• Aktualności

            • Biblioteka Przedszkolaka - spotkanie Misiów z pisarzem

            • 18 października 2022 roku grupę Misie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Biblioteka Przedszkolaka, której pomysłodawcą jest fundacja Burza mózgów odwiedził pisarz pan Łukasz Dębski. Celem projektu jest popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci. Pan Łukasz przeczytał dzieciom książkęautorstwa  Julii Donaldson pod tytułem Gruffalo, która jest światowym bestsellerem, ponadto zapoznał dzieci z zawartością Kuferka Przedszkolaka wypełnionego dziesięcioma różnorodnymi pozycjami nowości literatury dziecięcej, w tym zawierającym wiersze Jego autorstwa. |Zawartość kuferka zasiliła przedszkolny księgozbiór. Kolejną częścią spotkania były warsztaty, podczas których dzieci wykonały swoje spersonalizowane teczki do książek typograficznych. Przedszkolaki były zachwycone, bo czytanie to jedna z najprzyjemniejszych rozrywek!

              Natalia Drzewińska-Bocian

            • Code Week w grupie Misie

            • Przedszkolaki kodowaniem się promują!

              W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania, dzieci z grupy Misie, wzięły udział w niecodziennych zajęciach. Przez cały czwartek 20 października kodowaliśmy. Na początek dzieci miały za zadanie, przy użyciu Darów Froebla utworzyć rytmy na siatkach do kodowania. Ponieważ rytmy były naszą przewodnią myślą, kolejnym działaniem w zakresie kodowania były warsztaty plastyczne. Podczas nich Misiaki wykonały prace plastyczne techniką grafiki. Prace również były zakodowane a zachowane w nich rytmy były monochromatyczne.

              Natalia Drzewińska-Bocian

            • Warzywne stworki Misiów

            • Witaminki witaminki dla chłopczyka i dziewczynki...

              Tak właśnie śpiewały fasolki. Fasolki śpiewały, a Miśki przy piosence zajadały się, zajadały i tworzyły. W ramach tygodnia z warzywami, dzieci z grupy Misie wykonały przecudne stworki z przyniesionych przez siebie darów ogrodu, przy okazji zapoznawały się z wyglądem smakiem warzyw oraz ich nazwami, ponieważ Miśki są bardzo kreatywne ich dzieła zapierają dech w piersiach. Brawo! 

              Natalia Drzewińska-Bocian

            • GWIEZDNY TEATR - ŻYCIE DINOZAURÓW

            •    21 października w naszym przedszkolu gościliśmy Gwiezdny Teatr - z interaktywnym pokazem "Życie dinozaurów".

              Opowieść o niezwykłych zwierzętach żyjących miliony lat temu żywo zainteresowała małych widzów. Prowadzący te ciekawe warsztaty edukacyjne przemówił do dzieci nie tylko słowem, ale także muzyką i wizualizacją świetlną. Pobudzając wyobraźnię przedszkolaków przygotował interesujące zabawy z figurkami dinozaurów i wulkanem  z wypływającą z niego lawą. Dzieci kochają zabawy i filmy o dinozaurach a odrobina grozy z tymi prehistorycznymi zwierzakami pobudzała do kreatywnej aktywności naszych podopiecznych.

              Pokaz zakończył się szaloną dyskoteką małych odbiorców tego przedstawienia.

              Elżbieta Niedbała

            • Dzień Edukacji Narodowej

            • W dniu 14.10.2022 roku w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Dzieci z grupy Biedronek oraz Żabek przygotowały piękny występ dla nauczycieli i pracowników naszego przedszkola. Dzieci zaśpiewały piosenki, w których była mowa o tym za co kochają swoje panie. Podczas recytacji wierszy przedszkolaki dziękowały za okazane serce, dobroć oraz  naukę i zabawę, którą codziennie mogą się cieszyć podczas pobytu w przedszkolu. Dzieci podziękowały również wszystkim pracownikom przedszkola za trud wkładany w codzienną pracę. Na zakończenie wystąpiły dzieci z koła muzycznego „Dźwiękograjki”, które przepięknie zagrały na instrumentach muzycznych.  Był to przepiękny i doniosły dzień.

              Agnieszka Lisiewicz

            • Tysiące barw wokół nas – Drzewko szczęścia

            • W minionym tygodniu we wszystkich grupach przedszkolnych oraz żłobkowych, w ramach obchodów Święta Drzewa, odbyły się pierwsze warsztaty z rodzicami z cyklu „Cała rodzina chodzi do żłobka i przedszkola” pod hasłem „Tysiące barw wokół nas – Drzewko szczęścia”.

              Celem spotkań było:

              - uświadomienie dzieciom roli drzew w przyrodzie i ich znaczenia w życiu człowieka,

              - kształtowanie więzi z przyrodą i pozytywnego stosunku do niej,

              -rozwijanie świadomości ekologicznej i  aktywnej postawy wobec ochrony środowiska,

              -rozwijanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej,

              - integrowanie dzieci z rodzicami i rodziców z rodzicami,

              - zdobywanie nowych doświadczeń przez rodziców,

              - możliwość obserwowania własnych dzieci na tle rówieśników.

              W każdej grupie czekało na dzieci mnóstwo atrakcji: były zagadki- logiczne, dotykowe, węchowe, zadania do wykonania, zabawy przy muzyce, degustacja leśnych przysmaków, słuchanie odgłosów wydobywających się z lasu, segregowanie darów przyrody. Dzieci niejednokrotnie zmieniały przybierane postacie- były nasionkiem, zwierzątkiem, listkiem, pniem drzewa turlanym przez rodzica.

              W grupach żłobkowych maluszki z pomocą rodziców wycinały listki, gruszki, jabłka  i śnieżynki.

              W każdej grupie wiekowej zajęcia kończyły się aktywnością plastyczną dzieci i rodziców- wszyscy wspólnie wykonywali drzewko szczęścia. Było mnóstwo satysfakcji i radości ze wspólnie wykonanej pracy.

              Wszystkim zaangażowanym rodzicom serdecznie dziękujemy za przybycie i aktywność.

              Alicja Dąbrowska

            • CERTYFIKATY I PODZIĘKOWANIA ZA UDZIAŁW AKCJI SPRZATANIA ŚWIATA

            • Takiego miłego emaila otrzymaliśmy od Fundacji Nasza Ziemia za aktywne uczestnictwo w dbaniu o naszą Ziemię.

              Monika Tomankiewicz

              Szanowni Państwo,

              Dziękujemy, że dołączyliście i podzieliliście się z nami wynikami Waszych akcji w ramach 29. edycji Akcja Sprzątanie świata – Polska. W tym roku każdy z nas posprzątał kawałek. RAZEM posprzątaliśmy całą Polskę.

              Już dziś wiemy, że od Helu po Tatry, od wschodu do zachodu, wszędzie – począwszy od wsi i malutkich miasteczek po wielkie aglomeracje miejskie wybrzmiał nasz tegoroczny manifest nieśmiecenia: „Wszystkie śmieci są nasze” – te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych na naszej Planecie nie ma.

              Obserwując corocznie tak ogromne zaangażowanie z Waszej strony, jesteśmy przekonani, że razem mamy moc zmieniania świat w lepszy. W imieniu Fundacji Nasza Ziemia dziękujemy Wam z całego serca za tak liczny udział w tegorocznej Akcji. Dzięki Wam z optymizmem patrzymy w przyszłość. Ciągle jest nas wielu, aby dbać o naszą planetę, która coraz bardziej wymaga naszej troski i uważności.

              W załączniku dołączamy certyfikaty uczestnictwa będące oficjalnym potwierdzeniem Waszego udziału w 29. Akcji Sprzątanie świata – Polska.

              Wyniki tegorocznej Akcji, jak co roku, zostaną opublikowane w Raporcie Akcji Sprzątanie świata – Polska 2022, będącym szczegółowym podsumowaniem tegorocznej Akcji. Raport przekażemy drogą mailową.

              Z zielonymi pozdrowieniami,

               

              --
              Grzegorz Mikosza
              Główny Koordynator Akcji Sprzątanie Świata - Polska
              Fundacja Nasza Ziemia

            • SPOTKANIE Z MUZYKĄ - PIERWSZY KONCERT MUZYCZNY

            • 7 października rozpoczęliśmy cykl „Spotkań z muzyką”, które będą poległy na zapraszaniu do placówki muzyków i zespołów muzycznych. Na koncercie umuzykalniającym zorganizowanym przez Koszalińska Filharmonię Muzyczną dzieci 4-5 – letnie poznały wygląd, sposób gry i muzykę wykonaną na  trzech instrumentach dętych: flecie poprzecznym, oboju i trąbce. Mali odbiorcy tej sztuki poznali nawet sposób samodzielnego wykonania trąbki. Muzycy zaprezentowali dzieciom także przedstawienie „Jaś i Małgosia”. „Czarownica” była tak przekonująca, że dzieci niemal uwierzyły, że to jest prawdziwa postać. Koncert na żywo dostarczył dzieciom wielu pozytywnych wrażeń, nie tylko słuchowych, ale również emocjonalnych i estetycznych. Dzięki takim koncertom przedszkolaki mogą przenieść się do krainy muzyki, mogą poznać różnorodne instrumenty muzyczne oraz posłuchać muzyki z różnych stron świata wykonywanej przez profesjonalistów. Utwory muzyczne oraz bajki, czy opowieści przeplatane muzycznymi przerywnikami stanowią dla dzieci wielką  atrakcję. Przedszkolaki aktywnie  uczestniczą w takich koncertach, śpiewają, wyklaskują rytm i ilustrują muzykę ruchem. W ten sposób nasza placówka realizuje jedno z zadań planu rozwoju „W KRAINIE MUZ- promowanie kultury wysokiej oraz wrażliwości na piękno, rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką”. Ta forma wychowania przez sztukę sprawia, że dziecko staje się widzem na koncercie, a przez to kształtuje preferencje muzyczne oraz umiejętności właściwego zachowania się na uroczystościach. Z niecierpliwością czekamy na następne „Spotkania z muzyką” na żywo.

              Elżbieta Niedbała

            • PRZEDSZKOLNY FESTIWAL PIECZONEGO ZIEMNIAKA

            • Jesień to czas zbiorów ziemniaków. Z tej okazji dzieci ze żłobka i przedszkolaki obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka.

              Święto dziś ziemniaka mamy

              tak więc wszystkich zapraszamy

              na zabawy i zawody

              na zagadki i podchody.

              Uśmiech, humor i zabawa

              to dziś najważniejsza sprawa.

              W dniu 7 października wszyscy przybyli do przedszkola we wspaniałych humorach i z szerokim uśmiechem. Na dzieci czekało wiele ciekawych zabaw oraz ziemniaczane konkurencje sportowe na świeżym powietrzu. Odbyły się wyścigi taczkami wypełnionymi ziemniakami, sadzenie ziemniaków, wykopki, rzut ziemniakiem do celu. Przedszkolaki i dzieci ze żłobka stemplowały na papierze pakowym. Efektem ich pracy były kolorowe obrazy. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się  „Ziemniaczana fotobudka”. Po sportowych zmaganiach uczestnicy zjedli ze smakiem pieczone ziemniaki.
                         Dziękujemy rodzicom Wiktora i Emilki za pomoc w zorganizowaniu naszego przedszkolnego święta, paniom kucharkom za przygotowanie  przepysznych pieczonych ziemniaków a wszystkim obecnym za wspaniałą zabawę.

                                                                                                      Magdalena Nowak

            • Wędrowniczki na szlaku.

            • Dzieci z koła turystycznego „Wędrowniczek” zainaugurowały, 6 października 2022, zainaugurowały swoją działalność. W pierwszy rajd wyruszyły do Łaz. Trasa rajdu wiodła leśnymi ścieżkami oraz nadmorską plażą. Wędrowniczki podziwiały bałwany spienionych fal oraz wdychały morski jod. Obserwowały jak morski wiatr goni ziarenka piasku. Zbierały muszelki, kamyki o różnych kształtach. Poszukiwały bursztynów. Budowały z piasku niezwykłe budowle. Po pieszych przygodach odbyła się rajdowa uczta. Piechurzy z wielkim apetytem pałaszowali plecakowe cymesiki. Pierwszy rajd okazał się cudownym przeżyciem i niezwykłą przygodą.

               

              Renata Bąk

              Goska Pietruk

            • Z kulturą mi do twarzy

            • Nasze Przedszkole już po raz drugi dołączyło do  Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego  Z kulturą mi do twarzy

               

               

              Organizatorem projektu jest Przedszkole Niepubliczne „Piastuś” w Inowrocławiu. Autorką i koordynatorką projektu jest nauczyciel wychowania przedszkolnego Pani Paulina Marcysiak.

              Cele projektu wynikające z Podstawy Programowej jest :

              • Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.
              • Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka.
              • Kreowanie, wspólne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.

              Cele szczeółowe:

              • promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno
              • rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką
              • współpraca z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym
              • wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, altruizm, patriotyzm 
              • kształtowanie empatii i szacunku wobec osób starszych i niepełnosprawnych 
              • kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich tradycjami i historią w sposób dostępny dziecku
              • zapoznanie z normami i zasadami życia społecznego oraz ich przestrzeganie 
              • współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki
            • "Wędrowniczki" w Skibienku

            • Dnia 23.09.2022r. Wędrowniczki uczestniczyły  w wycieczce do Gospodarstwa Rolnego w Skibienku. Celem wycieczki było poznanie sielskiego wiejskiego krajobrazu oraz integracja grupy : dzieci uczestniczyły w pieczeniu kiełbasek i wykopkach. Dzieci wytrwale i ochoczo wędrowały z koszykami po polu zbierając ziemniaki. Zapał i zaangażowanie dzieci w pracę zaskoczył nas wszystkich, a zbieranie ziemniaków okazało się nie tylko pracą, ale dobrą zabawą.

              W piątkowy poranek, tuż po śniadaniu, udaliśmy się na  wycieczkę do pobliskiego gospodarstwa rolnego p. D. Żak. Na miejscu czekał na nas sympatyczny gospodarz z rodziną, który oprowadził nas po swoim gospodarstwie. Dzieci miały okazję zobaczyć zwierzęta -  hodowlę byków oraz z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały opowieści gospodarza, o jego codziennych obowiązkach. Nie mniej emocjonujące okazało się oglądanie maszyn rolniczych ułatwiających pracę w gospodarstwie. Największe wrażenie zrobiły na nas ogromne traktory, które przedszkolaki miały możliwość obejrzeć także od środka. Nikt się nie spodziewał, że tego dnia będzie miał możliwość zasiąść za kierownicą tak wielkich maszyn. Dopełnieniem tej niezwykłej wizyty był słodki poczęstunek, który przygotował dla nas p. D. Żak oraz wspólne pieczenie kiełbasek. Po powrocie przedszkolaki zgodnie stwierdziły, że taka forma nauki bardzo im odpowiada i z chęcią wybiorą się na kolejne wycieczki w terenie. Dzieci spędziły w gospodarstwie niezapomniane chwile.

              Raz jeszcze, gorąco dziękujemy p. Dawidowi Żak i jego rodzinie za miłe przyjęcie i poświęcony czas. Była to dla nas niezwykła lekcja o życiu zwierząt i ludzi w gospodarstwie wiejskim. Dziękujemy!

              Opracowała :Lilla Gurdak

            • Z WIZYTĄ W TEATRZE

            • Jednym z zadań planu rozwoju przedszkola „Kultura malucha z uśmiechem, zabawą i nauką” jest „W KRAINIE MUZ- promowanie kultury wysokiej oraz wrażliwości na piękno, rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką”. Realizując to zadanie 30 września dzieci z najstarszych grup  udały się na spektakl teatralny, pt.: „Pippi Pończoszanka” wstawiony na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. 

              Przedstawienie było historią dziewięcioletniej dziewczynki o marchewkowych włosach splecionych w dwa odstające warkocze z mnóstwem piegów na twarzy. Pippi -  zadziorna dziewuszka z torbą pełną złotych monet, musi iść przez życie sama bez rodziców i pomocy innych. Ma przyjaciół, którymi  są małpka Nilsson, koń oraz poznane w nowym mieście rodzeństwo Annika i Tommy, z którymi przeżywa niesamowite przygody.

              Dzieci z naszego przedszkola z dużym zainteresowaniem oglądały te przygody, zwłaszcza, ze miały dokonały widok z balkonu BTD. Cały spektakl był bardzo interesujący, często przeplatany wesołymi piosenkami i tańcami w wykonaniu koszalińskich aktorów. 

              Dla wielu dzieci było to pierwsze w życiu spotkanie z teatrem. Mamy nadzieję, że czeka ich jeszcze wiele takich wydarzeń.

              Elżbieta Niedbała

            • Ziemniaczana przygoda

            • Wrześniowe pola osnuwa mgła. Wiatr lekko unosi babie lato. Klucze dzikich gęsi ozdabiają niebo. Wolnymi krokami nadchodzi jesień. Rolnicy rozpoczynają zbiory owoców i warzyw. Przedszkolne „Motyki” postanowiły pomóc w zbieraniu plonów. Dzieci wraz z rodzicami, 28 września 2022 roku, stawili się na ziemniaczanym polu w Suchej Koszalińskiej. Motylkowe rodziny po raz pierwszy uczestniczyły w wykopkach. Mali i duzi, z wielki entuzjazmem, przystąpili do zbierania ziemniaczanych bulw. Szybko napełniali wiaderka i koszyki. Ziemniaki trafiały na przyczepę. Mali pomagali dużym, duzi pomagali małym. Wszyscy bardzo się starali, aby zebrać wszystkie plony. Po trudnej pracy przyszedł czas na nagrodę. Na przedszkolnych zbieraczy czekało ognisko pełne ziemniaczanych przysmaków. Wszyscy delektowali się pieczonymi ziemniakami, które smakowały wyśmienicie. Nie zabrakło też wspólnych zabaw i rozmów przy ognisku. Motylkowa rodzina udowodniła, że przyjaciele mogą wiele.

               

              Renata Bąk

              Gośka Pietruk

            • Wielkie poszukiwania Kajetana Borowika.

            • Wrzesień to miesiąc, w którym las obdarowuje ludzi darami. Każdy chętnie idzie do lasu, by pospacerować i znaleźć jak najwięcej grzybowych okazów.  24 września 2022 roku Przedszkolan Rodzina udała się do lasu w Przytoku na grzybobranie. Przygoda rozpoczęła się od grzybowej pogadanki dotyczącej w jaki sposób oraz jakie grzyby zbieramy. Ogłoszono również grzybowe konkursy: „Grzyb gigant”, „Grzyb liliputek”, „Największa grzybowa rodzinka”. Mali i duzi, z wielkim zapałem wyruszyli do las na poszukiwania Kajetana Borowika. Efekty starań były różne. Jedni przynosili małe grzyby, inni duże. Szczęśliwcy znaleźli bardzo dużo grzybów. Wszyscy bardzo się starali, a wysiłki zostały nagrodzone upominkami. Po grzybowych spacerach, rozpoczęła się piknikowa uczta. Dzieci i rodzice pałaszowali kiełbaski z ogniska i smakołyki z koszyka. Rodzinne grzybobranie nie mogło odbyć się bez zmagań sportowych i tańców. Były pląsy przy muzyce na leśnej trawie, wyścigi z przyborami sportowymi. Każdy znalazł coś dla siebie. Wszystkim dopisywały doskonałe humory. Do zobaczenia za rok.

               

              Renata Bąk

              Gośka Pietruk