina Dikolenko
Natalia Drzewińska-Bocian
Agnieszka Lisiewicz
Róża Mural
15Foto- Waldemar Kosowski
Dzień Pizzy
9 lutego na całym świecie uznany jest za Międzynarodowy Dzień Pizzy. Przedszkolaki i Żłobkowicze ten dzień obchodzili 8 lutego. Tego dnia sala naszego przedszkola zamieniła się we włoską pizzerię. Przedszkolaki i żłobkowicze bawiąc się we włoskich kucharzy przygotowały prawdziwą pizzę. Wielką frajdę dzieciom sprawiły już same przygotowania: formowanie kulek drożdżowych, smarowanie sosem pomidorowym, nakładanie ulubionych składników i posypywanie serem. Gdy wszystko było już gotowe, pizza powędrowała do kuchni, aby się upiec. Następnie dzieci z wielkim apetytem próbowały własnoręcznie przygotowanej pizzy. Cały dzień upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze.
Kolorowe ferie
Kolorowe ferie 2019 w naszym przedszkolu okazały się być również pyszne…Przedszkolaki postanowiły zmienić się w małych kucharzy i upiec pyszne muffinki. Po umyciu rączek zapoznały się z przepisem na babeczki.Dokładnie odmierzały wszystkie składniki, mieszały z zapałem ciasto oraz nakładały je do foremek. Dzieci nie mogły się doczekać wyglądu i smaku swoich babeczek. Spożywanie muffinek było najważniejszą chwilą w tym dniu i trwało o wiele szybciej niż ich przygotowanie.
Natalia Drzewińska- Bocian
Dzień Wawrzynka
W lutym słońce ogrzewa świat coraz mocniej. Dzień staje się dłuższy. Rośliny zaczynają powoli przeczuwać zbliżającą się wiosnę. Pierwszą oznaką nowej pory roku są kwiaty wawrzynka.
1 lutego 2019 przedszkolaki postanowiły same odszukać roślinę i na własne oczy sprawdzić czy zakwitł kwiaty pierwszej wiosennej rośliny. Wyruszyły na wyprawę do Arboretum Karnieszewice, gdzie czekali na nich leśnicy. Mali ekolodzy otrzymali przyrodnicze zadania. Musieli odnaleźć w terenie i nazwać rośliny, zwierzęta. Zajmowali się dokarmianiem ptaków. Pokonywali tory przeszkód. Najważniejszym zadaniem było odnaleźć kwiat wawrzynka. Dzieci ochoczo wykonywały zadania. Wśród różnych krzewów i krzewinek odnalazły różowe kwiatki wawrzynka. Kwiatków było niewiele, ale kwitły, co oznacza że wiosna jest coraz bliżej. Leśnicy gratulowali przedszkolnym poszukiwaczom cierpliwości i wytrwałości w działaniach ekologicznych. Po ekologicznych zadaniach przyszedł czas na wspólną biesiadę przy ognisku.
Przedszkolaki na długo zapamiętają niezwykłe święto Wawrzynka.
Gośka Pietruk
Renata Bąk
Przedszkolaki u Seniorów
24 stycznia dzieci z grup „Kwiatki” udały się z wizytą do Dziennego Domu Seniora + w naszym mieście. Przedszkolaki wybrały się tam, by złożyć wszystkim życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci zaprezentowały program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję i wręczyły wszystkim zgromadzonym laurki oraz upominki z życzeniami wszelkiej pomyślności. Seniorzy entuzjastycznie reagowali na występy przedszkolaków nagradzając dzieci gromkimi brawami. Za piękny występ dzieci zostały obdarowane także słodyczami. Wizyta w tak szczególnym miejscu była dla przedszkolaków kolejną lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości jaką trzeba okazywać osobom starszym.
Opracowała: Alicja Dąbrowska
Archiwum Aktualności