Już po raz piąty Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprosiło wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do udziału w kolejnej edycji akcji „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłym roku nasze przedszkole uczestniczyło w tej inicjatywie i w czwartek, 10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 wspólne odśpiewaliśmy hymn narodowy. W ten sposób włączyliśmy się w świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wcześniej na każdej z grup odbyły się warsztaty z rodzicami z cyklu „Cała rodzina chodzi do przedszkola”, podczas których wspólnie z rodzicami dzieci wykonywały kotyliony. Zajęcia plastyczne poprzedzone zostały licznymi zabawami, podczas których mali patrioci udowodnili, ze doskonale znają symbole narodowe, słowa hymnu, czy teksty piosenek i wierszy opowiadających o naszym kraju.
„Motylki” rozpoczęły spotkanie teatrzykiem kamishibai i bajką o smoku wawelskim. Zaraz potem zatańczyły krakowiaka, a kolejne zadania polegały na rozwiązaniu zagadki obrazkowej polegającej na odsłonach kolejnych fragmentów przedstawiających symbole narodowe: flagę, godło i hymn. Był też taniec biało- czerwony do piosenki „Od morza aż do Tatr”. Następnie układano puzzle przedstawiające godło wykonano prace plastyczne z nakrętek- flaga Polski i biało - czerwone motylkowe drzewo. Podczas zabaw dzieci „przejechały” się pociągiem po Polsce przy piosence „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Spotkanie zakończono wykonaniem kotylionów i wspólnym zdjęciem.
„Pszczółki” oprócz kotylionów układały flagi w dużym formacie oraz patriotyczne puzzle, a przy piosence „Maszerują żołnierze" wspólnie z rodzicami brały udział w zabawie rytmicznej.
„Kwiatki” natomiast zaśpiewały do tekstu wiersza Wł. Bełzy „Kto Ty jesteś”. Rodzice zaś mieli okazję wykazać się spostrzegawczością podczas grupowego układania puzzli przedstawiających Godło. Takie same puzzle układała drużyna dzieci ze swoimi Paniami.........wygrali Rodzice.
Wiersz „Kto ty jesteś” uatrakcyjniony melodią został też odśpiewany na grupie „Biedronek” i „Żabek”. „Żabki” udowodniły także, iż doskonale znają symbole narodowe i z części układały obrazek przedstawiający flagę oraz globalnie odczytały napis „FLAGA”. Potrafiły także ułożyć rytm z obrazków przedstawiających nasze symbole narodowe, a wspólnie z rodzicami „wyruszając” na wycieczkę po Polsce perfekcyjnie odgadywały znane miejsca – pomniki i zabytki w kolejno mijanych miastach.
W podobnych zabawach uczestniczyły także najstarsze „Misie”, które bawiły się przy piosence „Jesteśmy Polką i Polakiem” w tańcu z flagami.
Takie spotkania pozwalają nam na wspaniałe integrowanie się dzieci i rodziców, a jeżeli słyszy się od dziecka „Proszę pani, ja już nie mogę doczekać się, aby mama przyszła na spotkanie”, to jest dla nas wychowawców największa nagroda i motywacja do organizacji kolejnych spotkań.
Elżbieta Niedbała