• Aktualności

            • Nie ma dzieci, są ludzie - obchody Praw Dziecka

            • Od  14 do 18 listopada dzieci w naszym przedszkolu brały dział w cyklu  zajęć pt: „Nie ma dzieci, są ludzie”, których celem było kreowanie sytuacji edukacyjno-terapeutycznych sprzyjających utrwaleniu, poznaniu i rozumieniu praw dziecka..

              20 listopada 1989r. została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych „Konwencja o Prawach Dziecka”. Przez Polskę ratyfikowana  07czerwca 1991r. Konwencja mówi, że dziecko ma niezbywalne prawo do życia, najwyższego poziomu zdrowia, swobodnych myśli, sumienia i wyznania, informacji oraz ochrony przed szkodliwymi informacjami, a także wszelkimi formami wyzysku seksualnego, przemocy fizycznej i psychicznej. Dziecko ma również prawo do nauki, wszechstronnego rozwoju, wypoczynku i czasu wolnego.                                                                       

              Aby uczcić ten ważny dzień nauczyciele poprzez ciekawe zabawy pomogli przedszkolakom nabywać wiedzę  i umiejętności z zakresu znajomości swoich praw.  Uwieńczeniem tygodniowych zajęć było wspólne wykonanie pracy dotyczącej praw dziecka. Każda grupa stworzyła pracę plastyczną według swoich pomysłów. Prace zostały wywieszone w przedszkolnym holu tak, aby mogli oglądać ją wszyscy odwiedzający naszą placówkę.

              My dorośli  ponosimy odpowiedzialność za przyszłe losy swoich wychowanków. Wyposażając dzieci w odpowiednie umiejętności, wiedzę oraz postawy, już od najmłodszych lat uświadamiamy im, jak ważne są prawa dziecka, dlaczego powinny być  przestrzegane i chronione.

               

              Monika Tomankiewicz

               

            • Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato

            • Rozwijanie umiejętności czytelniczych wśród dzieci jest priorytetem przedszkola. W akcje czytelnicze chętnie włączają się rodzice. 18 listopada 2022 roku dzieci z grupy „Motylki” oraz „Pszczółki”, odwiedził Piotr Piszczecki, zawodowy żołnierz, prywatnie tata Hani z grupy „Motylki”. Pan Piotr  przygotował dla przedszkolaków opowieść o przygodach Kici Koci. Dzieci z wielkim entuzjazmem wysłuchały utworu, odpowiadały na pytania. Po uczcie czytelniczej, gość, zabrał dzieci do wojskowej krainy. Opowiadał o wieloletnich tradycjach wojskowych w rodzinie. Przedstawił postać pradziadka, żołnierza AK, który zaszczepił w nim umiłowanie ojczyzny, patriotyzm. Pan Piotr pokazał rodzinne pamiątki: odznaczenia, zdjęcia. Wiele radości sprawił dzieciom pokazując zawartość żołnierskiego plecaka, w którym był śpiwór, spodnie, rękawice. Dzieci mogły wszystko obejrzeć, dotknąć, przymierzyć. Spotkanie z Panem Piotrem było bardzo owocne. Dziękujemy za niezwykłe przeżycia.

              Renata Bąk

              Gośka Pietruk

            • Biedronki i Żabki w Centrum Edukacji Ekologicznej

            • 17 listopada dzieci z grupy Biedronek i Żabek wybrały się do Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Karnieszewice. Przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez panią Kingę Trzeciak.. Podczas zajęć dzieci poznały zwierzęta żyjące w lesie oraz ich zwyczaje.  Z zaciekawieniem oglądały eksponaty  zwierząt takich jak : sarna, borsuk, żubr, lis, dzik. Po zapoznaniu sie ze zwierzętami odbyły się zajęcia plastyczne, dzieci odrysowały swoje dłonie , które później  umieściły na wspólnym drzewie. W kolejnej części każdy uczestnik otrzymał ilustracje zwierząt oraz ptaków, które po omówieniu, dokleił na wspólnym plakacie. Warsztaty były przeprowadzone w bardzo interesujący sposób, a dzięki nim dzieci z uśmiechem powróciły do przedszkola. 

                                                                                                                                    Joanna Sikorska

            • Pisarka z wizytą w przedszkolu

            • 15 listopada br. nasze przedszkole miało zaszczyt gościć poetkę i pisarkę powieści obyczajowych i historyjek dziecięcych Panią Alicję Wendekier. Pani Alicja odwiedziła przedszkolaki w ramach realizacji naszego planu rozwoju „Kultura malucha z uśmiechem, zabawą i nauką”, „W świecie literatury”, pt. „Nowoczesna książka”. Pani pisarka przeczytała w sposób niezmiernie ciekawy wspaniałe przygody bohaterów swoich „Historyjek Babci Ali”, m.in. bohatera „Oli i Koparka. Przygoda w parku”, historyjkę o „Śniegowym bałwanku i ptaszkach”, oraz historyjkę „Moje. Twoje. Nasze. Potrafię się dzielić”. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały treści historyjek i wspaniale odpowiadały na pytania stawiane przez autorkę. Wszystkie przeczytane historyjki kończyły się morałem i poruszane w nich były ważne tematy dla dzieci.
                   Wizyta pisarki w przedszkolu przebiegała w miłej atmosferze. Było to ważne i wartościowe spotkanie. Przyczyniło się do rozwijania wśród dzieci zainteresowania książką oraz kształtowania postawy aktywnego  czytelnika.  Nasza przedszkolna biblioteka wzbogaciła się o książki Pani Alicji.
                   W ramach tego projektu tj. „Nowoczesna książka” – czytanie online, w ciągu tego miesiąca zostało wyświetlone wszystkim dzieciom nagranie Pani Moniki Czoik – Nowickiej, autorki wierszy i bajek, bajkowych słuchowisk, piosenek dla najmłodszych. Pani Monika przedstawiła w nagraniu wiersz pt. „Ballada Władka o marchewkowych płatkach” z tomiku „W podróży do krainy fantazji”, kolejny wiersz  z tomiku „W czarodziejskiej szufladzie” pt. „Cukierkowe drzewo”, oraz wierszyk o bibliotece z tomiku „Przystanek wyobraźnia”. Dzieci po wysłuchaniu wierszy wykonały obrazki dotyczące treści wierszy.

               

              Joanna Sikorska

            • „Tysiące barw wokół nas”- sensoryczne drzewko szczęścia.

            •  

              Z okazji Obchodów Święta Drzewa  w grupie Misie z Przedszkola Gminnego w Sianowie
              odbyły się warsztaty z dziećmi i rodzicami z cyklu „ Cała rodzina chodzi do przedszkola”. Podczas nich uczestnicy wzięli udział w zabawach i quizach dotyczących znajomości gatunków drzew. Nie zabrakło też zabawy przy muzyce. Jednak największą atrakcją był udział w zajęciach Sensoplastyka® ,podczas których dzieci i rodzice stworzyli drzewo sensoryczne z…produktów spożywczych. Piękne drzewo powstało przy użyciu barwionego ryżu, soczewicy, kasz, świeżej kapusty i kawy. Dzieło przedstawiało cztery poty roku. Wyszło pięknie, smacznie, zdrowo i aromatycznie!

              Natalia Drzewińska-Bocian

            • Do hymnu- Kto ty jesteś – Polak mały

            • Już po raz piąty Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprosiło wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do udziału w kolejnej edycji akcji „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłym roku nasze przedszkole uczestniczyło w tej inicjatywie i w czwartek, 10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 wspólne odśpiewaliśmy hymn narodowy. W ten sposób włączyliśmy się w świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

              Wcześniej na każdej z grup odbyły się warsztaty z rodzicami z cyklu „Cała rodzina chodzi do przedszkola”, podczas których wspólnie z rodzicami dzieci wykonywały kotyliony. Zajęcia plastyczne poprzedzone zostały licznymi zabawami, podczas których mali patrioci udowodnili, ze doskonale znają symbole narodowe, słowa hymnu, czy teksty piosenek i wierszy opowiadających o naszym kraju.

              „Motylki” rozpoczęły spotkanie teatrzykiem kamishibai i bajką o smoku wawelskim. Zaraz potem zatańczyły krakowiaka, a kolejne zadania polegały na rozwiązaniu zagadki obrazkowej polegającej na odsłonach kolejnych fragmentów  przedstawiających symbole narodowe: flagę,  godło i hymn.   Był też taniec biało- czerwony do piosenki „Od morza aż do Tatr”. Następnie układano puzzle przedstawiające godło wykonano prace plastyczne z nakrętek- flaga Polski i biało - czerwone motylkowe drzewo. Podczas zabaw dzieci „przejechały” się pociągiem po Polsce przy piosence „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Spotkanie zakończono wykonaniem kotylionów i wspólnym zdjęciem.

              „Pszczółki” oprócz kotylionów układały flagi w dużym formacie oraz patriotyczne puzzle, a przy piosence  „Maszerują żołnierze" wspólnie z rodzicami brały udział w zabawie rytmicznej.

              „Kwiatki”  natomiast zaśpiewały do tekstu wiersza Wł. Bełzy „Kto Ty jesteś”. Rodzice zaś mieli okazję wykazać się spostrzegawczością  podczas grupowego układania puzzli  przedstawiających Godło. Takie same puzzle układała drużyna dzieci ze swoimi Paniami.........wygrali Rodzice.

              Wiersz „Kto ty jesteś” uatrakcyjniony melodią został też odśpiewany na grupie „Biedronek” i „Żabek”. „Żabki” udowodniły także, iż doskonale znają symbole narodowe i z części układały obrazek przedstawiający flagę oraz globalnie odczytały napis „FLAGA”. Potrafiły także ułożyć rytm z obrazków przedstawiających nasze symbole narodowe, a wspólnie z rodzicami „wyruszając” na wycieczkę po Polsce perfekcyjnie odgadywały znane miejsca – pomniki i zabytki w kolejno mijanych miastach.

              W podobnych zabawach uczestniczyły także najstarsze „Misie”, które bawiły się przy piosence „Jesteśmy Polką i Polakiem” w tańcu z flagami.

              Takie spotkania pozwalają nam na wspaniałe integrowanie się dzieci i rodziców, a jeżeli słyszy się od dziecka „Proszę pani, ja już nie mogę doczekać się, aby mama przyszła na spotkanie”, to jest dla nas wychowawców największa nagroda i motywacja do organizacji kolejnych spotkań.

              Elżbieta Niedbała

                

            • Rozstrzygnięcie konkursu KAŻDY POTRAFI – PRZEDSZKOLAK AUTOREM

            • W dniu 9.11,2022r zebrała się Komisja, która oceniła prace.

              W skład komisji konkursowej weszli:

              1. Anna Walińska– wicedyrektor SP 1
              2. Monika Olszak – kierownik Biblioteki Miejskiej w Sianowie
              3. Monika  Jabłońska – księgowa  w Bibliotece Miejskiej  w Sianowie
              4. Karolina Gardziejewska -  wiceprzewodnicząca Rady Rodziców
              5. Magdalena Tkaczyk– pracownik żłobka, nauczyciel j. polskiego

              W ocenie prac brali pod uwagę następujące kryteria: zgodność z tematem pracy, pomysłowość, rym w wierszu, wkład i zaangażowanie dzieci.

               

              Komisja postanowiła przyznać miejsca:

              I miejsce  - Agatka Domeracka

              II miejsce – Alicja Gawienowska

              III miejsce- Iliana Banaśkiewicz

               

              Wyróżnienia:

              Zofia Rutkowska

              Oliwia Gajownik

              Maria Maślanka

              Konrad Połchowski

              Zofia Matyszczuk

               

              Nagrody za udział:

              Aurelia Lach

              Julia Kubalska

              Anna Kornacka

               

               

              Nagrody rozdano 10.11.2022r. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki.

              Bardzo dziękujemy rodzicom i dzieciom za pokazanie swoich talentów plastycznych i literackich oraz twórczo spędzony czas.

               

              Organizatorzy: G. Tworska, M. Nowak

            • Wystawa pt: Książka dawniej i dziś

            • W ramach realizacji przez nasze przedszkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  została zorganizowana wystawa pt Książka dawniej i dziś. Przygotowaną wystawę od dnia 17 października do 02 listopada mogli oglądać rodzice, przedszkolaki oraz wszyscy odwiedzający nasze przedszkole. Ekspozycja miała na celu promowanie czytelnictwa oraz wprowadzenie najmłodszych w świat literatury.  Wystawa w atrakcyjny sposób przedstawiała historię powstawania książki. Dla najmłodszych to, jakie były i są współcześnie książki przedstawione zostało w sposób wizualny. Dzieci mogły zobaczyć kroniki pisane piórem, drukiem oraz współczesną książkę elektroniczną. Dla starszych czytelników zebrany został zestaw książek z różnych dziedzin. Najstarsza książka z wystawy pochodziła z roku 1896. W zbiorze z wystawy zobaczyć można było atlas geograficzny z 1950r., książki kucharskie z lat 70-tych, księgi religijne i wiele innych ciekawych pozycji.

              Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających naszą placówkę.

              Dziękujemy Wszystkim za pomoc w przygotowaniu wystawy oraz za wypożyczenie cennych dzieł, przedmiotów, książek.

               

              Agnieszka Lisiewicz

              Monika Tomankiewicz

            • Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato

            • W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa rodzice naszych przedszkolaków odwiedzają nas i wprowadzają nas w świat fantazji poprzez czytanie bajek, opowiadań i wierszy.

              W piątek 28 października gościliśmy mamę Hani z grupy Kwiatki oraz mamę Maksa z grupy Misie. Panie przeczytały dzieciom wiersz Jana Brzechwy Pali się. Nie bez kozery został wybrany ten tytuł. Mama Maksa należy do Ochotniczej Straży w naszej gminie. Zapoznała dzieci z pracą strażaka. Przedszkolaki mieli okazję spotkać się ze strażakami, gasić pożar oraz usiąść w wozie strażackim. Każdy dzielny strażak otrzymał Dyplom. Dzieci wraz ze swoimi Paniami wręczyli gościom słodkiego kwiatka oraz dyplom z podziękowaniami.

               

              Anna Thiel

              Monika Tomankiewicz

               

            • Z WIZYTĄ W TEATRZE

            • Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych oraz dzieci ze starszej grupy żłobkowej w dniu 27.10.2022 udały się na spektakl teatralny do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Przedszkolaki i żłobkowicze obejrzały przedstawienie pt. „Niebieski piesek”. Bohaterem  przedstawienia jest pechowy piesek, który urodził się niebieski, gdy jego rówieśnicy sierść mają brązową, czarną  lub łaciatą. Przez to czuje się odmieńcem. Począwszy od poszukiwania akceptacji i przyjaciół, kończy na wędrówce w celu znalezienia swojego miejsca na ziemi. Piesek spotkał na swojej drodze marynarza Jeffa, który też czuł się inny i samotny.
              Stali się przyjaciółmi i wypłynęli w rejs statkiem „Weronika”.
              Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały przedstawienie, dla niektórych, zwłaszcza
              dla młodszych grup przedszkolnych i dla dzieci ze żłobka było to pierwsze wyjście do teatru.
              Wizyta w teatrze była jednym z zadań planu rozwoju przedszkola „Kultura malucha z uśmiechem, zabawą i nauką” jest „W KRAINIE MUZ – promowanie kultury wysokiej oraz wrażliwości na piękno, rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką”.
                                                                                                                                                       

                                                                                                                                                             Malwina Król