Dzieci z grupy Kwiatki biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Dotknij, poczuj, zobacz”. Głównym zamierzeniem projektu jest wzbudzenie w dzieciach pasji do tworzenia, eksperymentowania i doświadczania wielozmysłowego.
Zdania jakie dotychczas zostały zrealizowane w ramach projektu:
1.Wulkan - dzieci w tygodniu o tematyce Jak wyglądał świat przed milionami lat miały okazję poznać zjawisko wybuchu lawy jakie zachodzi w przyrodzie. Maluchy z pomocą nauczyciela wsypywały sodę oczyszczoną do kubka z ciepłą wodą, mieszały z płynem do naczyń. Następnie przygotowany płyn dodawały do „komory wulkanu”. Kolejny etap eksperymentu polegał na dodaniu octu i obserwacji zachodzącej reakcji .Przedszkolaki wyciągały wnioski i opisywały je.
2.Samorosnący balon -dzieci miały okazję obserwować zachodzącą reakcję jaka zachodzi podczas połączenia sody z octem.
3.Gniotek – zabawa sensoryczna- ćwiczenie manualne – wykonanie gniotka.Dzieci podczas zajęć o emocjach samodzielnie wykonywały zabawkę sensoryczną –gniotek. Gniotki to sensoryczne zabawki do ściskania, miętoszenia, rozciągania. Przyjemne w dotyku, ćwiczące palce i siłę nacisku. Dzieci wykorzystały własną wyobraźnię do stworzenia swojego pocieszacza. Na początek samodzielnie przesypywały mąkę przez lejek do butelki, po czym z butelki do nałożonego na otwór balonika.. Z pomocą nauczyciela zawiązały balonik. Każdy przedszkolak sam narysował buzię, oczka, nosek oraz wzory ozdobne według własnych pomysłów.
4.Galaktyka w pojemniku –doświadczenie to zostało zrealizowane podczas tygodnia „Nie jesteśmy sami w kosmosie” . Dla dzieci to był nie tylko wspaniały eksperyment, ale także zabawa sensoryczna. Dzieci do wykonania tego projektu używały swoich rąk, a więc ćwiczyły dłonie, obserwowały proces mieszania się barw, przenikania kolorów. Kosmos, wszechświat, planety, gwiazdy, galaktyka, czarna dziura to wszystko wzbudza u dzieci ciekawość, pobudza wyobraźnię i zachęca do działania. Przedszkolaki wkładały do słoika watę, następnie przy użyciu pipety pobierały zabarwioną wodę i moczyły nią watę. Na każdą warstwę wady dzieci nasypywały brokat, świecące elementy.
5.Tęcza z serwetek– do zabawy wykorzystaliśmy słoiki podobnej wysokości, wodę, barwnik. Do przygotowanych szklanek zostały włożone złożone w paski papierowe ręczniki. Dzieci obserwowały jak wędrująca woda barwi kolejne białe ręczniki na dany kolor. Efektem końcowym wędrującej wody była tęcza.
6.Malowanie na prześcieradle naturalnymi farbami -podczas tygodnia Nie jesteśmy sami w kosmosie dzieci poznawały nową metodę malowania z użyciem farb naturalnych na tkaninie. Przedszkolaki wykorzystując naturalne farby, które wykonały wspólnie z nauczycielem stworzyły kosmos na tkaninie. Do uzyskania farb wykorzystano mąkę, wodę, barwniki naturalne.
7.Pizza sensoryczna – 9 luty do data kiedy obchodzony jest Dzień pizzy. My z tej okazji realizując zadanie z projektu zrobiliśmy własną, słodką pizze do której wykorzystaliśmy chrupki czekoladowe, cynamonowe, wiórki kokosowe i inne jadalne dodatki.
Udział w projekcie i możliwość doświadczania świata za pomocą zmysłów daje naszym maluchom mnóstwo radości.
Monika Tomankiewicz